Žalobkyně podala podnět ministrovi kvůli kauze Vaškůj

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 8. 2010 16:05
Krajská státní zástupkyně nesouhlasí se zrušením verdiktu
Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová
Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Krajské státní zastupitelství v Ostravě požádalo tento týden ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), aby v kauze Vaškůj podal stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu.

Žalobce totiž nesouhlasí s usnesením, kterým byl před měsícem zrušen verdikt nad Romanem Vaškůjem a Petrem Šmiřákem, odsouzenými za pokus uplatit korunní svědkyni proti tehdejšímu vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi.

Muži byli v lednu odsouzeni přerovským soudem na 15 měsíců, odvolací soud však překvapivě verdikt zrušil a vrátil celou kauzu až do přípravného řízení, tedy ještě před sdělením obžaloby.

"Nesouhlasíme s tímto usnesením," řekla Aktuálně.cz krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. "Odvolací soud nezjistil žádné skutkové vady, jediná vada podle něj spočívá v místní nepříslušnosti státního zástupce."

To je podle státní zástupkyně Andělové ale pouze formalismus. "Ten byl zhojen projednáním věci před okresním soudem, jenž veškeré důkazy potřebné pro rozhodnutí provedl v hlavním líčení, takže nebyl důvod pro vrácení věci do přípravného řízení," míní.

Krajské státní zastupitelství se proto tento týden obrátilo s podnětem na ministra Pospíšila, aby podal stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu v neprospěch obou obviněných. 

Pravda o Čunkovi?

Kauza údajného uplácení korunní svědkyně proti bývalému vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi byla stěžejní v tom, že přerovský soud zároveň prověřoval, zda Čunek o pokusu zvrátit svědectví svědkyně věděl, či nikoliv.

Přerovský soudce také k případu připojil celý spis, jenž byl veden na Čunka kvůli korupci, a který se do té doby - díky zásahu "justiční mafie" - nikdy před soud nedostal.

V závěrečném verdiktu vyneseném po téměř dvou letech trvajícího hlavního líčení pak soudní senát nejenže obžalované shledal vinnými z uplácení, ale dospěl k závěru, že bývalý ministr o aktivitách Vaškůje se Šmiřákem věděl.

Ba co víc, určil, že Čunek podepsal omluvný dopis určený svědkyni proti němu Marcele Urbanové.

Petr Šmiřák byl v lednu odsouzen na 15 měsíců, Roman Vaškůj, jenž měl být hlavním aktérem, ještě před vynesením rozsudku uprchl a byl odsouzen v nepřítomnosti. Trest mu uložen nebyl vzhledem k tomu, že byl zároveň za jiný trestný čin odsouzen na 7,5 roku vězení.

Jediný argument

Před měsícem však v kauze nastal nečekaný zvrat, když odvolací krajský soud verdikt zrušil a zároveň celý případ vrátil do přípravné fáze - tedy do doby, kdy Vaškůj ani Šmiřák nebyli obžalováni.

Odsouzený Roman Vaškůj se svým advokátem Michaelem Bartončíkem
Odsouzený Roman Vaškůj se svým advokátem Michaelem Bartončíkem | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Celý proces tak musí začít od začátku, policie musí případ znovu prověřit a buďto navrhnout obžalobu, čímž by muselo dojít k novému projednání u soudu. Nebo mohou také zkonstatovat, že k trestnému činu nedošlo a případ zastavit.

Krajský soud odůvodnil tak radikální krok jediným argumentem, že případ měl v určité fázi prověřování na starosti místně nepříslušný státní zástupce.

Podle usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici, měl mít případ na starosti státní zástupce ve Vsetíně, nikoliv v Přerově.

Podle soudce sice byl správně dozor vsetínského žalobce odňat kvůli možné podjatosti, jenže po sdělení obžaloby měl být formálně dozor vrácen zpět do Vsetína.

Hlava XXII - ze Vsetína do Přerova a zpátky

S tímto názorem se Krajské státní zastupitelství ale neztotožnilo.

"Bylo to předáno jinému státnímu zástupci na celou dobu trestního řízení," odmítá názor krajského soudu státní zástupkyně Andělová. "Krajský soud však na rozdíl od okresního soudu i státního zástupce, tvrdí že k tomu došlo jen na část řízení, přestože státní zástupce vykonávající dohled trvá na tom, že rozhodl o předání věci pro celou dobu trestního řízení."

Naopak advokát Romana Vaškůje, jenž byl mezitím zatčen na útěku v Rakousku, s usnesením souhlasí a uvítal ho.

"Konečně nám dal někdo za pravdu, že naše právní názory, které jsme prezentovali ještě před zahájením soudního líčení, byly správné," řekl Aktuálně.cz Michael Bartončík.

Zároveň však připouští, že i po tomto usnesení soudu může nastat zcela stejná situace, která byla nyní soudem napadena-tedy, že se vsetínský žalobce vyloučí kvůli podjatosti (pozn. red.: manželka státního zástupce v kauze Vaškůj figuruje) a věc bude opět řešit žalobce v Přerově.

"Je to pravděpodobné, je to jedna z možností," reagoval advokát. "Ale i kdyby k tomu došlo, domnívám se, že někteří z policistů, kteří byli ve věci tehdy činní, tak už nejsou u policie. Mohli by tedy na tom pracovat policisté, kteří na té věci nebudou osobně zainteresovaní."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy