Žalobce vzal Sisákův případ protikorupční policii, dostanou ho policisté v Hradci Králové

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 6. 4. 2016 15:59
Vyšetřování kauzy miliardáře Petra Sisáka a advokáta Iva Haly se stěhuje ke kriminalistům do Hradce Králové. Dozorující státní zástupce Adam Borgula případ odebral protikorupční policii kvůli řadě pochybení. V kauze jde o údajné stamilionové machinace kolem společnosti Via Chem, přes níž Sisák ovládá ústeckou chemičku Spolchemie. A také o ovlivňování insolvenčních soudců tak, aby rozhodovali v Sisákův prospěch.
Petr Sisák a Ivo Hala.
Petr Sisák a Ivo Hala. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Ve vyšetřování případu miliardáře Petra Sisáka a advokáta Iva Haly se objevily další komplikace. Dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze rozhodl, že kauzu vezme údajně kvůli řadě pochybení protikorupční policii. Nově budou mít vyšetřování na starosti kriminalisté z Hradce Králové.

Borgula na webu státního zastupitelství zdůvodnil, že detektivové z protikorupční policie nebudou již kauzu vyšetřovat, protože neplnili jeho pokyny. "Tento krok považuji za nezbytný pro naplnění účelu trestního řízení," vysvětlil Borgula, případ předal do Hradce. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej uvedl, že se k rozhodnutí žalobce nemůže vyjadřovat.

Advokáta Lukáše Trojana, který v této kauze zastupuje Iva Halu, není z tohoto kroku státního zástupce překvapen. "V přímém důsledku činnosti dozorujícího státního zástupce téměř nikdo ve vyšetřovacím týmu nezbyl a tak žalobci nezbylo nic jiného," prohlásil Trojan.

Policejní vyšetřování neprobíhá hladce téměř od doby, kdy byla letos v lednu obviněna skupina 14 osob. Státní zástupci mají podezření, že v lednu někdo Sisáka s Halou varoval, takže před zatčením zmizeli do zahraničí.

Oba ale vysvětlovali, že jsou jen na plánované obchodní cestě, a nakonec sami přišli po týdnu na policii. Teď už třetím měsícem sedí ve vazbě. Kvůli pochybnostem, jestli někdo z policistů Sisáka nevaroval, se téměř kompletně vyměnil vyšetřovací tým.

Hlavní vyšetřovatel rezignoval

Navíc podle informací Hospodářských novin začala generální inspekce prověřovat podezření, že detektiv, který na případu pracuje, vyhrožoval při nedávné schůzce jednomu z obviněných stylem: "Buď s námi budete spolupracovat, nebo vás zavřeme."

Deník Právo tento týden navíc napsal, že šéf vyšetřovacího týmu Vladislav Hřebíček rezignoval. Zdůvodnil to tím, že má dlouhodobé neshody s dozorujícím státním zástupcem.

Borgula ve středu uvedl, že se to stalo krátce poté, co jeho postup vůči policii posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství. "Postup dozorového státního zástupce shledalo zákonným a poukázalo na závažnost pochybení policejního orgánu," uvedl Borgula.

Vyšetřovatelé v této kauze vedle Haly a Sisáka obvinili i advokáta Milana Kučeříka, Petra Kovaříka, Roberta Vladyku a Jana Pacovského nebo žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Romana Skopala.

Šéf protikorupční policie Milan Komárek vysvětluje, jak funguje nový tým Kobra. Jako svůj první úspěch si připisuje rozbití organizované skupiny, která měla stát připravit o 270 milionů korun. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy