Zákon se mění. Lidský život nemá být ceněn pod psí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 1. 2009 22:08
Návrh nového občanského už má na stole vláda
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Smrt blízkého rovná se 240 tisíc korun. To je jednoduchá rovnice, kterou současný občanský zákoník stanovuje náhradu pozůstalým třeba po obětech dopravních nehod.

Chystaný občanský zákoník to chce změnit. O každém konkrétním případě mají rozhodovat soudy.

Nemělo by tak docházet k paradoxům, které české právo zná dnes - život psa je oceněn pětkrát výš než život člověka.

"Srovnejme si částku pro pozůstalé se sumou, kterou vysoudil majitel za smrt čivavy, která byla zapsaná v Guinessově knize rekordů - bylo to milion dvě stě tisíc," vysvětluje profesor Karel Eliáš z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, pod jehož vedením nový zákoník vzniká.

"Je tu snaha zvýšit náhrady v takových situacích, aby byly důstojné. Každý případ musí být posouzen individuálně," řekl k tomu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který nový občanský zákoník předložil na začátku ledna vládě.

Posuzování případ od případu je podle Eliáše nezbytné. Uvádí příklad. "Pokud mi někdo na přechodu srazí manželku se kterou se rozvádím a bil jsem jí, není moje škoda stejná jako v případě, že bychom spolu žili dlouhá léta v harmonickém svazku."

Stejně se bude postupovat i u náhrad za poškozené zdraví. "Na to jsou nyní tabulky ministerstva zdravotnictví, které nezohledňují konkrétní případy. Uvádějí jen kolik je cena třeba jedné ledviny," říká Eliáš.

Pokud by se naplnily plány Jiřího Pospíšila, nový občanský zákoník by byl i se zmíněnými změnami účinný od ledna roku 2012.

Narozdíl od nedávno schváleného trestního zákoníku, ale zatím konsenzus napříč politickým spektrem neexistuje. Velké výhrady má opoziční ČSSD.

Bezdůvodná výpověď z nájmu je pryč

Ministerstvo spravedlnosti při projednávání připomínek muselo ustoupit i některým námitkám členů vlády a v něčem se odchýlit od liberálního charakteru zákoníku.

Ministerstvo vnitra například prosadilo, aby lidé dál museli registrovat spolky, které si chtějí založit. Zatím není jasné, kde se spolky budou registrovat. Doposud vede registr právě vnitro. To je podle Eliáše relikt ještě z dob Bachova absolutismu.

"V některých zemích Evropy jsou spolky registrované, například v Itálii nebo v Německu. Nikde je ale neregistruje úřad, který zároveň spravuje policii. Rejstříky vedou například soudy nebo místní úřady," vysvětlil Eliáš.

Odcházející ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek zase prosadil zrušení práva majitele bytu vypovědět nájemníka bez udaní důvodu. Nepomohla ani dvouletá výpovědní lhůta, kterou měl nájemník zaručenou.

"O nájemních vztazích chceme ještě diskutovat s novým ministrem pro místní rozvoj," naznačil Pospíšil.

 

Právě se děje

Další zprávy