Kauza Nagyová: Úniky z BIS projedná soud samostatně

ČTK ČTK
31. 7. 2014 11:50
Rozhodlo o tom olomoucké vrchní státní zastupitelství.
Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.
Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci z kauz kolem Jany Nagyové vyloučilo k samostatnému projednávání případ údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Potvrdila to advokátka Katarína Kožiaková Oboňová, která zastupuje lobbistu Ivo Rittiga.

V kauze kromě něj a někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Nagyové figurují také Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra a advokát David Michal. Případem by se tak měl zabývat soud samostatně od ostatních kauz kolem Nagyové, nyní Nečasové.

Advokáti podle Oboňové obdrželi vyrozumění, podle kterého olomoučtí žalobci již vydali usnesení o vyloučení údajných úniků BIS z kauz kolem Nagyové, kterých je několik.

Jde ještě o případy údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky Nečase a údajné uplácení poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, které vedlo k loňskému pádu vlády.

Usnesení o vyloučení případu však zatím nepřevzali právníci ani obvinění. Kvůli utajovaným informacím ve spisu nelze poslat poštou a advokáti jej musí převzít osobně. Rittigova advokátka předpokládá, že proti usnesení žalobců podá stížnost. Definitivně se rozhodne až podle obsahu dokumentu, který obdrží v srpnu.

"Můžu říct už teď, že proti postupu (žalobců) mám velké výhrady, takže je možné předpokládat, že budeme podávat stížnost," řekla Oboňová.

Až 8 let vězení

Šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan se k trestnímu řízení kolem údajných úniků z BIS nechtěl vyjadřovat. "V tuto chvíli nemám žádný komentář," uvedl Ištvan.

V této kauze podle dřívějších informací žalobců hrozí za trestný čin ohrožení utajované informace třem obviněným trest až tři roky vězení a jednomu dva až osm let vězení.

Stejný postup v kauzách kolem Nagyové zvolili žalobci také v případu údajného zneužití Vojenské rozvědky. Případ vyloučili v polovině května.

Advokáti proti rozdělení kauzy podali stížnost, která byla na začátku června zamítnuta. O několik dní později pak soud obdržel obžalobu a na konci června trestním příkazem uložil Nečasové roční podmínku.

Soud také rozhodl o zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka a případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy, postoupil k vyřešení ministerstvu obrany. Olomoučtí žalobci proti tomu podali odpor, a tak se soud bude kauzou zabývat v hlavním líčení.

 

Právě se děje

Další zprávy