Žalobu na Česko kvůli zadržování podalo zatím 123 migrantů, 36 uspělo

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2015 22:50
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán prohlásil, že znění českých azylových zákonů a realita "nejdou dohromady". Upozornil, že podle zákonů mají být migranti zadrženi jen kvůli nezbytným úkonům, ve skutečnosti jsou drženi v detenčních zařízeních mnoho týdnů. Reakce ministra vnitra Milana Chovance: "Náš stát a jeho občané mají také svá práva. Varuji před takovým bagatelizováním problémů s migranty. Mnozí nám nesdělují osobní údaje a nespolupracují s úřady. Nevíme, jestli nejsou hrozbou pro společnost. Dodržujeme zákony. To je jediná správná cesta v chaosu kolem nás. Když si migranti přečtou výroky ministra spravedlnosti, obávám se, že žalob na stát, jehož je ministrem, bude více než dost."
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr Robert Pelikán (za ANO) očekává žaloby kvůli zadržování migrantů, počet těchto žalob však podle něj nebude pro český soudní systém problém. Uvedl to v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdůraznil také, že je potřeba podstatně zlepšit podmínky v detenčních zařízeních, které jsou v některých aspektech horší než prostředí ve věznicích. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci pro ČTK varoval před zlehčováním problematiky. Česko podle něj dodržuje zákony, zatímco mnozí migranti nespolupracují s úřady.

Podle údajů cizinecké policie už žalobu podalo 123 běženců z více než 2400 lidí, kteří od ledna do srpna skončili v českých detenčních zařízeních. Soudy zatím vyhověly 36 návrhům, uvedla Česká televize. Podle jejích informací také nyní Advokátní komora ČR začíná organizovat pomoc migrantům, zatím se jí přihlásilo asi 20 advokátů.

Pelikán řekl, že znění azylových zákonů a realita "nejdou dohromady". Upozornil, že podle zákonů mají být migranti zadrženi jen kvůli nezbytným úkonům. "Ve skutečnosti vidím tábory, kde jsou ti lidé drženi mnoho týdnů. Předpokládám, že nějaké soudní spory z toho budou, a sám jsem zvědavý, jak dopadnou," podotkl. I kdyby se žaloby rozhodlo podat několik set migrantů, české soudy to podle ministra zásadně nezatíží. Tyto počty se prý dají zvládat, navíc jde o typově stejné případy, takže podle jednoho se vyřeší ty ostatní.

Ministr Pelikán také zkritizoval podmínky v zařízeních, kde jsou běženci zadržováni. "Ti lidé tam nejsou za trest. Jediné, co podle našich zákonů spáchali, je přestupek," podotkl. Navzdory tomu jsou na tom migranti podle něj v některých ohledech hůře než vězni. Například neví, na jak dlouho v zařízeních jsou. "To je psychicky strašné," poznamenal Pelikán.

"Myslím, že náš stát a jeho občané mají také svá práva. Varuji před takovým bagatelizováním problémů s migranty. Mnozí nám nesdělují osobní údaje a nespolupracují s úřady. Nevíme, jestli nejsou hrozbou pro společnost. Dodržujeme zákony. To je jediná správná cesta v chaosu kolem nás. A když si migranti přečtou výroky ministra spravedlnosti, obávám se, že žalob na stát, jehož je ministrem, bude více než dost," napsal ČTK Chovanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy