Žalovat Bursíka za uran nebudeme. Zatím, zní od Ještědu

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
23. 6. 2008 18:30
Místní mají strach z případné těžby uranu
Martin Bursík s jedním z lídrů odporu proti uranu, Josefem Jadrným, obchází území, kde se dnes nachází chráněné ložisko uranu
Martin Bursík s jedním z lídrů odporu proti uranu, Josefem Jadrným, obchází území, kde se dnes nachází chráněné ložisko uranu | Foto: Martina Machová

Český Dub - Odpůrci těžby uranu v Podještědí slevili, žalovat ministerstvo životního prostředí nebudou. Tedy alespoň prozatím.

Nejdříve se chtějí pokusit zrušit chráněné ložisko uranu, které nedávno Bursíkovo ministerstvo u obce Kotel na Liberecku vyhlásilo. Bursík nyní přislíbil, že těžaři sem v nejbližší době nepřijdou.

"Uran zůstane tam kde je, tedy v podzemí. Zůstane uchován pro další generace, která možná najde šetrné řešení, jak k těžbě přistoupit," konstatoval Martin Bursík (SZ).

A právě budoucnosti se lidé v Podještědí bojí. Chráněné ložisko uranu chápou jako první krok ke skutečné těžbě. Ta by podle nich nenávratně zničila zdejší životní prostředí.

Snažili se proto zprvu vyhlášení chráněného ložiska v sousedství jejich chalup zvrátit,  několikrát proti němu i demonstrovali. Zabránit jeho vzniku se jim ale nepodařilo.
 
Podle současného horního zákona se správní řízení o vyhlášení chráněného ložiska uranu týká jen těžební společnosti a ministerstva životního prostředí. Tomu pak podle současné legislativy nezbývá, než chráněné ložisko vyhlásit.

Tak vypadá chráněné ložisko uranu na mapě
Tak vypadá chráněné ložisko uranu na mapě | Foto: Martina Machová

Obce i aktivisté v Podještědí proto uvažovali o žalobě na ministerstvo životního prostředí, která měla dokázat protiústavnost současného horního zákona. Ten vstoupil v platnost v roce 1988, a podle odpůrců těžby popírá demokratické principy.

Ministr ale vyhlášení chráněného ložiska uranu takový význam nepřikládá. "Vůbec nic neznamená. Nikoho to neopravňuje k průzkumu ani těžbě. Nic z toho nepovolíme. V tom mají obce v ministerstvu životního prostředí advokáta," přislíbil Martin Bursík po setkání s podještědskými starosty.

Podle Bursíka na to má jeho ministerstvo dostatečné kompetence. "Vše podléhá správním řízením, která se neobejdou bez našeho souhlasu," uvedl ministr.

Pro místní jsou jeho záruky nedostatečné.  

"Žádný politik nebude ve své funkci doživotně, naše obavy tedy přetrvávají," sdělil místostarosta Českého Dubu Martin Bobek. "Naším cílem je dostat území do stejné situace, jako bylo před vyhlášením chráněného ložiska uranu," zdůraznil. 

Návštěva Bursíka v Podještědí přesto má již důsledky. Žaloba na jeho ministerstvo zatím nepřipadá v úvahu.

Chráněné ložisko uranu chápou lidé z Podještědí jako hrozbu. A proto proti němu demonstrují
Chráněné ložisko uranu chápou lidé z Podještědí jako hrozbu. A proto proti němu demonstrují | Foto: Martina Machová

"V současnosti je správnější vyvolat nové správní řízení. Požádáme o zrušení chráněného ložiska uranu. Chceme dokázat, že těžba v těchto místech je nesmyslná. O žalobě budeme uvažovat, až když toto smetou ze stolu," uvedl Josef Jadrný, šéf místní organizace Strany Zelených v Janově dole.

Uran v Podještědí těžaři objevili již před třiceti lety. Na to, proč se o ložisko zajímá až dnes, mají těžaři jednoduchou odpověď - vzrůstající cenu uranu. Ta se stala ekonomicky zajímavá díky renesanci jaderné energetiky ve světě.

"Dříve jeho výnosnost nedosahovala sumy, která pro podání návrhu byla klíčová. Vzestupem cen se ale nyní stalo ložisko výnosným," řekl provozní náměstek Diama Marián Böhm. Právě státní podnik totiž o vyhlášení chráněného ložiska zažádal.

Pod Kotlem leží přibližně dvacet tisíc tun uranové rudy. Současná nabídka se pak podle Böhma pohybuje okolo tří tisíc korun za kilogram.

A těžaři o ni již jeví zájem. K Českému Diamu se přidala i australská společnost Urania Mining. Její žádosti o průzkumnou těžbu ale ministerstvo životního prostředí nevyslyšelo. Těžaři se proti tomuto rozhodnutí ale odvolali. Urania Mining usiluje zatím bezúspěšně i o průzkum čtyř ložisek uranu na Vysočině.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy