Žalobce chce pro šéfku ERÚ devět let vězení. Solární podvody způsobily škody za miliardy, tvrdí

Petr Lukáč ČTK Petr Lukáč, ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2015 15:25
Státní zástupce ve středu navrhl devítiletý trest vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů. Uvedla to Česká televize. Žalobce Radek Mezlík řekl, že svým jednáním přispěla k miliardovým škodám. Vitásková se středečního soudního jednání v Brně neúčastní. Státní zástupce navrhl vysoké tresty i dalším obžalovaným v případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku.
Alena Vitásková.
Alena Vitásková. | Foto: Jan Rasch

Brno - Státní zástupce navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů. Uvedla to Česká televize.

Žalobce Radek Mezlík řekl, že Vitásková svým jednáním přispěla k miliardovým škodám. Ta se středečního soudního jednání v Brně neúčastní.

Podle svých slov však trvá na tom, že neudělala nic nezákonného, obhájit se chce ve své závěrečné řeči.

"Soud ještě nerozhodl, nechci tak návrh státního zástupce komentovat," uvedla Vitásková. "Veřejnost si udělá obrázek sama, když jsou ti, co licenci vydali, u soudu jako svědci a já, která jsem přišla do úřadu až půl roku poté, sedím mezi obžalovanými," dodala.

Státní zástupce navrhl vysoké tresty i dalším obžalovaným v případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku.

Krajský soud vyčlenil vzhledem k velkému počtu obžalovaných pro závěrečné řeči tři dny. Zatím není znám termín vynesení rozsudku. Po Mezlíkově návrhu si vzala slovo obhajoba. Z obhájců ve středu dostali prostor pro vyjádření právní zástupci tří obžalovaných; revizního technika Vladimíra Čimpery, pracovníka elektráren Jaroslava Kryma a Michaely Schneiderové z vedení ERÚ. Všichni tři požádali soud o zproštění viny.

Obžalovaní se dostanou na řadu až po ní, nejspíš ve čtvrtek. Soudce Aleš Novotný předpokládá, že rozsudek v kauze vynese nejdříve v lednu příštího roku.

Ostatním navrhl žalobce 7 a 10 let

V případu jde o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding. Licence dostaly 31. prosince 2010, tedy jen pár hodin před tím, než se zásadně snížily výkupní ceny energie ze solárních elektráren.

Bratrům Zemkovým navrhuje Mezlík 7,5 roku vězení. Vitásková nastoupila do úřadu až v létě 2011, tedy více než sedm měsíců po udělení licence. Není proto obviněná z jejího udělení, ale údajného zásahu do jejího prověřování.

Podle Mezlíka Vitásková a s ní i ředitelka odboru licencí ERÚ Michaela Schneiderova zneužily svoji pravomoc, když schválily udělení licencí, nebo vytvořily podmínky k jejich udělení. Ostatní čelí obžalobě z podvodu.

Pro Schneiderovou požaduje žalobce až deset let, technikům, kteří vypracovali revizní zprávy k elektrárnám, navrhl kolem sedmi let.

Škoda 300 milionů za energii

Za energii, kterou chomutovské elektrárny dodaly do veřejné sítě, vznikla již podle žalobce škoda 300 milionů korun. Licenci získaly na 20 let. Celková škoda za toto období by mohla činit podle spisu až dvě miliardy korun.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola obou elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence nedostaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010. Zemek starší se účastní soudního jednání; sedí v prostoru pro veřejnost.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, dokdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12 861.

Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy