Žalobkyně podala podnět ministrovi kvůli kauze Vaškůj

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 8. 2010 16:05
Krajská státní zástupkyně nesouhlasí se zrušením verdiktu
Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová
Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Krajské státní zastupitelství v Ostravě požádalo tento týden ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), aby v kauze Vaškůj podal stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu.

Žalobce totiž nesouhlasí s usnesením, kterým byl před měsícem zrušen verdikt nad Romanem Vaškůjem a Petrem Šmiřákem, odsouzenými za pokus uplatit korunní svědkyni proti tehdejšímu vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi.

Muži byli v lednu odsouzeni přerovským soudem na 15 měsíců, odvolací soud však překvapivě verdikt zrušil a vrátil celou kauzu až do přípravného řízení, tedy ještě před sdělením obžaloby.

"Nesouhlasíme s tímto usnesením," řekla Aktuálně.cz krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. "Odvolací soud nezjistil žádné skutkové vady, jediná vada podle něj spočívá v místní nepříslušnosti státního zástupce."

To je podle státní zástupkyně Andělové ale pouze formalismus. "Ten byl zhojen projednáním věci před okresním soudem, jenž veškeré důkazy potřebné pro rozhodnutí provedl v hlavním líčení, takže nebyl důvod pro vrácení věci do přípravného řízení," míní.

Krajské státní zastupitelství se proto tento týden obrátilo s podnětem na ministra Pospíšila, aby podal stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu v neprospěch obou obviněných. 

Pravda o Čunkovi?

Kauza údajného uplácení korunní svědkyně proti bývalému vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi byla stěžejní v tom, že přerovský soud zároveň prověřoval, zda Čunek o pokusu zvrátit svědectví svědkyně věděl, či nikoliv.

Přerovský soudce také k případu připojil celý spis, jenž byl veden na Čunka kvůli korupci, a který se do té doby - díky zásahu "justiční mafie" - nikdy před soud nedostal.

V závěrečném verdiktu vyneseném po téměř dvou letech trvajícího hlavního líčení pak soudní senát nejenže obžalované shledal vinnými z uplácení, ale dospěl k závěru, že bývalý ministr o aktivitách Vaškůje se Šmiřákem věděl.

Ba co víc, určil, že Čunek podepsal omluvný dopis určený svědkyni proti němu Marcele Urbanové.

Petr Šmiřák byl v lednu odsouzen na 15 měsíců, Roman Vaškůj, jenž měl být hlavním aktérem, ještě před vynesením rozsudku uprchl a byl odsouzen v nepřítomnosti. Trest mu uložen nebyl vzhledem k tomu, že byl zároveň za jiný trestný čin odsouzen na 7,5 roku vězení.

Jediný argument

Před měsícem však v kauze nastal nečekaný zvrat, když odvolací krajský soud verdikt zrušil a zároveň celý případ vrátil do přípravné fáze - tedy do doby, kdy Vaškůj ani Šmiřák nebyli obžalováni.

Odsouzený Roman Vaškůj se svým advokátem Michaelem Bartončíkem
Odsouzený Roman Vaškůj se svým advokátem Michaelem Bartončíkem | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Celý proces tak musí začít od začátku, policie musí případ znovu prověřit a buďto navrhnout obžalobu, čímž by muselo dojít k novému projednání u soudu. Nebo mohou také zkonstatovat, že k trestnému činu nedošlo a případ zastavit.

Krajský soud odůvodnil tak radikální krok jediným argumentem, že případ měl v určité fázi prověřování na starosti místně nepříslušný státní zástupce.

Podle usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici, měl mít případ na starosti státní zástupce ve Vsetíně, nikoliv v Přerově.

Podle soudce sice byl správně dozor vsetínského žalobce odňat kvůli možné podjatosti, jenže po sdělení obžaloby měl být formálně dozor vrácen zpět do Vsetína.

Hlava XXII - ze Vsetína do Přerova a zpátky

S tímto názorem se Krajské státní zastupitelství ale neztotožnilo.

"Bylo to předáno jinému státnímu zástupci na celou dobu trestního řízení," odmítá názor krajského soudu státní zástupkyně Andělová. "Krajský soud však na rozdíl od okresního soudu i státního zástupce, tvrdí že k tomu došlo jen na část řízení, přestože státní zástupce vykonávající dohled trvá na tom, že rozhodl o předání věci pro celou dobu trestního řízení."

Naopak advokát Romana Vaškůje, jenž byl mezitím zatčen na útěku v Rakousku, s usnesením souhlasí a uvítal ho.

"Konečně nám dal někdo za pravdu, že naše právní názory, které jsme prezentovali ještě před zahájením soudního líčení, byly správné," řekl Aktuálně.cz Michael Bartončík.

Zároveň však připouští, že i po tomto usnesení soudu může nastat zcela stejná situace, která byla nyní soudem napadena-tedy, že se vsetínský žalobce vyloučí kvůli podjatosti (pozn. red.: manželka státního zástupce v kauze Vaškůj figuruje) a věc bude opět řešit žalobce v Přerově.

"Je to pravděpodobné, je to jedna z možností," reagoval advokát. "Ale i kdyby k tomu došlo, domnívám se, že někteří z policistů, kteří byli ve věci tehdy činní, tak už nejsou u policie. Mohli by tedy na tom pracovat policisté, kteří na té věci nebudou osobně zainteresovaní."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Průmysl v Česku meziročně stoupl o 14,9 procenta, loni ale byla výroba omezena kvůli covidu. K růstu přispěla auta

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Policie pozvala Babiše a jeho poradkyni, aby se seznámili se spisem v kauze Čapí hnízdo

Vyšetřovatel kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil pozval obviněného premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou, aby se seznámili se spisem. V pátek to uvedl server Seznam Zprávy. Poté, co se s ním obvinění a jejich advokáti seznámí, mohl by spis zamířit k žalobci Jaroslavu Šarochovi.

Podle serveru policista pozval Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Lhůta pro skončení vyšetřování byla zatím stanovena do 15. května, zřejmě tak bude muset být podle webu prodloužena. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová uvedla, že si právo na poskytování informací v případu vyhradilo pražské městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí zatím na dotazy nereagoval.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Předsedou středočeské ČSSD je Urban, lídrem krajské kandidátky bude Hamáček

Předsedou středočeské ČSSD se stal bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Zároveň bude dvojkou na středočeské kandidátce do sněmovny, rozhodli ve čtvrtek delegáti krajské on-line konference. Lídrem kandidátky zvolili předsedu strany Jana Hamáčka, informoval v pátek místopředseda ČSSD a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý. Urban v čele středočeské ČSSD vystřídal Robina Povšíka, který se rozhodl rezignovat.

Straníci podle Tvrdého chtěli, aby organizaci do voleb vedl někdo se zkušenostmi. Urban podle něj patří mezi respektované a uznávané osobnosti, a to nejen v ČSSD. "Z toho důvodu jsme ho nominovali a následně zvolili," dodal Tvrdý.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006 ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu. Ve středočeské ČSSD dosud zastával funkci místopředsedy.

Urban uvedl, že byl o novou roli požádán spolustraníky napříč krajem. "Někdo to řídit musí a je před volbami. Sociální demokracie se točí kolem pěti procent, tak se kolegové rozhodli a požádali mě, abych šel sociální demokracii na pomoc, což je závazek," uvedl. Za svůj jediný úkol označil převést stranu do klidnějších vod a dosáhnout volebního výsledku, který ČSSD zajistí pokračování ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Kanady ovládli MS osmnáctek, ve finále zdolali Rusko 5:3

Hokejisté Kanady vyhráli ve finále mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu nad Ruskem 5:3 a získali počtvrté v historii titul. Navázali na triumfy z let 2003, 2008 a 2013. Rusové obhájili stříbro z minulého šampionátu z roku 2019 ze švédských měst Örnsköldsvik a Umea. Na bronz dosáhli obhájci titulu Švédové, kteří rozdrtili Finsko 8:0.

Kanada má první medaili od roku 2015, kdy byla podruhé za sebou třetí. Při první účasti ve finále od posledního triumfu dvakrát dotahovala ztrátu. Skóre otevřel v šesté minutě střelou z pozice mezi kruhy šestnáctiletý Matvej Mičkov, který se s 12 góly osamostatnil na druhém místě historického pořadí nejlepších kanonýrů na jednom šampionátu. Rekordmany jsou se 14 trefami další Rus Alexandr Ovečkin (v roce 2002) a Američan Cole Caufield (2019).

Connor Bedard sice v 15. minutě neproměnil trestné střílení, ale za 85 sekund už se patnáctiletý - nejmladší - hráč turnaje trefil po průniku bekhendem z mezikruží a připsal si šestou trefu ve třetím utkání play off. V 19. minutě sice vrátil Rusku vedení střelou z levého kruhu Dmitrij Bučelnikov, ale 45 vteřin před koncem prvního dějství vyrovnal v přesilové hře Shane Wright.

