Zákon psaný za mřížemi. Tak si vazbu představuje Rath

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 9. 2012 8:25
Ve formě paragrafovaného znění už také nový zákon poslal do sněmovny
David Rath při poslední návštěvě ve sněmovně. Bylo to toto pondělí.
David Rath při poslední návštěvě ve sněmovně. Bylo to toto pondělí. | Foto: Jan Langer

Praha - Poslanec David Rath, který sedí už více než čtvrt roku ve vazbě kvůli korupčním obviněním, dokončil v litoměřické věznici novelu zákona o výkonu trestu odnětí svobody. 

Ve formě paragrafovaného znění už také nový zákon poslal do sněmovny, konkrétně na stůl předsedkyně podvýboru pro vězeňství Zuzky Bebarové-Rujbrové, a ta jej dále postoupila členům podvýboru. 

Uvedl to ve čtvrtečním vydání deník Insider s tím, že David Rath tak plní plán, o němž mluví veřejně už několik týdnů - buď při slyšeních ve sněmovně, nebo prostřednictvím rozhovorů, které z litoměřické věznice poskytuje. 

David Rath bude v pátek nejspíš na plénu sněmovny vydán k dalšímu trestnímu stíhání. Novela, kterou kolegům předložil, nese datum 14. srpna, což je shodou okolností na den přesně tři měsíce poté, co byl v Rudné s krabicí se sedmi miliony zatčen.

Prodejny pro odsouzené

Novinky v novelizovaných paragrafech odpovídají tomu, o čem David Rath mluvil počátkem června, když ho poprvé od zatčení přivedli v poutech na plénum sněmovny ozbrojení policisté.

Mezi novými paragrafy najdeme v absolutní většině ty, které mění podmínky ne pro vazebně stíhané, ale už odsouzené lidi.

Insider vypichuje deset z mnoha Rathových návrhů:

  • 1.    Při umístění odsouzených se vybírá věznice, která je nejblíže místu trvalého pobytu.
  • 2.    Umožňuje odsouzeným objednat si za své peníze ve vězení mimořádnou stravu.
  • 3.    Odsouzení mohou ve vězení nosit vlastní oděv, prádlo a obuv.
  • 4.    Věznice musí zajistit sprchování teplou vodou minimálně pětkrát týdně.
  • 5.    Odsouzení si mohou denně volat s blízkými a mohou pod dozorem vězeňské služby používat i mobilní telefon.
  • 6.    Lidé odsouzení na více než 60 dní dostanou právo se každých 14 dní soukromě setkat s blízkou osobou v samostatné místnosti s postelí a sociálním zařízením.
  • 7.    Odsouzený má nově právo přijmout balíček nikoli jen dvakrát ročně, ale dvakrát měsíčně. Mladistvý odsouzený pak jednou měsíčně.
  • 8.    Ve věznicích se zřídí prodejny, kde si odsouzený může minimálně dvakrát týdně nakoupit.
  • 9.    Trest může být odsouzenému přerušen nikoli jen na dvacet, ale na 60 dní.
  • 10.   Odsouzené ženy mohou mít ve vězení u sebe své dítě ne do 3 let věku jako dosud, ale do doby, než začne navštěvovat školu.

Rozlišujte mezi mnou a vrahy

Titulní strana šestnáctistránkového návrhu vězněného poslance.
Titulní strana šestnáctistránkového návrhu vězněného poslance. | Foto: Aktuálně.cz

Rathův návrh má formu standardní poslanecké novely. Na šestnácti stranách obsahuje důvodovou zprávu i kompletní znění novelizovaného zákona. 

Postup práce nad zákonem David Rath částečně konzultoval s už zmíněnou poslankyní Bebarovou-Rujbrovou. „Jak jsem poznal prostředí věznice, tak priority k rychlé změně vidím v následujícím pořadí -  častější styk s rodinou a blízkými, hygiena a pobyt venku, náplň dne, strava a technické podmínky věznic," napsal jí 22. července. 

Vězněný poslanec v tomto rukou psaném dopise, který má Insider k dispozici, nastiňuje své další vize, které by měl pro vazebně stíhané.

„Vazbě by navíc prospěla kategorizace vězněných. Je zde zhruba 20 % až 30 % lidí, pro které by bylo možno vazbu provést domácím vězením nebo nižším stupněm střežení. Já jsem střežen úplně stejně jako několikanásobný vrah," uvedl.

Ale jak přiznává, tuto věc ve svém aktuálním návrhu neřeší. „Tuto věc můj návrh neřeší, protože mě napadla až po napsání," uzavírá David Rath.

Dopis Davida Ratha redakci Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 35 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy