Žalobkyně Bradáčová chce pro soudce Havlína šest roků vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 7. 2015 16:38
Vrchní státní zástupkyně přednesla v kauze závěrečné řeči. Pro obžalované navrhuje trest vězení i pokuty.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Kladno - Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová navrhla tresty v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína. Pohybují se od desetitisícových pokut až po odnětí svobody.   

Nejvyšší trest ve výši šesti roků vězení chce Bradáčová pro Havlína, státnímu zástupci Františku Fialovi navrhla 3,5 roku vězení a Ludvíkovu Sýkorovi 1,5 roku za mřížemi.

Jaké tresty navrhla Lenka Bradáčová v kauze soudce Havlína?
Autor fotografie: ČTK

Jaké tresty navrhla Lenka Bradáčová v kauze soudce Havlína?

Ondřej Havlín: 6 let ve věznici s dozorem, pokuta 300 tisíc (při nezaplacení dalších 18 měsíců ve vězení), zákaz činnosti na 10 let, propadnutí zabavené zbraně

František Fiala: 3,5 roku ve věznici s dozorem, zákaz činnosti na 10 let

Ludvík Sýkora: 1,5 roku ve věznici s dozorem

Jaroslav Kříž: pokuta 100 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení)

Boris Štefl: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení), zákaz činnosti na 7 let

Karel Matějka: pokuta 30 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení), zákaz činnosti na 5 let

Gejza Berky: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení)

Zdroj: Radek Nohl

Pro další obžalované (celý výčet v infoboxu) navrhla dozorující žalobkyně peněžité tresty v rozmezí od 30 do 100 tisíc korun. V jejich v případě by jim trest za mřížemi hrozil poté, co by tyto částky neuhradili.  

"U soudce a státního zástupce nelze tolerovat žádný úplatek. Mají právě takové platy, aby rozhodovali legitimně," řekla Bradáčová během své zhruba tříhodinové závěrečné řeči.

Havlín měl u obžalovaných respekt

V ní několikrát zopakovala, že mezi Havlínem, dalšími svědky a obžalovanými panovaly klientelistické vztahy. "Z odposlechů a záznamů z jeho kanceláře vyplývá, že u obžalovaných měl respekt a přátelské vztahy," uvedla Bradáčová. Havlín se až na první líčení v tomto případě soudu neúčastní. Říká, že je nemocný.

Podle obžaloby se přímo podílel na šesti z osmi případů, které policisté zadokumentovali. Havlín je kromě ovlivňování dopravních nehod obžalován i z nedovoleného přechovávání zbraně Taurus, kterou bývalý soudce převezl z Bulharska do Čech. Bradáčová během své závěrečné řeči řekla, že chce, aby byl odsouzen i pro trestný čin nadržování.

Podle ní bylo běžné, že Ondřej Havlín domlouval manipulaci s dopravními nehodami opilých řidičů přímo ve své kanceláři číslo 403 v budově Obvodního soudu pro Prahu 2.

Nejvyšší částku - 200 tisíc korun - přitom Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali po řidiči, kterému v krvi naměřili 2,68 promile alkoholu.

Je to nezpochybitelné, řekla Bradáčová

V dalším případě inkasovali podle Bradáčové Havlín a žalobce Fiala úplatky za zahlazení případu podnikatele Jaroslava Kříže, který je nyní rovněž na seznamu obžalovaných.

Křížovi bylo v listopadu 2012 naměřeno v krvi 1,21 promile alkoholu. Měl přitom již dva záznamy v trestním rejstříku a deset záznamu v kartě řidiče.

Pouhé tři dny poté si advokát Karel Matějka sjednal schůzku v kanceláři tehdejšího soudce Havlína a požádal ho, aby ovlivnil vyšetřování. Fialovi prý nakonec vše zařídil tak, že vyšetřování Křížova případu skončilo.

"Tato část kauzy je naprosto nezpochybitelná," řekla Bradáčová s tím, že právě Matějka se v tomto případě doznal a proto mu také navrhla i nižší trest.

Všechny zadokumentované případy se odehrály v letech 2012 a 2013. Případ bude pokračovat na konci července, kdy přijdou na řadu závěrečné řeči advokátů a obžalovaných.

 

Právě se děje

Další zprávy