Žalovat Bursíka za uran nebudeme. Zatím, zní od Ještědu

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
23. 6. 2008 18:30
Místní mají strach z případné těžby uranu
Martin Bursík s jedním z lídrů odporu proti uranu, Josefem Jadrným, obchází území, kde se dnes nachází chráněné ložisko uranu
Martin Bursík s jedním z lídrů odporu proti uranu, Josefem Jadrným, obchází území, kde se dnes nachází chráněné ložisko uranu | Foto: Martina Machová

Český Dub - Odpůrci těžby uranu v Podještědí slevili, žalovat ministerstvo životního prostředí nebudou. Tedy alespoň prozatím.

Nejdříve se chtějí pokusit zrušit chráněné ložisko uranu, které nedávno Bursíkovo ministerstvo u obce Kotel na Liberecku vyhlásilo. Bursík nyní přislíbil, že těžaři sem v nejbližší době nepřijdou.

"Uran zůstane tam kde je, tedy v podzemí. Zůstane uchován pro další generace, která možná najde šetrné řešení, jak k těžbě přistoupit," konstatoval Martin Bursík (SZ).

A právě budoucnosti se lidé v Podještědí bojí. Chráněné ložisko uranu chápou jako první krok ke skutečné těžbě. Ta by podle nich nenávratně zničila zdejší životní prostředí.

Snažili se proto zprvu vyhlášení chráněného ložiska v sousedství jejich chalup zvrátit,  několikrát proti němu i demonstrovali. Zabránit jeho vzniku se jim ale nepodařilo.
 
Podle současného horního zákona se správní řízení o vyhlášení chráněného ložiska uranu týká jen těžební společnosti a ministerstva životního prostředí. Tomu pak podle současné legislativy nezbývá, než chráněné ložisko vyhlásit.

Tak vypadá chráněné ložisko uranu na mapě
Tak vypadá chráněné ložisko uranu na mapě | Foto: Martina Machová

Obce i aktivisté v Podještědí proto uvažovali o žalobě na ministerstvo životního prostředí, která měla dokázat protiústavnost současného horního zákona. Ten vstoupil v platnost v roce 1988, a podle odpůrců těžby popírá demokratické principy.

Ministr ale vyhlášení chráněného ložiska uranu takový význam nepřikládá. "Vůbec nic neznamená. Nikoho to neopravňuje k průzkumu ani těžbě. Nic z toho nepovolíme. V tom mají obce v ministerstvu životního prostředí advokáta," přislíbil Martin Bursík po setkání s podještědskými starosty.

Podle Bursíka na to má jeho ministerstvo dostatečné kompetence. "Vše podléhá správním řízením, která se neobejdou bez našeho souhlasu," uvedl ministr.

Pro místní jsou jeho záruky nedostatečné.  

"Žádný politik nebude ve své funkci doživotně, naše obavy tedy přetrvávají," sdělil místostarosta Českého Dubu Martin Bobek. "Naším cílem je dostat území do stejné situace, jako bylo před vyhlášením chráněného ložiska uranu," zdůraznil. 

Návštěva Bursíka v Podještědí přesto má již důsledky. Žaloba na jeho ministerstvo zatím nepřipadá v úvahu.

Chráněné ložisko uranu chápou lidé z Podještědí jako hrozbu. A proto proti němu demonstrují
Chráněné ložisko uranu chápou lidé z Podještědí jako hrozbu. A proto proti němu demonstrují | Foto: Martina Machová

"V současnosti je správnější vyvolat nové správní řízení. Požádáme o zrušení chráněného ložiska uranu. Chceme dokázat, že těžba v těchto místech je nesmyslná. O žalobě budeme uvažovat, až když toto smetou ze stolu," uvedl Josef Jadrný, šéf místní organizace Strany Zelených v Janově dole.

Uran v Podještědí těžaři objevili již před třiceti lety. Na to, proč se o ložisko zajímá až dnes, mají těžaři jednoduchou odpověď - vzrůstající cenu uranu. Ta se stala ekonomicky zajímavá díky renesanci jaderné energetiky ve světě.

"Dříve jeho výnosnost nedosahovala sumy, která pro podání návrhu byla klíčová. Vzestupem cen se ale nyní stalo ložisko výnosným," řekl provozní náměstek Diama Marián Böhm. Právě státní podnik totiž o vyhlášení chráněného ložiska zažádal.

Pod Kotlem leží přibližně dvacet tisíc tun uranové rudy. Současná nabídka se pak podle Böhma pohybuje okolo tří tisíc korun za kilogram.

A těžaři o ni již jeví zájem. K Českému Diamu se přidala i australská společnost Urania Mining. Její žádosti o průzkumnou těžbu ale ministerstvo životního prostředí nevyslyšelo. Těžaři se proti tomuto rozhodnutí ale odvolali. Urania Mining usiluje zatím bezúspěšně i o průzkum čtyř ložisek uranu na Vysočině.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy