Žalobci odmítají Válkové zákon o státním zastupitelství

ČTK ČTK
11. 11. 2014 11:04
Návrh zákona podle Unie státních zástupců prosazuje přímý vliv ministra spravedlnosti na fungování úřadu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Unie státních zástupců nesouhlasí s návrhem zákona o státním zastupitelství z dílny ministerstva spravedlnosti a bude k němu uplatňovat připomínky.

Zákon podle unie prosazuje přímý vliv ministra spravedlnosti jako politického reprezentanta na fungování úřadu. Státní zástupci to uvedli v otevřeném dopise adresovaném ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO).

Návrh zákona podle žalobců popírá záměr ukotvit nezávislost státního zastupitelství. Pozici ministra spravedlnosti podle unie posílí třeba to, že nejvyšší státní zástupce přijde o pravomoc navrhovat vedoucí státní zástupce, nebo to, že bude moct ministr ignorovat výsledky výběrových řízení, což mu dá možnost během tří let obměnit vlastním rozhodnutím všechny státní zástupce.

"V zásadě každý bod věcného záměru, v němž byla nezávislost státního zastupitelství na politické reprezentaci potvrzována nebo posilována, je v návrhu zákona změněn ve prospěch pravomocí ministra spravedlnosti," uvedli v dopise žalobci.

Návrh zákona z podobných důvodů dříve zkritizoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministryně Válková kritiku odmítá a tvrdí, že je návrh dostatečně kvalitní na to, aby mohl tvořit základ efektivního fungování státního zastupitelství v příštích letech.

Stávající verze návrhu ponechává jmenování vedoucích státních zástupců a jejich náměstků i nadále v rukou ministra spravedlnosti. Jmenováni mají být na základě výběrových řízení organizovaných ministerstvem.

Nejvyšší státní zástupce bude ve funkci maximálně jedno sedmileté období. Jmenovat jej bude vláda, která jej také bude moci i nadále odvolat, ale jen ze zákonem stanovených důvodů - konkrétně pokud by déle než půl roku nevykonával funkci nebo jestliže by "porušoval povinnosti stanovené zákonem".

Ministryně navrhuje, aby vzniklo dvoustupňové specializované státní zastupitelství pro majetkovou a hospodářskou kriminalitu, při níž vznikla škoda minimálně 75 milionů korun, pro korupční trestné činy a pro trestné činy spáchané při zadávání veřejných zakázek. Nekomplikované případy by specialisté mohli postoupit svým kolegům z krajských státních zastupitelství.

Válková chce pro normu nejprve získat politický konsenzus mezi koaličními stranami. Teprve po projednání koaliční radou a zapracování jejích připomínek návrh zamíří do klasického připomínkového řízení. Ministryně doufá, že jej i přesto stihne předložit vládě v naplánovaném termínu, tedy do konce letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy