reklama
 
 

Zákon o spotřebních daních se měnit nebude, rozhodl ÚS

30. 10. 2013 10:40
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o spotřebních daních

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení části zákona o spotřebních daních.

Napadený paragraf dává celním úřadům možnost uložit pokutu v případě, že plátce neuhradí včas spotřební daň a celníci mu ji musejí strhnout z peněz předem složených na depozitním účtu, tedy z takzvaného zajištění daně.

Návrh podal Krajský soud v Ostravě. Ústavní soud jej přezkoumal a dospěl k závěru, že není důvodný, řekl vedoucí protokolu ÚS Vlastimil Göttinger

Podle krajského soudu je ustanovení diskriminační, protože se uplatňuje jen u spotřební daně a nikoliv u jiných daní. Sporné ustanovení navíc obsahuje pevnou výši pokuty - činí deset procent z dlužné částky. Neumožňuje tak zohlednit konkrétní okolnosti a může mít i likvidační charakter.

Spotřební daň se v Česku platí z alkoholu, tabáku a pohonných hmot. Provozovatel daňového skladu musí předem složit takzvané zajištění. Pokud později nezaplatí daň, celníci mu peníze sami strhnou z depozitu. Navíc vyměří ještě desetiprocentní pokutu. Podle ÚS je pokuta motivací pro řádnou a včasnou úhradu daně, aby zákonem stanovené zajištění zůstalo nedotčené.

Soud nepřisvědčil ani námitkám o diskriminaci a likvidačním charakteru pokuty. "Jedná o specifickou daň ve specifickém oboru podnikatelské činnosti, přičemž tato specifika jsou daňovým subjektům předem známa. Napadené ustanovení navíc splňuje kritérium proporcionality (přiměřenosti) již proto, že uložená pokuta je závislá na výši nedoplatku spotřební daně," uvedl Göttinger.

autor: ČTK | 30. 10. 2013 10:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama