Žalobce uvěřil Kristýně Kočí, Vít Bárta půjde před soud

Domácí Domácí
26. 1. 2012 14:02
Bártovi hrozí až 6 let vězení, kvůli úplatkům půjde k soudu i poslanec Jaroslav Škárka
Vít Bárta a Kristýna Kočí
Vít Bárta a Kristýna Kočí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zástupci předali soudu případ šéfa poslanců Věcí veřejných Víta Bárty, který je viněn z podplacení poslance Jaroslava Škárky. Také Škárka půjde před soud, a to za přijetí úplatku.

Žalobci se tak ztotožnili se závěry policie, která uvěřila verzi poslankyně Kristýny Kočí, zvolené za VV, nyní nezařazené.

Ta tvrdí, že peníze pro ni a pro kolegu Jaroslava Škárku byly úplatkem za stranickou loajalitu. Naopak Vít Bárta trvá na tom, že šlo o kamarádskou půjčku.

Bártovi hrozí až šestileté vězení, Škárkovi až tříletý trest, nebo zákaz činnosti. Oba vinu popírají, lídr VV se podle svých slov na soud těší.

Obžalobu ve čtvrtek podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 Hana Vrbová, uvedla pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová.

Policie považuje verzi Kočí za věrohodnější i přesto, že poslankyně neprošla na detektoru lži.

Deník Aktuálně.cz před časem výsledky testu na polygrafu zveřejnil a ukázalo se, že přístroje Kočí neuvěřily zejména ve chvílích, kdy odpovídala právě na otázky ohledně důvodu, proč peníze vůbec dostala.

Poslankyně Kristýna Kočí se podrobila fyziodetekčnímu vyšetření dobrovolně loni 5. května. Vít Bárta, kterého obvinila z partajní korupce, detektor odmítl. Stejně jako poslanec Jaroslav Škárka, který Kočí v jejím tažení proti Bártovi podpořil, ale na rozdíl od ní je také obviněn.

Kristýna Kočí odpovídala expertům z Kriminalistického ústavu celkem na 96 otázek. U osmnácti odpovědí přístroje zaznamenaly takové reakce, že odpověď označily za nepravdivou. Pochybují i u dalších šestatřiceti odpovědí.

Šlo mi o vliv, prohlásil Škárka

V době, kdy se žalobci rozhodovali, jestli poslance k soudu pošlou, se na veřejnosti objevila další nahrávka, které mezi sebou pořizovali lidé z VV.

Vít Bárta, Kristýna Kočí a Radek John ještě v době, kdy stáli na jedné straně - v čele VV
Vít Bárta, Kristýna Kočí a Radek John ještě v době, kdy stáli na jedné straně - v čele VV | Foto: Ludvík Hradilek

Je z loňského září a Škárka na ní s Bártovým spolupracovníkem řeší, jestli by byl ochoten svědčit proti lídrovi Věcí veřejných.

Ze záznamu, o kterém Aktuálně.cz informovalo v sobotu, vyplývá, že Škárka byl připravený mu za to i zaplatit.

Poslanec současně během rozhovoru přiznal, že si od ataku na Bártu sliboval posílení své role a vliv na sestavení vlády.

"Jde jednoznačně o mou diskreditaci," zareagoval na nahrávku Škárka.

K soudu se těším, tvrdí Bárta

Aféra s úplatky podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna není důvod, aby VV Bártu stáhly z postu šéfa poslaneckého klubu.

Po nových informacích o Škárkovi a Kočí není pochyb, že šlo z jejich strany o pokus o vnitrostranický puč, tvrdí.

"Na soud se těšíme," uvedl před časem John. Totéž opakuje i sám Vít Bárta, který soudní proces považuje za jediný způsob, jak se podle svých slov může očistit.

"Od chvíle, kdy jsem byl vydán (sněmovnou k trestnímu stíhání - pozn. red.), říkám, že můžu být očištěn pouze u soudu. A těším se k soudu," prohlásil již dříve Bárta.

Také Škárka tvrdí, že se trestného činu nedopustil. "Vzhledem k tomu, že jsem nevinný, tak se toho vůbec nebojím," uvedl po převzetí svého obvinění. Poukázal na to, že policisty sám upozornil na to, že jednu bankovku rozměnil.

ODS a TOP 09 kvůli posunu v aféře zatím žádné konkrétní kroky uvnitř vládní trojkoalice nezvažují.

"Jedná se o závažnou věc. Ačkoliv jde o vnitřní záležitost Věcí veřejných, měla by si tato strana uvědomit, že zvláště ona, která neustále mluví o boji proti korupci má předsedu poslaneckého klubu obžalovaného právě z korupce. Měla by zvážit, zda tento fakt nepoškozuje celou koalici i politickou kulturu v zemi," vyjádřil se k této situaci šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík

V klidu zatím zůstává i ODS. "Ten příběh je pořád stejný, oba pánové se chtějí očistit a toto je pouze logické pokračování," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Počkáme na výsledek soudu, ten bude klíčový," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy