Stál na samém počátku kauzy Rath, teď se žalobce po letech přidal do týmu Bradáčové

Jan Horák Jan Horák
29. 8. 2022 17:22
Vrchní státní zastupitelství v Praze je deset let a jeden měsíc v rukou Lenky Bradáčové. Letos se k ní do týmu přidal žalobce, který pod jejím vedením před lety dozoroval prvopočátek korupční kauzy někdejšího poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha. Státní zástupce Radek Bělor je nyní součástí klíčového trestního orgánu, který objasňuje nejzávažnější případy.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Václav Vašků

Radek Bělor nebyl státním zástupcem ani čtyři roky, když mu jeho tehdejší nadřízená Lenka Bradáčová svěřila výjimečný případ. Bylo to na podzim 2011. Bělor byl na stáži na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem, kde Bradáčová působila osmým rokem coby náměstkyně.

Bělor na základě konzultací s Bradáčovou několik týdnů řídil prvotní úkony policie, které už bez jeho angažmá vyústily v květnu 2012 k Rathově zatčení se sedmimilionovým úplatkem v ruce. Příběh se pravomocně uzavřel letos, kdy bývalý politik dostal souhrnný trest, včetně první větve případu, v délce osmi let. Mezitím si odseděl tři a čtvrtě roku. Nyní je na svobodě.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, po více než deseti letech od spolupráce na jedné z nejznámějších českých korupčních kauz se Bělor s Bradáčovou stali stálými kolegy. Bělor k ní přestoupil v první půli letošního roku. "Radek Bělor byl přeložen k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

K žalobcům z bankovnictví

Nyní pětačtyřicetiletý státní zástupce absolvoval pražskou právnickou fakultu v roce 2000. Do justice nevstoupil hned, nejdříve působil v bankovnictví. Nicméně už v tomto oboru se věnoval boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, byl členem komise pro bankovní a finanční bezpečnost České bankovní asociace.

Na pole trestní justice vstoupil roku 2006, stal se právním čekatelem na Okresním státním zastupitelství v Litoměřicích. Strávil dva roky přípravami, po nichž se stal řádným státním zástupcem. Školila ho tehdy Kateřina Doušová, která dnes litoměřické státní zastupitelství řídí.

"Od počátku vynikal především tím, že byl pracovitý, schopný a ochotný před svým rozhodnutím ve věci konzultovat své názory s kolegy. Byl to velký přínos pro něj i pro nás. Čím víc člověk o svých názorech mluví a přemýšlí, tím je nucený si je zasadit do správných kolejí. Patři mezi lepší státní zástupce," řekla Aktuálně.cz.

Sám Bělor před lety mluvil o tom, jak ho v kariéře formovaly právě obě zmíněné ženy. Shodou okolností pár dní po tomto rozhovoru začal pracovat na kauze Rath. "Má školitelka Kateřina Doušová, dále má školitelka na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová a kolegové ze státního zastupitelství v Litoměřicích," pojmenoval klíčové vlivy v rozhovoru pro web epravo.cz.

"Úzce jsem s ní spolupracoval"

Bělor se v Litoměřicích zprvu soustředil na rozkrývání trestné činnosti v dopravě, z důvodů své předchozí průpravy v bankovním sektoru a potřeby takové specializace v Litoměřicích se začal zabývat hospodářskou trestnou činností. Jako takového si ho v červenci 2011 vytáhla na stáž do Ústí Bradáčová, která také začínala kariéru v Litoměřicích.

"S ní jsem pravidelně konzultoval procesní postup v té věci. Postupoval jsem s ní v úzké spolupráci. Mám velkou radost, že se to skutečně povedlo. Policie odvedla naprosto famózní práci," popsal Bělor serveru Novinky.cz osm dní po zatčení Davida Ratha, jak vypadala jeho spolupráce na kauze s Bradáčovou.

To už byl zpátky v Litoměřicích, kam se po půlroční stáži v Ústí nad Labem vrátil z osobních důvodů. V druhé půli roku 2012 však přece jen zamířil na ústecké krajské státní zastupitelství, kde zůstal kmenovým žalobcem přes dalších devět let. Na kraji se začal věnovat trestním kauzám policistů a příslušníků dalších bezpečnostních složek.

Dozoroval třeba kauzu ústeckého vyšetřovatele, který bral úplatky a podílel se na obchodu s drogami. Dostal k soudu také případ operativce tehdejší protikorupční policie, který v kauze vyšetřování korupce vynesl ze spisu utajovanou informaci. Po jeho obžalobě dostal trest za korupci někdejší policista a později funkcionář, dnes už bývalý, fotbalové Slavie Adam Řebíček.

Příchod jednoho, odchod druhého

Příchod Bělora zapadá do trendu, který Bradáčová razí většinu své kariéry. Obklopit se mladší a střední generací státních zástupců. "V případě státních zástupců došlo k personální změně u zhruba 70 procent z nich," řekla tento měsíc v rozhovoru pro Aktuálně.cz k vývoji na svém úřadu za posledních deset let. Sám Bělor na dotazy redakce nereagoval.

Zatímco jeden žalobce z kauzy Rath je zpět po jejím boku, druhý naopak předloni z úřadu odešel. Státní zástupce Jiří Pražák dozoroval druhou větev případu bývalého středočeského hejtmana, kterou přivedl až k soudu. Jak upozornily Seznam Zprávy, Jiří Pražák je vedoucím státním zástupcem v Chomutově.

Úřad vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové dozoruje vyšetřování nejzávažnějších trestních kauz. Spadají pod něj případy hospodářské a finanční kriminality, terorismu a nově také válečných zločinů. K tomu má zřízený speciální odbor, na kterém působí 17 žalobců.

Vrchní státní zastupitelství v Praze současně také vystupuje v odvolacím řízením před Vrchním soudem v Praze, stejně jako může dát podnět nejvyššímu žalobci k podání dovolání. Úřad dále dohlíží na práci šesti krajských státních zastupitelství na území Čech.

 

Právě se děje

Další zprávy