Ve 25. minutě otočil stav střelou z levé strany z úhlu Brennan Othmann a ještě ve druhé třetině po spolupráci Wrighta a Brandta Clarkea zvýšil Logan Stankoven. V polovině třetí třetiny vykřesal Rusku naději v početní výhodě Vladimir Grudinin po přihrávce Mičkova, který měl v utkání bilanci 1+2 a ovládl produktivitu s 16 body ze sedmi utkání.

Výsledek dovršil 40 sekund před koncem při power play do prázdné branky kapitán Wright, jenž si ve finále připsal vedle dvou branek i asistenci. Kanaďané na turnaji vyhráli všech sedm utkání při skóre 51:12.

V boji o bronz ovládli severské derby obhájci titulu Švédové a kanonádou proti Finsku si spravili chuť i po debaklech s Kanadou ze základní skupiny 1:12 i ze semifinále 1:8. Dvěma góly orámoval utkání Isak Rosén, který v 5. minutě v přesilové hře otevřel skóre a 37 sekund před koncem v oslabení ho i završil.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Friscu (USA):

Finále:

Kanada - Rusko 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Bedard (Ceulemans, Stillman), 20. Wright (Zellweger), 25. Othmann (Del Mastro), 37. Stankoven (Clarke, Wright), 60. Wright (Bedard) - 6. Mičkov (Lazutin, Poltapov), 19. Bučelnikov (Mičkov, Figurin), 50. Grudinin (Mičkov). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Reneau - Davis, Hancock (všichni USA). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 2122.

Kanada: B. Gaudreau - Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier, Zhilkin - Othmann, Wright, Guenther - Bedard, McTavish, Stankoven - Pinelli, Johnston, Stillman - Roulette, Harrison, Winterton. Trenér: Dave Barr.

Rusko: S. Ivanov - Makarov, Grudinin, Koromyslov, Novikov, Figurin, Sapunov, Duda, Kvočko - Jurov, Svečkov, Mirošničenko - Poltapov, Lazutin, Čibrikov - Mičkov, Ivancov, Bučelnikov - Mechovov, Katělevskij, Gajdamak. Trenér: Alber Lešjov.

O 3. místo:

Finsko - Švédsko 0:8 (0:2, 0:2, 0:4)

Branky a nahrávky: 5. I. Rosén (Strömgren, Moberg), 20. Robertsson (Lysell), 24. Edvinsson, 26. Sjöberg (L. Persson), 46. Moberg (Strömgren, Olsson), 52. Hasa, 55. Östlund (Eljas, Kangas), 60. I. Rosén. Rozhodčí: Fernandez (USA), Judakov (Rus.) - Briganti (USA), Slavikovskij (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 902.

Finsko: Koskenvuo (26. Helomaa) - Vilén, Heimosalmi, Suomi, Leppänen, Juusola, Malinen, Ervasti - Salminen, Koivunen, Tuomaala - Päivärinta, Kemell, Ruusunen - Yliniemi, O. Kapanen, Lambert - Miettinen, Huuhtanen, Matikka - Järvelä. Trenér: Petri Karjalainen.

Švédsko: Lindbom - M. Hävelid, Edvinsson, Olsson, Sjöholm, Salomonsson, Forsmark, S. Aho - Lysell, Dower-Nilsson, Robertsson - Hasa, I. Rosén, Strömgren - Moberg, L: Persson, Sjöberg - Kangas, Eljas, Sundin - Östlund. Trenér: Anders Eriksen.

Konečné pořadí:

1. Kanada, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. Finsko, 5. USA, 6. Bělorusko, 7. Česko, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Německo.

Individuální ocenění mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Friscu a Planu (USA):

Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:

Brankář: Benjamin Gaudreau (Kanada)

Obránce: Aleksi Heimosalmi (Finsko)

Útočník: Matvej Mičkov (Rusko)

All Star tým podle hlasování akreditovaných novinářů:

Sergej Ivanov (Rusko) - Aleksi Heimosalmi (Finsko), Brandt Clarke - Connor Bedard (oba Kanada), Matvej Mičkov (Rusko), Samu Tuomaala (Finsko)

Nejužitečnější hráč: Matvej Mičkov (Rusko)

Zdroj: ČTK
Další zprávy