Žalobce chce Rathovu kauzu poslat k soudu do konce roku

Radek Nohl Radek Nohl
6. 10. 2012 21:05
Pokud budou mít policie a žalobce znalecké posudky, může být Rathův případ brzy u konce
David Rath a Kateřina Pancová.
David Rath a Kateřina Pancová. | Foto: Středočeský kraj

Praha - Vyšetřování korupční kauzy poslance a bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha by mohlo skončit do konce letošního roku.

Do té doby chce také státní zástupce Petr Jirát, který případ dozoruje, podat obžalobu.

Deníku Aktuálně.cz to řekl sám Jirát v den, kdy soud rozhodl o tom, že Rath nebude propuštěn z vazby, kde je již od poloviny května. 

"Rádi bychom do konce roku ukončili vyšetřování a podali obžalobu. Otázka je, jestli budeme mít hotové všechny znalecké posudky, které potřebujeme," prohlásil Jirát.

Život za mřížemi

Rath je ve vazbě téměř pět měsíců. Za tu dobu mimo jiné napsal knihu o pobytu za mřížemi a také dokončil novelu zákona, která mění (podle autora zlidšťuje) podmínky života ve vězení.

Foto: Ludvík Hradilek

Z litoměřické vazby mu před časem nepomohlo ani to, že se za něj zaručili jeho blízcí spolupracovníci, senátor Vladimír Dryml, poslanci Richard Dolejš, Stanislav Huml nebo Jiří Šlégr, ale i lidé z Hostivice, kde exhejtman bydlí.

"Prakticky neexistuje jakýkoliv důvod, ani důkaz pro to, že by doktor David Rath jakýmkoliv způsobem mařil vyšetřování, nebo se skrýval, nicméně soud je toho názoru, že tuto obavu má," řekl ČTK politikův advokát Adam Černý.

Žalobce Jirát by byl podle svých slov nejradši, kdyby Rath ještě nějakou dobu za mřížemi zůstal. "Já ho rozhodně z vazby pouštět nebudu, ale veškeré vazební řízení je v rukách soudu," podotkl Jirát.

Rath napsal Aktuálně.cz z vazby dopis, podívejte se:

Vinu Rath odmítá

Kriminalisté Ratha nejdříve obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu zámku Buštěhrad.

Stíhání poté policisté rozšířili kvůli údajným úplatkům v dalších případech. Kromě exhejtmana je stíháno dalších deset lidí, čtyři včetně Ratha jsou stále ve vazbě.

Poslanec od počátku svou vinu v kauze popírá. Zároveň opakovaně i na půdě sněmovny popřel, že by jakýkoliv úplatek vzal.

Měl by být David Rath propuštěn z vazby? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy