Zdravotní sestra pacienty nezabila, potvrdil odvolací soud. Teď začne nový život, řekla obhájkyně

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 26. 7. 2016 11:56
Zdravotní sestra Věra Marešová obžalovaná ze zabití pacientů je nevinná. Soud zamítl odvolání státního zástupce. Marešová u soudu řekla, že nikoho nezabila, nikomu neublížila ani ublížit nechtěla. Po rozsudku byla dojatá, objímala se se svojí advokátkou, dcerou i dalšími kamarádkami, které s ní k vrchnímu soudu přijely. "Je to velmi silný dojem," řekla po vynesení rozsudku. Nyní bude zvažovat, zda bude žádat o odškodnění.
Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu.
Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Zdravotní sestra Věra Marešová pacienty v rumburské nemocnici nezabila. Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek krajského soudu, zamítl odvolání žalobce.

"Důkazy pro to, co je uvedeno v žalobě, nejsou," konstatoval předseda senátu Michal Hodoušek. Marešová byla po rozsudku dojatá, objímala se se svojí advokátkou Ivou Jónovou, dcerou i dalšími kamarádkami, které s ní k vrchnímu soudu přijely. Novinářům řekla jen jednu větu a poté odešla. "Je to velmi silný dojem. Musím ho nejdříve vstřebat. Omlouvám se," řekla Marešová.

Zdravotní sestře hrozilo původně doživotí, řadu měsíců strávila také ve vazbě. Nyní její kauza končí. "Jsme spokojeni s výsledkem. Byla jsem po celou dobu přesvědčena, že je paní Marešová nevinná," prohlásila Jónová.

V současné době s klientkou zvažuje, že budou žádat o odškodné. "Bylo to pro ni těžké, byla nějakou dobu ve vazbě, v té době nesplácela úvěry, to znamená, že je v těžké situaci. Teď jí ale začíná nový život," doplnila obhájkyně.

Soudce Hodoušek uvedl, že v kauze byly mimořádně klíčové znalecké posudky a každý byl přitom trošku jiný. Holoušek se však nedivil tomu, že byla na Marešovou podána obžaloba. První posudek, který si zadala policie, mluvil jednoznačně. "Ta věc vypadala v té fázi velice jasně," prohlásil Hodoušek. Dodal, že však další dokumenty původní závěry znalce vyvrátily.

Marešová byla obžalována z vraždy šesti pacientů. Se smrtí pěti lidí byla podle soudu spojována přitom jen proto, že se zjistilo, že měla v té době službu. Soudce uvedl, že pokud by úmrtí poslední pacientky nespustilo policejní vyšetřování, tak by ty předešlé případy vůbec nikdo neřešil. "A nikdo by se nad tím ani nepozastavoval," řekl Hodoušek.

Advokátka upozornila na chybu žalobců

Obhájkyně zdravotní sestry Věry Marešové u vrchního soudu však také upozornila na pochybení státního zástupce. Ten v odvolání neuvedl, jestli ho podali ve prospěch, nebo neprospěch její klientky. Tuto podmínku přitom vyžaduje zákon.

"Doplnili to až po lhůtě," uvedla advokátka Iva Jónová. Podle ní by se tak soud neměl vůbec odvoláním státního zástupce zabývat. Žalobkyně Renata Brabencová řekla, že v kauze zůstává řada otázek nezodpovězených, tudíž by podle ní měl vrchní soud případ vrátit zpět krajskému soudu. Podle ní například znalecké posudky jednoznačně neřekly, jestli šest pacientů zemřelo přirozenou smrtí, nebo podáním vysokého množství draslíku.

"Nebylo spolehlivě vysvětleno, že se na křivce EKG objevily jevy, které podle znalce ukazují na podání draslíku," uvedla státní zástupkyně. Takové tvrzení je ale podle obhájkyně Jónové v rozporu s důkazy, které byly dosud předloženy.

Marešová u soudu zopakovala, že nikoho nezabila. "Nikoho jsem neusmrtila, nikomu jsem neublížila a ani jsem nikomu ublížit nechtěla," prohlásila. Požadavek pozůstalých na odškodnění její obhájkyně označila za neodůvodněný a nemravný.

Krajský soud v Ústí nad Labem letos v lednu zdravotní sestru zprostil obžaloby, přestože žalobce pro ni požadoval doživotí. Podle ústeckého soudce Romana Felzmanna chyběl jakýkoliv přímý důkaz proti obžalované. "Soud nemá za to, že se skutky staly," řekl Felzmann.

Pro Marešovou byl klíčový revizní posudek, který předložili znalci a který jí dal za pravdu. Podle něj nelze dokázat, že by zavinila úmrtí šesti pacientů v rumburské nemocnici. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci neshledali v její práci pochybení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy