Žalobci: Advokátní komora je v kauze daňového úniku zaujatá

ČTK ČTK
15. 6. 2015 12:02
Státní zástupci tak reagovali na prohlášení České advokátní komory, která kritizovala postup policistů a žalobců v případu stíhaného advokáta Martina Grubnera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Unie státních zástupců se ohradila proti prohlášení České advokátní komory, která před několika dny kritizovala postup policistů a žalobců v případu vazebně stíhaného pražského advokáta Martina Grubnera. Grubner je spolu s dalšími 16 lidmi podezřelý z daňových úniků za téměř 100 milionů korun.

Unie tvrdí, že komora namísto profesionálního přístupu a věcné argumentace používá "zjevné a nesmyslné fauly" a je apriorně zaujatá ve prospěch trestně stíhaných.

Hlavní aktéři kauzy podle vyjádření pražské policie vyhrožovali spoluobviněným a upláceli je, aby změnili výpovědi. Také je prý nutili, aby sepisovali smyšlená a lživá obvinění na vyšetřovatele, a následně je zasílali Generální inspekci bezpečnostních sborů. Proto soud uvalil na Grubnera vazbu, aby již nemohl ovlivňovat svědky.

Advokáti: Policie vyvolává hysterii

"Někteří z hlavních aktérů celého případu jsou buď přímo advokáti, nebo osoby právně vzdělané, kdy některé z těchto osob jsou, nebo byly dokonce členy kontrolní rady, která se podílí na řízení Advokátní komory ČR," informovala minulý týden pražská policie.

Její vyjádření však vzápětí ostře napadla advokátní komora. "Česká advokátní komora důrazně nesouhlasí s podobnými prohlášeními, která jsou často vykonstruovaná a lživá a ve vztahu k advokátům vykonávajícím obhajobu dokonce mstivá s charakterem odplaty," uvedlo vedení komory na svém webu.

Stavovské sdružení advokátů rovněž tvrdí, že policie a státní zastupitelství vyvolávají ve společnosti hysterii a odsuzují lidi předem místo toho, aby opatřovaly důkazy proti skutečným pachatelům.

Unie: Komora případ nezná

Unie státních zástupců se pozastavila nad tím, že i když advokátní komora sama uznává, že nevstupuje do konkrétních trestních kauz a nemá přístup do spisů, mluví o nedostatku podkladů pro zahájení trestního stíhání nebo o porušení práva obviněného na spravedlivý proces.

"Takové paušální hodnocení s veřejně prezentovanou neznalostí věci bohužel svědčí spíše o apriorní zaujatosti ČAK ve prospěch trestně stíhaných osob nežli o profesionálním přístupu a věcné argumentaci," uvedla unie.

Obviněným v kauze včetně Grubnera hrozí až desetileté vězení. Podle policie pracovali jako organizovaná skupina a připravili stát na daních o téměř 100 milionů korun.

Daňový únik ale mohl být mnohonásobně vyšší a nelze vyloučit, že budou obviněni další lidé. Hlavní obvinění podle policie vytvářeli složité řetězce firem, na jejichž konci pro sebe čerpali peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy