Žalobkyně navrhla Zelenkovi doživotí, ten se omluvil

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
21. 2. 2008 10:47
"Důvodů pro doživotí je tu dost," říká žalobkyně

Hradec Králové - Petru Zelenkovi, který smrtícími dávkami heparinu ukončil na oddělení ARO život sedmi pacientů a u deseti se o to pokusil, hrozí, že stráví zbytek života za mřížemi.

Doživotní trest vězení mu v závěrečné řeči navrhla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Podle ní neexistuje žádná pro Zelenku polehčující okolnost.

Zelenka ve své zhruba pětiminutové závěrečné řeči prohlásil, že lituje svých činů a omluvil se obětem. Na závěr se skoro rozplakal.

Jednatřicetiletý zdravotník pracoval na oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě sedm let. Drtivá většina jeho spolupracovníků tvrdí, že byl vstřícný a pracovitý. O vše kolem sebe se velmi zajímal a měl snahu si neustále zvyšovat vzdělání. Pak přišel zlom.

V roce 2005 začal experimentovat s inzulínem a tajně ho podával pacientům. Sledoval přitom jejich reakce. Když se nic nestalo a hlavně, nikdo to neodhalil, začal zkoušet heparin.

Výsledek? Série vražd, která nemá v dějinách českého zdravotnictví srovnání.

Jasný kandidát na doživotí

Petr Zelenka je obžalován z trestného činu vraždy, a to v nejpřísnější podobě. Hrozí mu tak pětadvacet let vězení, nebo i doživotí.

Obhájce Jan Herout dnes u soudu zopakoval, že Zelenka nechtěl zabíjet a že trpěl depresemi. Podle něj by měl být Zelenka obviněn pouze z ublížení na zdraví. "Není to agresivní, zvrhlý vrah, ale nemocný člověk," řekl doslova Herout. 

Podle něj je nejméně ve čtyřech případech sporné, zda příčinou smrti pacientů byl pouze heparin.

Tedy, zda jejich konec nezavinil i zdravotní stav. To by pak snížilo počet obětí ze sedmi na tři.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová to však vidí jinak. "Pro výši trestu je důležitá zejména skutečnost, že obžalovaný vraždil opakovaně a zavrženíhodným způsobem. Už tím může splnit podmínky pro nejpřísnější trest. A je úplně jedno, zda zabil jednoho, tři nebo sedm lidí," dodala.

Trest jako pro Stodolovy?

Další podmínka, která má být u nejpřísnější sankce naplněna, je podle státní zástupkyně Faltusové dána nebezpečností pachatele. Tady jde o účinnou ochranu společnosti.

"Soudní znalec řekl, že Petr Zelenka nic dalšího nespáchá, pokud bude mít režim s pevnými pravidly. A ten bude mít jedině ve vězení," dodala.

Petr Zelenka u soudu
Petr Zelenka u soudu | Foto: Jiří Máslo

Doživotí za podobně rozsáhlou trestnou činnost si už odpykávají manželé  Dana a Jaroslav Stodolovi. Ti v letech 2001 - 2003 zákeřně zabili a oloupili osm starých a bezmocných lidí, které navíc mučili.

Zelenkův motiv? V jeho neprospěch

"Tvrdil, že chtěl kolegy vykolejit a vyšachovat," uvedl před soudem psycholog Slavomil Hubálek. "Chtěl jsem jen vidět, jak nad tím sedí a přemýšlejí," předčítal přímo ze Zelenkových poznámek.

"Měl jsem pocit, že si s životem jen tak pohrávám. Nad doktory jsem cítil nadřazenost. Oni nevědí a já ano. Měl jsem radost, že jim to můžu zkomplikovat," citoval psycholog Zelenku.

Podobně se o Zelenkově přístupu k usmrcení pacientů vyjadřuje i psycholog Petr Goldman. "Od začátku počítal s tím, že se na to nepřijde. Sám mluvil o tom, jakou měl radost, že dělal něco, s čím si lékaři nevěděli rady," uvedl.

Podle něj trpěl Zelenka i citovou chladností a nízkou schopností empatie, což potvrdila i kolegyně Valentová. "Až postupně mu docházelo, co udělal. Spíš ale litoval sám sebe než usmrcené pacienty."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy