Žalobu na Kubiceho stáhl Paroubek. Sám se ale soudí dál

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 6. 2010 16:15
Strana původně chtěla odškodné, protože ji údajně poškodila Kubiceho zpráva
Foto: Ludvík Hradilek

* doplnili jsme vyjádření expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka

Praha - ČSSD vzala zpět žalobu na někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho a na ministerstvo vnitra.

Strana se v žalobě původně domáhala omluvy a odškodného ve výši milionu korun za to, že ji takzvaná Kubiceho zpráva údajně poškodila před sněmovními volbami v roce 2006.

K dnešnímu nařízenému jednání se nedostavila ani jedna ze stran sporu. ČSSD oznámila pražskému městskému soudu, že bere žalobu zpět, písemně. Kubice i vnitro s tím souhlasí souhlasí. "Soud řízení zastaví," řekl novinářům soudce Roman Horáček.

"I když tzv. Kubiceho zpráva ČSSD před volbami v roce 2006 poškodila, samotná žaloba strany na ochranu dobrého jména už podle stanoviska právních zástupců ČSSD ztratila smysl," informoval statutární místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

"Vlivem závažných průtahů a chyb, kdy rozhodoval vyloučený soudce, nemohla být věc vyřešena v rozumné době, která by dala prostor pro zhojení právních vztahů. Proto ČSSD na základě doporučení právního zástupce vzala žalobu zpět," dodal.

Rozhodnutí o stažení žaloby učinil podle svého vyjádření ještě Jiří Paroubek, když byl ve funkci předsedy strany. V občankoprávním sporu na ochranu osobnosti ale bude exšéf ČSSD dále pokračovat.

"Cítím se nadále poškozen nepodloženými obviněními, která před volbami v roce 2006 shromáždil útvar pod vedením J. Kubiceho, a která poškodila jak mne, tak mé blízké," upřesnil Paroubek.

Kubice nepochybil, řekl soud už dříve

Jádrem sporu byla zpráva, která se na veřejnost dostala před volbami 2006 a podle tehdejšího šéfa ÚOOZ dokazovala propojení podsvětí a politických elit.

Ve zprávě, která vycházela ze závěrů detektivů, z archivu zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka či z dokumentů nalezených při domovní prohlídce u Tomáše Pitra, se hovořilo i o podivných kontaktech šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

Někdejší elitní policejní důstojník ale dopředu avizoval, že zpráva obsahuje mnoho "slepých uliček" i vyložených nepravd.

Soud už loni rozhodl, že Kubice profesně nepochybil. A Jiřímu Paroubkovi tehdy Městský soud v Praze uložil zaplatit více než 30 tisíc jako náhrady za právníka.

Nepomohlo ani odvolání

ČSSD se odvolala k Vrchnímu soudu v Praze a podařilo se jí dosáhnout i toho, aby spor neprojednával soudce Jaromír Jirsa. Advokáti Lidového domu ho tehdy označili za podjatého.

Poukázali na to, že se v minulosti účastnil jako host veřejné debaty o vztahu politiky a justice a dalším s hostů byl právě Jan Kubice, který mluvil o prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

Ani s odvoláním u vrchního soudu ale loni v prosinci neuspěli. Navzdory tomu ale Paroubkův právník Emerich Slavík prohlásil, že se budou soudit dále.

"Pociťujeme entuziasmus k dalším krokům, protože se domníváme, že není skutečně možné, aby unikla spravedlnosti taková skandalizace osoby žalobce, která nemá obdoby svojí cyničností," řekl tehdy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 24 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy