Žalobci proti amnestii: Nevracejte Chvalovskému miliony

Radek Nohl Radek Nohl
22. 1. 2013 9:00
Jde o výnos z trestné činnosti, zdůvodňují žalobci svou žádost

Praha - O nemovitosti, peníze na účtech i auta chtějí žalobci z pražského vrchního státního zastupitelství připravit bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského.

Právě v jeho případě se totiž státní zástupce obrátil jako první na soud, aby nechal majetek, který před více než deseti roky obstavili policisté, propadnout do rukou státu.

Chvalovského kauza je přitom jedna z těch, na kterou zřejmě dopadne novoroční amnestie prezidenta republiky Václava Klause. A právě kvůli tomu, že by mělo být v jeho případě trestní stíhání zastaveno, měl by dostat všechen majetek zpět.

Jenže žalobci jsou proti. A právě v kauze Chvalovský poslali Městskému soudu v Praze žádost o to, aby někdejší předseda Českomoravského fotbalového svazu o vše přišel.  

"Domníváme se, že ve všech případech jde o výnos z trestné činnosti," řekl Aktuálně.cz žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Solar.

Auta i peníze na účtech

Výčet majetku, na kterém je roky policejní plomba, je přitom poměrně dlouhý.

Mercedes E
Mercedes E | Foto: Aktuálně.cz

Solar uvedl, že jde o peníze na několika účtech, nemovitosti v Blšanech, které jsou napsané na Chvalovského a jeho manželku, a rovněž tři zhruba deset let stará vozidla - Toyota Land Cruiser, Mercedes E55 AMG a Audi S8.

Kolik peněz je na obstavených účtech, nebyl soudce Kamil Kydalka schopen odpovědět. Na dotaz, zda jde rámcově o desetitisíce, nebo miliony, odvětil: "No tak to spíše ty miliony."

Žalobci z vrchního státního zastupitelství již uvedli, že chtějí, aby majetek zabavený policií propadl státu i v dalších případech. Žádost v kauze Chvalovský dostal Městský soud v Praze jako první, přiznal Aktuálně.cz jeho místopředseda Libor Vávra.

Chvalovského obhájce Tomáš Král, který je mimochodem zároveň prezidentem Českého svazu ledního hokeje, nechtěl snahu žalobců příliš komentovat.

"Poslední rozsudek zprostil pana Chvalovského v plném rozsahu a to, že se případ tak táhl, není naší vinou, ale orgánů činných v trestním řízení," prohlásil Král. 

Podle jeho slov navíc s klientem zvažují, zda Klausův pardon neodmítnou a nenechají soud věc projednat. Soudce sice nemůže kvůli amnestii poslat Chvalovského do vězení, může ale rozhodnout o tom, že bude muset uhradit škodu.

Někdejší fotbalový boss byl policií zadržen v roce 2001 na ruzyňském letišti před odletem českého národního fotbalového týmu do Makedonie a obviněn z úvěrového podvodu ve výši 640 milionů korun.

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy