Žalobce: V kauze Zadeh šlo o křivé obvinění policistů i soudců. Absurdní, brání se podnikatel

ČTK ČTK
5. 12. 2016 15:00
Šest obviněných v kauze íránského podnikatele Zadeha se podle žalobce snažilo, aby svědci křivě vypovídali proti policii, soudcům i státnímu zástupci. Zadeh se spolu se 14 dalšími lidmi u brněnského krajského soudu zpovídá z podezření z daňových úniků, podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. Byl propuštěn z vazby na rekordní kauci 150 milionů korun a je stíhán na svobodě. Policisté ho znovu zadrželi koncem minulého týdne.
Shahram Abdullah Zadeh.
Shahram Abdullah Zadeh. | Foto: ČTK

Brno – Snahou šesti obviněných v nové kauze podnikatele Sahrama Abdulaha Zadeha bylo, aby svědci vypovídali nepravdivě a aby byli křivě obviněni policisté, soudci a státní zástupci. Informoval o tom státní zástupce Michal Galát. Mezi obviněnými je i policista a dva advokáti.

Zadeh se spolu se 14 dalšími lidmi u brněnského krajského soudu zpovídá z podezření z daňových úniků, podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. V této kauze je Zadeh stíhaný na svobodě díky kauci 150 milionů korun, kterou zaplatil na začátku roku.

V neděli ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie ho obvinila z ovlivňování svědků. Spolu s ním obvinila dalších pět lidí. Mezi nimi je podle Galáta i policista z útvaru městského ředitelství v Praze a dva advokáti, jeden z Brna a druhý z Prahy.

"Snaha pachatelů trestné činnosti byla vedena cílem, aby někteří svědci v trestní věci vedené u Krajského soudu v Brně vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. Dalším cílem bylo, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice, soudci a státní zástupci," řekl Galát. Tato trestná činnost se podle něj dostala do stadia dokonání, kdy byl křivě obviněn policista. Řekl také, že obvinění mají souvislost s kauzou daňových úniků, kvůli kterým je Zadeh obžalovaný.

Podle Zadehovy advokátky Aleny Kojzarové je odůvodnění státního zastupitelství absurdní. "S jedním advokátem se pan Zadeh vůbec nezná, se druhým se seznámil asi půl roku poté, kdy měl ve vazbě páchat údajnou trestnou činnost. Stejně tak nezná ani obviněného policistu, nikdy se s ním nesetkal," řekla Kojzarová. Už v neděli řekla, že její klient bere rozhodnutí městského soudu poslat ho do vazby jako snahu psychicky ho zlomit. Soudce vzal Zadeha nově do vazby kvůli obavě, že uprchne, bude ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti.

Ve vazbě v kauze daňových úniků Zadeh strávil 22 měsíců. Aby se z ní dostal, musel složit rekordní kauci 150 milionů korun. Bezprostředně po jeho propuštění počátkem února po složení této kauce Zadeha zadržela policie kvůli jinému stíhání v Íránu. V policejní cele strávil Zadeh další tři dny. Později Zadeh 150milionovou kauci označil za vydírání.

Podnikatel sám vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

 

Právě se děje

Další zprávy