Žalobce v Praze posoudí Nečasův podpis amnestie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 3. 2013 11:29
Reaguje na podnět senátorů Štěcha a Antla, že se premiér dopustil trestného činu
Premiér Petr Nečas přijíždí na jedná evropské sedmadvacítky. Snímek ze 7. února 2013.
Premiér Petr Nečas přijíždí na jedná evropské sedmadvacítky. Snímek ze 7. února 2013. | Foto: Reuters

Praha - Státní zástupce pro Prahu 1 prozkoumá, zda se premiér Petr Nečas (ODS) podpisem amnestie nedopustil trestného činu.

O prošetření jeho postupu požádali v uplynulých dnech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda ústavně-právního senátního výboru Miroslav Antl (zvolen za ČSSD).

Nejvyšší žalobce podnět prostudoval a postoupil jej k dalšímu prošetření, sdělila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

"Nejvyšší státní zástupce se zabýval podnětem pouze po formální stránce. Přidělil jej státnímu zastupitelství podle místní příslušnosti," vysvětlila mluvčí. Státní zástupce má ze zákona na prošetření premiérova postupu dva měsíce.

Senátoři Štěch a Antl si stěžují, že předseda vlády dokument kontrasignoval, aniž by amnestijní rozhodnutí předložil vládě a ta ho projednala. Přitom podle ústavy za amnestii nese odpovědnost právě vláda.

Podle nich premiér Nečas tímto jednáním zneužil pravomoc úřední osoby - "znemožnil  posouzení dopadů amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

Blog Milana Štěcha na Aktuálně.cz:
Premiér a amnestie

Pakliže by jednal premiér "nedbalostně", mohl se dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, soudí zástupci Senátu.

Poukazují i na skutečnost, že zůstává nejasné, kde vlastně Nečas amnestii spolupodepsal. Ve Strakově akademii ani na Hradě to nebylo.

"Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace (ani ve zvláštním režimu) mezi Kanceláří prezidenta republiky a Úřadem vlády ohledně novoročního amnestijního rozhodnutí," vysvětlují Štěch s Antlem v dopise.

Nečas Štěchův krok spojil s blížícím se sjezdem jeho ČSSD. "Je to pouze součást předsjezdových hrátek ČSSD a výpovědí o jeho inteligenci," tlumočil tehdy názor předsedy vlády jeho mluvčí Michal Schuster.

Podobně koncipované trestní oznámení podali i zástupci iniciativy Klausova velezrada, tentokrát na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

V trestním oznámení podezřívají Nečase z toho, že se mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 6 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy