Zákon o spotřebních daních se měnit nebude, rozhodl ÚS

ČTK ČTK
30. 10. 2013 10:40
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o spotřebních daních
Spotřební daň se v Česku platí z alkoholu, tabáku a pohonných hmot.
Spotřební daň se v Česku platí z alkoholu, tabáku a pohonných hmot. | Foto: Becherovka

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení části zákona o spotřebních daních.

Napadený paragraf dává celním úřadům možnost uložit pokutu v případě, že plátce neuhradí včas spotřební daň a celníci mu ji musejí strhnout z peněz předem složených na depozitním účtu, tedy z takzvaného zajištění daně.

Návrh podal Krajský soud v Ostravě. Ústavní soud jej přezkoumal a dospěl k závěru, že není důvodný, řekl vedoucí protokolu ÚS Vlastimil Göttinger

Podle krajského soudu je ustanovení diskriminační, protože se uplatňuje jen u spotřební daně a nikoliv u jiných daní. Sporné ustanovení navíc obsahuje pevnou výši pokuty - činí deset procent z dlužné částky. Neumožňuje tak zohlednit konkrétní okolnosti a může mít i likvidační charakter.

Spotřební daň se v Česku platí z alkoholu, tabáku a pohonných hmot. Provozovatel daňového skladu musí předem složit takzvané zajištění. Pokud později nezaplatí daň, celníci mu peníze sami strhnou z depozitu. Navíc vyměří ještě desetiprocentní pokutu. Podle ÚS je pokuta motivací pro řádnou a včasnou úhradu daně, aby zákonem stanovené zajištění zůstalo nedotčené.

Soud nepřisvědčil ani námitkám o diskriminaci a likvidačním charakteru pokuty. "Jedná o specifickou daň ve specifickém oboru podnikatelské činnosti, přičemž tato specifika jsou daňovým subjektům předem známa. Napadené ustanovení navíc splňuje kritérium proporcionality (přiměřenosti) již proto, že uložená pokuta je závislá na výši nedoplatku spotřební daně," uvedl Göttinger.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy