Nedostali jste ošetřovné? Vyplňte e-formulář a požádejte o prověření, nabádá úřad

ČTK ČTK
18. 5. 2020 15:30
Zaměstnanci, kteří ani po více než měsíci stále nedostali ošetřovné, mohou požádat o prověření. Využít mohou nový elektronický formulář na webu České správy sociálního zabezpečení. Úřad by se měl v příštích dvou pracovních dnech ozvat a sdělit, proč peníze nedorazily a jak se chyba napraví.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Školy se v Česku kvůli koronavirové nákaze zavřely 11. března. Mimo provoz zůstala i většina školek. Stát doplácí zaměstnancům ošetřovné na děti do 13 let. Za březen je to 60 procent základu příjmu, od dubna 80 procent.

Žadatelé museli podat žádost s potvrzením o uzavření školy, každý měsíc pak poskytují výkaz péče. Ten po doplnění po skončení příslušného měsíce posílá okresní správě zaměstnavatel.

"Někteří rodiče se na nás obracejí s prosbami o zjištění, proč jim nebyla vyplacena dávka, ačkoliv příslušné podklady odevzdali svému zaměstnavateli před více než 30 dny," uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Úřad: Nevyplatili jsme jen 2 procenta žádostí

Podle úřadu se peníze nevyplatily dosud asi u dvou procent žádostí o březnovou částku, které dorazily do konce dubna. Česká správa sociálního zabezpečení to zdůvodnila tím, že v tiskopisech byly chyby či scházely podklady, úředníci pak musí žádat o doplnění a vyřizování trvá déle.

"V celé republice pracovníci správy používají pro služební účely telefonní linky, jejichž čísla začínají málo známým a neobvyklým trojčíslím 950, nebo se jedná o skrytá čísla. V praxi se ukazuje, že tato skutečnost někdy volané odradí a hovor nepřijmou," uvedla mluvčí.

Lidé, kteří ani po měsíci nedostali ošetřovné, ale také nemocenskou či mateřskou, mohou využít formulář z webu. Najdou ho na hlavní stránce v oddíle Služby pro vás. Po vyplnění typu dávky, jména, rodného čísla a kontaktních údajů by měli uvést, kdy svému zaměstnavateli žádost předali.

V dalších dvou pracovních dnech by se jim měl úředník sociální správy ozvat a vysvětlit, v jaké fázi zpracování dávky je, proč vázne a jak se chyba napraví. Pokud mají klienti datovou schránku či elektronickou občanku, mohou si stav zpracování zkontrolovat přes portál České správy sociálního zabezpečení.

 

Právě se děje

před 40 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy