Žalobkyně navrhla úředníkům z kauzy Opencard podmínku

ČTK ČTK
10. 2. 2014 13:04
Pětice obžalovaných úředníků by také měla společně uhradit 67milionovou škodu.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zástupkyně Dagmar Machová navrhla uložit podmíněné tresty odnětí svobody pětici bývalých úředníků pražského magistrátu, kteří čelí obvinění kvůli projektu Opencard.

V závěrečné řeči u Městského soudu v Praze v pondělí poukázala na to, že muži dosud byli bezúhonní. Pro někdejšího šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka žalobkyně požaduje i zákaz účasti v orgánech, jež rozhodují o nakládání s veřejnými financemi.

Pětice má podle státní zástupkyně navíc společně nahradit hlavnímu městu škodu 67 milionů korun. Obžalovaný Jiří Chytil má sám doplatit dalších 6,6 milionu.

Na lavici obžalovaných sedí vedle Seyčka a Chytila také Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík. Pětice čelí obvinění, že zvýhodnila v projektu Opencard firmu Haguess. Údajně tak porušila závazná pravidla hospodářského styku a povinnost při správě cizího majetku. Všichni svou vinu odmítají.

V závěrečné řeči, kterou přednášela nepřetržitě téměř dvě hodiny, označila žalobkyně Machová Seyčka za osobu, která měla na trestné činnosti nejvyšší a nejzávažnější podíl.

Zaslouží si podle ní podmíněný trest odnětí svobody ještě v dolní polovině zákonné sazby, která činí dva až osm let. Obdobný trest navrhla i Chytilovi. Zbylým obžalovaným hrozí až tři roky vězení, Máchová pro ně chce podmínky uložené u horní hranice sazby.

Úředníci byli v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS), odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky.

V letech 2006 a 2007 podle obžaloby v rozporu se zákonem vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další veřejné zakázky.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Kritizovaný projekt stál zhruba 1,25 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy