Žalobci obnovili vyšetřování smrti Masaryka kvůli novým informacím z dobové nahrávky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2019 14:34
Státní zástupce Michal Muravský minulý týden nařídil znovu otevřít vyšetřování smrti poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka. Důvodem je nedávno objevená nahrávka výpovědi policisty Vilibalda Hofmanna, který byl jako první u Masarykova těla. Ten na ní tvrdí, že s tělem ministra někdo manipuloval.
Jan Masaryk.
Jan Masaryk. | Foto: ČTK

"Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV (Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, pozn. red.), aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení," sdělil serveru Novinky.cz dozorující žalobce Michal Muravský s tím, že jde fakticky o nařízení pokračovat v prověřování případu. 

Novým poznatkem je podle Muravského nově objevená nahrávka, na kterou upozornil Český rozhlas Plus. Nahrávka obsahuje rozhovor s policistou Vilibaldem Hoffmanem, který byl jako první přivolán k tělu Masaryka k Černínskému paláci. 

Dvacetiminutová nahrávka vznikla v kuchyni Hofmannovy sestřenice Mileny Grulichové 20 let po Masarykově smrti. Hoffmann se vrátil znechuceně z výslechu na generální prokuratuře, která znovu prošetřovala záhadnou smrt. 

"To není původní snímek, to už je nebožtík upravený k fotografování," zní na původní nahrávce hlas Hofmanna. Jako jeden z důkazů na nahrávce zmiňuje kůstky z roztříštěných nártů, které na pokyn lékaře sesbíral do kapesníku a umístil vedle těla. Na fotografiích ale kapesník s kůstkami chybí. 

Dvacetiminutový záznam se podle Českého rozhlasu liší od protokolu, který Hofmann sepsal bezprostředně po návratu na služebnu v březnu 1948. Většina historiků dobový protokol také zpochybňuje. 

Několik vyšetřování smrti Masaryka

Jan Masaryk byl synem prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, diplomatem a politikem. Během války v roce 1940 se stal ministrem zahraničí londýnské exilové vlády, po válce zůstal jako bezpartijní ve stejné funkci ve vládách Zdeňka Fierlingera i Klementa Gottwalda. V únoru 1948 se nepřidal k demisi nekomunistických ministrů. Po komunistickém puči a zhroucení demokracie v Československu se chtěl usadit v Londýně a začít nový život. 

Namísto toho jej v noci z 9. na 10. března 1948 stihla tragická smrt, kterou se dodnes nepodařilo objasnit. Masaryk byl nalezen mrtev 10. března 1948 pod okny svého služebního bytu v Černínském paláci na Hradčanech. 

Masarykovou smrtí se později zabývaly desítky odborníků a bylo vedeno několik vyšetřování. Žádné z nich nedokázalo zcela vyvrátit některou z verzí - sebevražda, vražda či nešťastná náhoda.

Podle posledního závěru Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu z roku 2003 byl Masaryk zavražděn, ale není šance vypátrat pachatele.

Pátrání po otci TGM je neuctivé, Češi by měli mít dost sebevědomí, aby si přiznali, že i obyčejný kluk se mohl vypracovat, říká Charlotta Kotíková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy