Babiš chce evidenci účtů i prověřování majetku. Opozice navrhuje kontroly až 25 let nazpět

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 31. 5. 2016 16:01
Poslanci ve druhém čtení schválili zákony o prokazování původu majetku a o centrální evidenci účtů z pera ministra financí Andreje Babiše. Mají k němu ale připomínky - komunisté chtějí větší pokuty pro hříšníky, Úsvit zase požaduje kontroly až čtvrtstoletí do minulosti. U evidence účtů zase poslanci požadují lepší kontrolu. O finální podobně obou zákonů by se mohlo rozhodnout ještě v červnu.
Foto: Economia

Praha - Dva z důležitých zákonů ministra financí Andreje Babiše pro boj s daňovými úniky prošly v úterý ve Sněmovně druhým čtením. Poslanci poslali do finálního projednání jak zákon o prokazování původu majetku, tak centrální evidenci účtů.

První z norem počítá s tím, že berní úředníci budou porovnávat výši majetku s údaji v daňovém přiznání. Pokud objeví neevidovaný majetek nad sedm milionů korun, musí jeho vlastník prokázat, jakým způsobem si na něj vydělal.

Pokud se mu to nepodaří, úřady mu majetek dodatečně zdaní. Zároveň mu můžou udělit až stoprocentní penále. Právě na výši penále se poslanci nemohou shodnout - komunisté ho chtějí výrazně zvýšit.

"Navrhuji, aby se to pro lidi, kteří nespolupracují, zvýšilo na 160 procent. Podvody se nesmějí vyplácet," kritizoval návrh komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Výrazné zpřísnění navrhli také poslanci Úsvitu, kteří chtějí, aby se nelegálně získaný majetek dal kontrolovat i čtvrtstoletí zpětně. "Zákon nemůže říkat, že krást se nemá až od data jeho platnosti. Nemůže platit princip: co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď," řekl na tiskové konferenci předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.

Norma čeká na schválení bezmála rok - loni v červnu ji přišel mezi poslance podpořit prezident Miloš Zeman. Ten je vyzval, aby zákon schválili v co nejpřísnější variantě, a zkritizoval ministra Babiše, že navrhl příliš nízké sankce.

Centrální evidence účtů

Zákon o centrální evidenci účtů počítá s tím, že Česká národní banka povede seznam účtů, které vedou tuzemské banky lidem i firmám. V registru se nebude uvádět zůstatek na účtu. Opozice, která je proti zákonu, už ale dříve varovala, že by se tam v budoucnosti tento údaj mohl přidat.

Nová databáze zrychlí prolomení bankovního tajemství a ušetří čas policistům či tajným službám. Zákon začne reálně fungovat zřejmě až od ledna 2018. V závěrečném čtení, na které může dojít už na konci června, se zřejmě zpřísní dohled nad vstupováním do registru - poslanci navrhují, aby ho kontrolovala jejich komise, a ministr Babiš to podpořil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy