Žaloba na hluk. Lidé proti magistrátu neuspěli

Veronika Suchá, Pavel Baroch
17. 4. 2007 13:30
Podle soudu rychlé řešení neexistuje
Auto za autem. Tak to na pražské magistrále vypadá ve dne v noci.
Auto za autem. Tak to na pražské magistrále vypadá ve dne v noci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Soud dnes zamítl žalobu skupiny lidí, kteří si stěžovali na magistrát kvůli hluku aut z pražské magistrály.

Obvodní soud v Praze 1 řekl, že hlukové normy jsou sice překračovány, ale magistrát nemá možnost situaci v krátké době napravit.

"Rozhodnutí by bylo nevykonatelné," stojí v odůvodnění rozsudku. Podle něj Praha problém neodmítá, ale prostě jej nemůže vyřešit. Magistrála, konkrétně ulice 5. května, navíc byla od svého vzniku pražskou dopravní tepnou.

"Soud nezpochybňuje skutečnost, že hluk překračuje míru uloženou hygienickými předpisy. Jde o obtěžování, které ale vychází z poměrů v lokalitě," řekla soudkyně. "Není pochyb, že bydlení v takových podmínkách není příjemné," uznala.

Vlastníci domů byli výrokem jednoznačně zklamáni. "Určitě se odvoláme. Předložili jsme soudu důkazy, že hluk jednoznačně překračuje normy," řekla Alžběta Rejchrtová, předsedkyně sdružení nazvaného Občané postižení Severojižní magistrálou.

Hlučnost prý navíc narůstá. "Nové administrativní budovy přitahují na magistrálu další auta," tvrdí Rejchrtová.

Soud uznal námitky magistrátu, podle kterých Praha například nemůže sama omezit na komunikaci nejvyšší povolenou rychlost, jak občané požadovali. "Vybudování tunelu by zase byla otázka mnoha let. Se závěry soudu se zcela ztotožňujeme," řekl Aktuálně.cz právní zástupce magistrátu František Gebauer.

Podle něj by šlo splnit hlukové limity, jen pokud by se provoz na magistrále snížil na jednu desetinu. "To by byla katastrofa."

Lidé proti hluku bojují už třináct let  

Různými způsoby bojují lidé ze sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou proti hluku desetitisíců vozů už třináct let. Jde podle ČTK o družstevníky a vlastníky jednoho tisíce bytů v blízkosti magistrály.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Je to vůbec poprvé, co se soud zabýval podobnou žalobou na město jako vlastníka pozemní komunikace.

Vlastníci a družstevníci, kteří Prahu žalovali, chtějí podle svých slov hlavně zlepšit kvalitu života. S hlukem se potýkají ve dne i v noci, kdy hustá doprava také neustává. "Nedávno jsme opravovali fasádu domu. Po několika málo letech je kvůli množství aut, která kolem projednou, úplně zničená. Přitom to stálo několik milionů," říká jeden z bojovníků proti hluku Zdeněk Synáč. 

Obyvatelé se opírali především o znalecké posudky a měření, podle kterých dosahuje hluk z projíždějících aut téměř 70 decibelů ve dne a 60 decibelů v noci. Základní hygienický limit je přitom 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci.

Občané požadují, aby město upustilo od plánu na výstavby ramp a osmimetrové zdi, podle nich to není dostatečné řešení. Chtějí naopak, aby auta jezdila novým tunelem nebo aby zdarma dostali protihluková okna.

Hluk by mělo podle nich snížit také omezení rychlosti a provozu na magistrále a zavedení mýtného na Nuselském mostě.

Město tvrdí, že řešením je pouze dokončení pražského obchvatu včetně vyřešení celé dopravní situace v Praze. Město také připomíná, že povolenou rychlost samo nařídit nemůže.

Hluk vs. zdraví

JAK ŠKODÍ DECIBELY

  • Už při mírném zvýšení hlukové zátěže reaguje organismus například zvýšením srdeční frekvence, krevního tlaku, svalového napětí či rozvojem únavy.
  • Při dlouhodobém působení urychluje hluk vznik civilizačních chorob, jako jsou infarkt, cukrovka či poruchy imunitního systému, nebo zhoršuje průběh těchto chorob.
  • Prodlužuje se doba usínání a zhoršuje se kvalita spánku, což vede k únavě a snížené výkonnosti.
  • Hluk působí i na psychiku, člověk je rozmrzelý, zhoršuje se soustředění, učení, tvůrčí schopnosti.

Statisíce lidí v hluku

Podle kvalifikovaných odhadů musí v prostředí, kde jsou překračovány hygienické limity hluku, žít statisíce lidí. Příliš mnoho decibelů přitom prokazatelně škodí zdraví. 

Zákon o ochraně veřejného zdraví, který platí od roku 2001, přitom ukládá správcům komunikací - státu, městu a krajům - vyměnit okna za protihluková, vybudovat ochranné bariéry nebo upravit povrch vozovky, pokud hluk překračuje limity.

"Základní problém je asi v tom, že interpretace zákona umožňuje vyřešit všechna místa s nadlimitním hlukem okamžitě s vydáním zákonů. To ale není samozřejmě technicky ani finančně možné," řekl před časem Aktuálně.cz Karel Horníček z Ředitelství silnic a dálnic, které se stará o všechny dálnice a silnice I. třídy.

Praha není jediným městem, kde se lidé proti hluku bouří. Ekologické organizace odhadují, že například v Plzni bude v nejbližší době podáno pět podobných "protihlukových" žalob.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy