Pohřby začnou příští týden, policie čeká na výsledky pitev

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 2. 2015 12:43
Policie by do konce týdne měla znát výsledky pitev všech osmi obětí úterní střelby v Uherském Brodě.
Pieta v Uherském Brodě
Pieta v Uherském Brodě | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod - Policie již má předběžné výsledky pitvy u několika obětí úterní střelby v Uherském Brodě. Státní zástupce Roman Kafka proto vyhověl její žádosti a souhlasil s pohřbením těl.

V pondělí se ve městě uskuteční pohřeb první z osmi obětí třiašedesátiletého střelce.

Policie zatím nemá podle krajského policejního mluvčího Pavla Benedikta Stránského k dispozici předběžné výsledky pitvy u všech obětí. "V tomto týdnu bychom je však měli mít," podotkl mluvčí. Kafka podle svých slov zatím dal souhlas s šesti pohřby.

Policie již také opustila dům, ve kterém žil střelec se svou ženou. V noci po útoku se v něm žena zabarikádovala, nakonec se k ní policisté dostali a lékař rozhodl o její hospitalizaci v psychiatrickém zařízení. "Proběhly již všechny procesní úkony," uvedl Stránský. Restaurace je podle jeho slov ještě po dohodě s provozovatelem uzavřená, aby se do ní případně mohli policisté vrátit kvůli vyšetřování.

Třiašedesátiletý muž v úterý v restauraci Družba zastřelil osm lidí a pak i sebe. Mezi oběťmi je sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let. Podle informací ČTK šlo podle trvalého bydliště o šest obyvatel Uherského Brodu, jednoho Brňana a muže z Vlčnova. I poslední dva ale zřejmě v sedmnáctitisícovém městě fakticky bydleli.

Žádný z nich podle zdroje blízkého vyšetřování neměl ke střelci bližší vztah. Nasvědčuje tomu i tvrzení starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL), který v médiích uvedl, že pachatel před osudnou návštěvou Družby obcházel další podniky ve městě a zřejmě hledal, kde sedí nejvíce lidí.

Tuto skutečnost policie podle Stránského stále vyšetřuje. V době útoku bylo podle Stránského uvnitř asi 20 až 30 lidí, některým se podařilo utéci.

Rodina střelce rozeslala médiím vyjádření, ve kterém vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám obětí. "Zdeňka jsme naposledy viděli před dvanácti lety na pohřbu našeho otce. Přestal se s námi stýkat a jakýkoliv kontakt odmítal. Přišel o práci a uzavřel se do sebe. O jeho životě jsme nevěděli nic," uvádí se ve vyjádření, ve kterém nejsou členové rodiny jmenováni.

Na místo tragédie se v pátek večer vypraví prezident Miloš Zeman, aby kolem 19. hodiny u restaurace položil květiny a uctil tak památku obětí. Následně se přesune do nedalekých Osvětiman, kde se v sobotu žení hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezident jde kancléři za svědka.

Sbírka na pomoc pozůstalým po obětech roste, nyní je na ní přes 70 tisíc korun. Radnice dostává nabídky pomoci a projevy účasti. Stále se ozývají další kolegové z měst a obcí a nabízejí peněžitou pomoc, řekl místostarosta Jan Hrdý (ODS). Právě na pomoc pozůstalým se město podle jeho slov nyní zaměřuje.

Sbírka na pomoc pozůstalým z Uherského Brodu

Lidé mohou na pomoc pozůstalým nadále posílat peníze na číslo účtu 6373262/0800 nebo předávat v hotovosti na pokladně městského úřadu v Uherském Brodu. Na poště také mohou využít předvyplněnou složenku, jen doplní výši částky.

Zastupitelé ve středu schválili uvolnění půl milionu korun na pomoc lidem, kteří po střelbě v restauraci Družba přišli o své nejbližší. Vedení města však podle Hrdého stále oficiálně nezná jména obětí. S pozůstalými pracují policejní psychologové, jejich prostřednictvím pak rodiny sdělí, jakou pomoc by přivítaly. "V pondělí by se tím měla zabývat městská rada," podotkl Hrdý.

Městu chce například pomoci Frenštát pod Radhoštěm. Jeho radní chtějí přispět částkou 100 tisíc korun. Radnice se tak rozhodla i proto, že Uherský Brod byl jedním z prvních měst, které přispěly v roce 2013 do sbírky určené na pomoc obětem výbuchu v jednom z frenštátských domů. Při explozi tehdy zemřelo šest lidí včetně viníka.

Šok opadl, přišel smutek

Ve městě se ve čtvrtek konal benefiční koncert, který vynesl přes 21 tisíc korun. Není vyloučeno, že se ve městě bude konat další benefiční akce.

Město se 17 tisíc obyvateli se podle slov místostarosty Hrdého z tragické události ještě nevzpamatovalo. "Přijde mi, že prvotní šok a zděšení již přešel a nastoupil velký smutek," poznamenal místostarosta. S neštěstím se musí vyrovnat také například školy.

"Pokud se stane taková tragédie, musí se na to reagovat. Ředitelé a učitelé o tom s dětmi mluví," řekl Hrdý.

 

Právě se děje

Další zprávy