Žalobkyně Bradáčová chce pro soudce Havlína šest roků vězení

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 7. 2015 16:38
Vrchní státní zástupkyně přednesla v kauze závěrečné řeči. Pro obžalované navrhuje trest vězení i pokuty.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Kladno - Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová navrhla tresty v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína. Pohybují se od desetitisícových pokut až po odnětí svobody.   

Nejvyšší trest ve výši šesti roků vězení chce Bradáčová pro Havlína, státnímu zástupci Františku Fialovi navrhla 3,5 roku vězení a Ludvíkovu Sýkorovi 1,5 roku za mřížemi.

Jaké tresty navrhla Lenka Bradáčová v kauze soudce Havlína?

Soudce Havlín

Ondřej Havlín: 6 let ve věznici s dozorem, pokuta 300 tisíc (při nezaplacení dalších 18 měsíců ve vězení), zákaz činnosti na 10 let, propadnutí zabavené zbraně

František Fiala: 3,5 roku ve věznici s dozorem, zákaz činnosti na 10 let

Ludvík Sýkora: 1,5 roku ve věznici s dozorem

Jaroslav Kříž: pokuta 100 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení)

Boris Štefl: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení), zákaz činnosti na 7 let

Karel Matějka: pokuta 30 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení), zákaz činnosti na 5 let

Gejza Berky: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení)

Pro další obžalované (celý výčet v infoboxu) navrhla dozorující žalobkyně peněžité tresty v rozmezí od 30 do 100 tisíc korun. V jejich v případě by jim trest za mřížemi hrozil poté, co by tyto částky neuhradili.  

"U soudce a státního zástupce nelze tolerovat žádný úplatek. Mají právě takové platy, aby rozhodovali legitimně," řekla Bradáčová během své zhruba tříhodinové závěrečné řeči.

Havlín měl u obžalovaných respekt

V ní několikrát zopakovala, že mezi Havlínem, dalšími svědky a obžalovanými panovaly klientelistické vztahy. "Z odposlechů a záznamů z jeho kanceláře vyplývá, že u obžalovaných měl respekt a přátelské vztahy," uvedla Bradáčová. Havlín se až na první líčení v tomto případě soudu neúčastní. Říká, že je nemocný.

Podle obžaloby se přímo podílel na šesti z osmi případů, které policisté zadokumentovali. Havlín je kromě ovlivňování dopravních nehod obžalován i z nedovoleného přechovávání zbraně Taurus, kterou bývalý soudce převezl z Bulharska do Čech. Bradáčová během své závěrečné řeči řekla, že chce, aby byl odsouzen i pro trestný čin nadržování.

Podle ní bylo běžné, že Ondřej Havlín domlouval manipulaci s dopravními nehodami opilých řidičů přímo ve své kanceláři číslo 403 v budově Obvodního soudu pro Prahu 2.

Nejvyšší částku - 200 tisíc korun - přitom Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali po řidiči, kterému v krvi naměřili 2,68 promile alkoholu.

Je to nezpochybitelné, řekla Bradáčová

V dalším případě inkasovali podle Bradáčové Havlín a žalobce Fiala úplatky za zahlazení případu podnikatele Jaroslava Kříže, který je nyní rovněž na seznamu obžalovaných.

Křížovi bylo v listopadu 2012 naměřeno v krvi 1,21 promile alkoholu. Měl přitom již dva záznamy v trestním rejstříku a deset záznamu v kartě řidiče.

Pouhé tři dny poté si advokát Karel Matějka sjednal schůzku v kanceláři tehdejšího soudce Havlína a požádal ho, aby ovlivnil vyšetřování. Fialovi prý nakonec vše zařídil tak, že vyšetřování Křížova případu skončilo.

"Tato část kauzy je naprosto nezpochybitelná," řekla Bradáčová s tím, že právě Matějka se v tomto případě doznal a proto mu také navrhla i nižší trest.

Všechny zadokumentované případy se odehrály v letech 2012 a 2013. Případ bude pokračovat na konci července, kdy přijdou na řadu závěrečné řeči advokátů a obžalovaných.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy