Žalobce vzal Sisákův případ protikorupční policii, dostanou ho policisté v Hradci Králové

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 6. 4. 2016 15:59
Vyšetřování kauzy miliardáře Petra Sisáka a advokáta Iva Haly se stěhuje ke kriminalistům do Hradce Králové. Dozorující státní zástupce Adam Borgula případ odebral protikorupční policii kvůli řadě pochybení. V kauze jde o údajné stamilionové machinace kolem společnosti Via Chem, přes níž Sisák ovládá ústeckou chemičku Spolchemie. A také o ovlivňování insolvenčních soudců tak, aby rozhodovali v Sisákův prospěch.
Petr Sisák a Ivo Hala.
Petr Sisák a Ivo Hala. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Ve vyšetřování případu miliardáře Petra Sisáka a advokáta Iva Haly se objevily další komplikace. Dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze rozhodl, že kauzu vezme údajně kvůli řadě pochybení protikorupční policii. Nově budou mít vyšetřování na starosti kriminalisté z Hradce Králové.

Borgula na webu státního zastupitelství zdůvodnil, že detektivové z protikorupční policie nebudou již kauzu vyšetřovat, protože neplnili jeho pokyny. "Tento krok považuji za nezbytný pro naplnění účelu trestního řízení," vysvětlil Borgula, případ předal do Hradce. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej uvedl, že se k rozhodnutí žalobce nemůže vyjadřovat.

Advokáta Lukáše Trojana, který v této kauze zastupuje Iva Halu, není z tohoto kroku státního zástupce překvapen. "V přímém důsledku činnosti dozorujícího státního zástupce téměř nikdo ve vyšetřovacím týmu nezbyl a tak žalobci nezbylo nic jiného," prohlásil Trojan.

Policejní vyšetřování neprobíhá hladce téměř od doby, kdy byla letos v lednu obviněna skupina 14 osob. Státní zástupci mají podezření, že v lednu někdo Sisáka s Halou varoval, takže před zatčením zmizeli do zahraničí.

Oba ale vysvětlovali, že jsou jen na plánované obchodní cestě, a nakonec sami přišli po týdnu na policii. Teď už třetím měsícem sedí ve vazbě. Kvůli pochybnostem, jestli někdo z policistů Sisáka nevaroval, se téměř kompletně vyměnil vyšetřovací tým.

Hlavní vyšetřovatel rezignoval

Navíc podle informací Hospodářských novin začala generální inspekce prověřovat podezření, že detektiv, který na případu pracuje, vyhrožoval při nedávné schůzce jednomu z obviněných stylem: "Buď s námi budete spolupracovat, nebo vás zavřeme."

Deník Právo tento týden navíc napsal, že šéf vyšetřovacího týmu Vladislav Hřebíček rezignoval. Zdůvodnil to tím, že má dlouhodobé neshody s dozorujícím státním zástupcem.

Borgula ve středu uvedl, že se to stalo krátce poté, co jeho postup vůči policii posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství. "Postup dozorového státního zástupce shledalo zákonným a poukázalo na závažnost pochybení policejního orgánu," uvedl Borgula.

Vyšetřovatelé v této kauze vedle Haly a Sisáka obvinili i advokáta Milana Kučeříka, Petra Kovaříka, Roberta Vladyku a Jana Pacovského nebo žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Romana Skopala.

Šéf protikorupční policie Milan Komárek vysvětluje, jak funguje nový tým Kobra. Jako svůj první úspěch si připisuje rozbití organizované skupiny, která měla stát připravit o 270 milionů korun. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Tropické teploty nad 30 stupňů vydrží na většině území ještě v pondělí. Bouřky dorazí ze západu dnes večer a v celé zemi se mohou objevit až do pátku.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Benešová navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Bude to někdo ze současných žalobců, řekla v televizi CNN Prima News.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy