Žalují se o miliony a kandidují proti sobě do Senátu

Jakub Antoš
30. 8. 2008 22:22
Žďár nad Sázavou zažije horkou předvolební kampaň
Foto: Jiří Kropáček

Žďár nad Sázavou - Podzimní senátní a krajské volby slibují hned několik ostrých soubojů. V krajských volbách ve středních Čechách proti sobě stojí nesmiřitelní lídři Petr Bendl (ODS) a David Rath (ČSSD), o křeslo v Senátu za obvod Žďár nad Sázavou usilují dokonce kandidáti, kteří se vzájemně obviňují ze lži a korupce a jeden po druhém požaduje čtyřmilionové odškodnění.

Mandát za volební obvod č. 51 - Žďár nad Sázavou obhajuje stávající senátor Josef Novotný (SNK-ED). Jeho vyzývatelem je žďárský podnikatel bez politické příslušnosti Zdeněk Tomášek. Tomáška zaštiťuje strana Jany Bobošíkové Politika 21.

Podívejte se: KDU-ČSL vyšle do boje o Senát aktivistu Johna Boka

Tu Bobošíková založila těsně před senátními volbami v roce 2006, v nichž postavila 13 kandidátů. Mezi jinými také manželku premiéra Pavlu Topolánkovou, televizní moderátorku Mirku Čejkovou či zpěváka Martina Maxu. Žádný z nich neuspěl.

Senátor Josef Novotný (SNK-ED)
Senátor Josef Novotný (SNK-ED) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Korupce a politika

Spor mezi Novotným a Tomáškem začal v loňském roce. Senátor Novotný upozornil na zneužívání dotací z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj a jako příklad uvedl projekt Zdeňka Tomáška - Lanový park Siesta v Bystřici nad Pernštejnem.

Čtěte také: Krajské a senátní volby začnou 17. října, řekl Klaus

Novotný tvrdí, že Tomášek uměle nadhodnotil částku vydanou za stavbu lanového centra, aby tak dosáhl na vyšší dotaci. Podle jeho propočtů bylo nadhodnocení zhruba čtyřnásobné. Žďárský podnikatel obvinění odmítá. Mezitím se případu chopily i úřady a soudy. Státní zástupce podal na Tomáška žalobu, k ní se připojilo i Čunkovo ministerstvo. Zatím však nebylo nařízeno žádné soudní jednání.

Kauza se tak přenáší i do předvolební kampaně.

Kandidát Politiky 21 Zdeněk Tomášek
Kandidát Politiky 21 Zdeněk Tomášek | Foto: archiv Z. Tomáška

„Já to považuji za absurdnost české politiky. Člověk, proti němuž je v současné době vedeno soudní líčení za úvěrový podvod, kandiduje do Senátu. To je možné už jen v zemi jako je Česká republika," komentuje Tomáškovu kandidaturu Josef Novotný.

Produkt spiknutí nebo běžný kandidát?

Novotný se dokonce domnívá, že si Tomáška někdo najal, aby ho pošpinil v předvolební kampani. „To, že někdo objednal u Politiky 21, aby postavila jediného kandidáta - a je to zrovna pan Tomášek, je zajímavé. A já se ptám, kdo to objednává," říká Novotný a zároveň se brání spekulacím, že jde o osobní spor.

Tomášek to naopak nezastírá. Připouští, že jeho motivace kandidovat do Senátu a pokusit se přebrat Novotnému křeslo, je z části v osobní rovině.

Více čtěte ZDE: Senátor řekl policii, kdo ho chtěl uplatit. ODS se brání

"Nemám ponětí, co ho k tomu vede. Vzpomeňte na prezidentskou volbu. Mám pocit, že pan Novotný je proslulý tím, že se chce za každou cenu zviditelnit," naráží Tomášek na fakt, že senátor Novotný po volbě prezidenta obvinil dva nejmenované senátory ODS, že mu nabízeli dva miliony korun výměnou za podporu Václava Klause. Obvinění se neprokázalo.

Tomášek se přesto, že u soudu leží žaloba na jeho osobu kvůli zneužití dotace, domáhá prostřednictvím dvou občanskoprávních žalob odškodnění za pomluvu v téže věci. Po senátorovi Novotném chce čtyři miliony korun a omluvu. Ani v tomto případě soud nezačal pracovat.

Podrobnosti: Úplatky v prezidentské volbě? Neprokázalo se

Novotného s Tomáškem doplní na Žďársku další čtyři kandidáti. Za ODS kandiduje starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta, za ČSSD jeho zástupkyně Dagmar Zvěřinová. Lidovci nominovali starostu Osové Bítýšky Josefa Macha a komunisté svého stranického funkcionáře Jana Slámečku.

 

Právě se děje

Další zprávy