Žalobce vzal Sisákův případ protikorupční policii, dostanou ho policisté v Hradci Králové

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 6. 4. 2016 15:59
Vyšetřování kauzy miliardáře Petra Sisáka a advokáta Iva Haly se stěhuje ke kriminalistům do Hradce Králové. Dozorující státní zástupce Adam Borgula případ odebral protikorupční policii kvůli řadě pochybení. V kauze jde o údajné stamilionové machinace kolem společnosti Via Chem, přes níž Sisák ovládá ústeckou chemičku Spolchemie. A také o ovlivňování insolvenčních soudců tak, aby rozhodovali v Sisákův prospěch.
Petr Sisák a Ivo Hala.
Petr Sisák a Ivo Hala. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Ve vyšetřování případu miliardáře Petra Sisáka a advokáta Iva Haly se objevily další komplikace. Dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze rozhodl, že kauzu vezme údajně kvůli řadě pochybení protikorupční policii. Nově budou mít vyšetřování na starosti kriminalisté z Hradce Králové.

Borgula na webu státního zastupitelství zdůvodnil, že detektivové z protikorupční policie nebudou již kauzu vyšetřovat, protože neplnili jeho pokyny. "Tento krok považuji za nezbytný pro naplnění účelu trestního řízení," vysvětlil Borgula, případ předal do Hradce. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej uvedl, že se k rozhodnutí žalobce nemůže vyjadřovat.

Advokáta Lukáše Trojana, který v této kauze zastupuje Iva Halu, není z tohoto kroku státního zástupce překvapen. "V přímém důsledku činnosti dozorujícího státního zástupce téměř nikdo ve vyšetřovacím týmu nezbyl a tak žalobci nezbylo nic jiného," prohlásil Trojan.

Policejní vyšetřování neprobíhá hladce téměř od doby, kdy byla letos v lednu obviněna skupina 14 osob. Státní zástupci mají podezření, že v lednu někdo Sisáka s Halou varoval, takže před zatčením zmizeli do zahraničí.

Oba ale vysvětlovali, že jsou jen na plánované obchodní cestě, a nakonec sami přišli po týdnu na policii. Teď už třetím měsícem sedí ve vazbě. Kvůli pochybnostem, jestli někdo z policistů Sisáka nevaroval, se téměř kompletně vyměnil vyšetřovací tým.

Hlavní vyšetřovatel rezignoval

Navíc podle informací Hospodářských novin začala generální inspekce prověřovat podezření, že detektiv, který na případu pracuje, vyhrožoval při nedávné schůzce jednomu z obviněných stylem: "Buď s námi budete spolupracovat, nebo vás zavřeme."

Deník Právo tento týden navíc napsal, že šéf vyšetřovacího týmu Vladislav Hřebíček rezignoval. Zdůvodnil to tím, že má dlouhodobé neshody s dozorujícím státním zástupcem.

Borgula ve středu uvedl, že se to stalo krátce poté, co jeho postup vůči policii posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství. "Postup dozorového státního zástupce shledalo zákonným a poukázalo na závažnost pochybení policejního orgánu," uvedl Borgula.

Vyšetřovatelé v této kauze vedle Haly a Sisáka obvinili i advokáta Milana Kučeříka, Petra Kovaříka, Roberta Vladyku a Jana Pacovského nebo žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Romana Skopala.

Šéf protikorupční policie Milan Komárek vysvětluje, jak funguje nový tým Kobra. Jako svůj první úspěch si připisuje rozbití organizované skupiny, která měla stát připravit o 270 milionů korun. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 35 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy