Žalobce posílá k soudu Jiřího Pomeje, nesplácí dluhy

ČTK ČTK
16. 5. 2011 16:20
Na Andělskou tvář si půjčil miliony, peníze řádně nevrátil ani nepřevedl na státní fond práva
Jiří Pomeje pravidelně okupuje titulní strany bulvárních médií.
Jiří Pomeje pravidelně okupuje titulní strany bulvárních médií. | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Praha - Až tři roky může za mřížemi strávit herec a producent Jiří Pomeje.

Žalobci z Obvodního státní zastupitelství pro Prahu 2 ho poslali před soud kvůli poškozování věřitele.

Podezírají ho z toho, že Státnímu fondu na podporu a rozvoj české kinematografie způsobil v souvislosti s filmem Andělská tvář škodu zhruba 5,5 milionu korun.

Pomeje dostal údajně na film od fondu bezúročnou půjčku. Peníze měl vrátit do 18 měsíců od premiéry, což však neučinil. Podle smlouvy měl v takovém případě převést na fond filmová práva, herec je však prý převedl na jinou firmu.

Zároveň podle dřívějšího vyjádření státního zástupce Tomáše Bláhy snižoval svůj majetek, protože část svých peněz převedl na svoji tehdejší manželku - herečku Michaelu Kuklovou, a znemožnil tak věřiteli se k částce dostat.

Pomeje není u soudu poprvé

Případ se již jednou dostal k soudu, soudce ho však v roce 2009 vrátil k došetření. Podle tehdejší obžaloby způsobil herec osmimilionovou škodu. Policisté následně nechali zpracovat nový znalecký posudek.

Pomeje byl kvůli Andělské tváři u soudu již dříve. Obžalován byl z podvodu, protože si prý v roce 2002 na nekryté směnky půjčil přes 800 tisíc korun, aby uhradil náklady spojené s filmem. Podle obžaloby však věděl, že peníze nebude moci vrátit. Městský soud ho v listopadu 2007 pravomocně osvobodil.

Film Andělská tvář měl být dalším velkým úspěchem dvojice Zdeněk Troška a Jiří Pomeje. Producent si na projekt vypůjčil desítky milionů korun. U diváků ale snímek propadl.

Podle tehdejšího vyjádření zástupkyně Bontonfilmu totiž dnešní generace "nechtěla vidět další Angeliku". Svou roli podle herce sehrály i nepříznivé kritiky v tisku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy