Záloha na vodu klesá na 1 kč, PET lahve porážejí sklo

Pavel Baroch
7. 6. 2010 16:00
Pivo umělohmotným obalům zatím odolává, záloha se rozšíří na další typy lahví

Praha - Vláda na svém pondělním zasedání odsouhlasila návrh ministerstva průmyslu a snížila zálohu na skleněné lahve na minerálky z 3 na 1 korunu. Je to další krok k úplnému konci skleněných obalů na nealkoholické nápoje.

A současně další krok k úplnému vítězství PET lahví. Umělé hmotě zatím odolává pivo, i když PET lahve se už tlačí rovněž tímto směrem.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu začne nové vládní nařízení, kterým se snížuje vratná záloha na lahve 0,7 litru na minerální vodu na jednu korunu, platit od srpna.

Návrh zdůvodňuje tím, že v současnosti jsou už jen dvě firmy, které plní minerálky do lahví. Ostatní přešli na umělou hmotu. Tím ovšem podle ministerstva posledním dvěma firmám vznikají příliš vysoké náklady, protože skleněných lahví je na trhu přebytek a obchody jsou pole zákona povinné je od zákazníků odebírat.

Snížením záloh o dvě třetiny se podle ministerstva průmyslu rozloží náklady na všechny články obchodního řetězce od výrobce až po zákazníky.

Stát vratným lahvím nepomáhá

Podle Iva Kropáčka z ekologického Hnutí Duha tímto rozhodnutím dostane systém vratných obalů další trhlinu a snížení záloh povede k tomu, že se firmy přebytečných lahví zbaví.

"A navíc samozřejmě platí, že čím je záloha nižší, tím méně lahví se vrátí nazpátek," upozornil Kropáček, podle něhož tak lahve mohou v lepším případě končit v kontejnerech na sklo, v horším pak v obyčejných popelnicích nebo pohozené v přírodě.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zákazníci sklo nechtějí

Podle Kropáčka se přitom recykluje asi 60 procent PET lahví, ovšem u skla se zpět do oběhu vrací až 97 procent.

"Opakované použití je pro životní prostředí lepší než recyklace," řekl Kropáček.

Supermarkety argumentují, že lidé minerálky a vody ve skleněných lahvích nechtějí a pohodlnější jsou pro ně "petky".

Navzdory tomu, že stát se snaží skleněné, ekologičtější lahve chránit. Před lety nařídil, že všechny velké obchody musí nápoje ve skle nabízet, stanovil i pevnou výši vratné zálohy.

Jak jsem 12 lahvemi vykoupil supermarket

Jenže stát už podle Kropáčka nezajistil, aby skleněné lahve měly skutečně stejné podmínky jako plastové obaly.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Skleněné lahve bývají v supermarketech různě "ukryté", nedají se pohodlně odnášet jako balíky PET lahví s rukojetí, obchody nabízejí jen pár druhů nápojů ve skle, voda ve skle bývá dražší a navíc je jí podle Kropáčkových zkušeností málo.

"Několikrát jsem vykoupil supermarket. Chtěl jsem třeba třináct lahví, ale v obchodě jich měli jen dvanáct," řekl Aktuálně.cz Kropáček.

"Jde přece o to, aby se lidé mohli aspoň sami rozhodnout," dodal Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha.

Záloha bude platit na všechny pivní lahve

Návrh ministerstva průmyslu, o němž v pondělí rozhodne vláda, kromě snížení zálohy na minerálky z 3 na 1 korunu počítá i s rozšířením zálohy na všechny typy pllitrových pivních lahví s korunkovým uzávěrem.

Nová linka na stáčení vratných a nevratných lahví dokáže naplnit šedesát tisíc lahví za hodinu. Dokážete si to představit?
Nová linka na stáčení vratných a nevratných lahví dokáže naplnit šedesát tisíc lahví za hodinu. Dokážete si to představit? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Platné předpisy totiž pamatují pouze na dva typy lahví, ovšem v posledních letech je v obchodech více druhů. Více než 80 procent trhu s pivem nyní tvoří jiné typy lahví, než které zmiňuje původní nařízení vlády.

Ministerstvo ovšem přiznává, že rozšířením záloh pouze reaguje na zavedenou praxi - záloha se vybírá a vrací na všechny hlavní typy pivních lahví.

"Jde pouze o úpravu legislativy tak, aby odpovídala realitě," řekl Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy