Foto: Ze Zámečku šli na smrt lidé spjatí se Silver A i z Ležáků. Místo nyní ožilo

Foto: Ze Zámečku šli na smrt lidé spjatí se Silver A i z Ležáků. Místo nyní ožilo
Když si pardubický Zámeček, známý též jako Larischova vila, 24. června 2020 připomínal výročí vypálení Ležáků a popravu tamějších obyvatel,  jež se odehrála kousek odtud, byl to i důvod k oslavě.
Po mnoha letech, kdy objekt chátral, se mu konečně podařilo vrátit život. (Na snímku stav v roce 2015.)
Z trosek povstala tato pětipatrová věž objektu. Nacházela se v havarijním stavu, proto při rekonstrukci přišla první na řadu.
Slavnostního otevření se účastnila také Rota Nazdar, která je jedním z nejvýznamnějších českých klubů vojenské historie.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 7. 2020 18:24
V Zámečku na okraji Pardubic nacisté za heydrichiády drželi a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele Ležáků i ty, kdo pomáhali výsadkářům z operace Silver A. Komunisté si z objektu udělali agitační středisko a nechali ho chátrat. Tzv. Larischova vila se pak ocitla v areálu firmy Foxconn. Roku 2015 ji získala Čs. obec legionářská. Nyní se jí podařilo opravit věž, která se zdála na odpis.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy