Babiš chce evidenci účtů i prověřování majetku. Opozice navrhuje kontroly až 25 let nazpět

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 31. 5. 2016 16:01
Poslanci ve druhém čtení schválili zákony o prokazování původu majetku a o centrální evidenci účtů z pera ministra financí Andreje Babiše. Mají k němu ale připomínky - komunisté chtějí větší pokuty pro hříšníky, Úsvit zase požaduje kontroly až čtvrtstoletí do minulosti. U evidence účtů zase poslanci požadují lepší kontrolu. O finální podobně obou zákonů by se mohlo rozhodnout ještě v červnu.
Foto: Economia

Praha - Dva z důležitých zákonů ministra financí Andreje Babiše pro boj s daňovými úniky prošly v úterý ve Sněmovně druhým čtením. Poslanci poslali do finálního projednání jak zákon o prokazování původu majetku, tak centrální evidenci účtů.

První z norem počítá s tím, že berní úředníci budou porovnávat výši majetku s údaji v daňovém přiznání. Pokud objeví neevidovaný majetek nad sedm milionů korun, musí jeho vlastník prokázat, jakým způsobem si na něj vydělal.

Pokud se mu to nepodaří, úřady mu majetek dodatečně zdaní. Zároveň mu můžou udělit až stoprocentní penále. Právě na výši penále se poslanci nemohou shodnout - komunisté ho chtějí výrazně zvýšit.

"Navrhuji, aby se to pro lidi, kteří nespolupracují, zvýšilo na 160 procent. Podvody se nesmějí vyplácet," kritizoval návrh komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Výrazné zpřísnění navrhli také poslanci Úsvitu, kteří chtějí, aby se nelegálně získaný majetek dal kontrolovat i čtvrtstoletí zpětně. "Zákon nemůže říkat, že krást se nemá až od data jeho platnosti. Nemůže platit princip: co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď," řekl na tiskové konferenci předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.

Norma čeká na schválení bezmála rok - loni v červnu ji přišel mezi poslance podpořit prezident Miloš Zeman. Ten je vyzval, aby zákon schválili v co nejpřísnější variantě, a zkritizoval ministra Babiše, že navrhl příliš nízké sankce.

Centrální evidence účtů

Zákon o centrální evidenci účtů počítá s tím, že Česká národní banka povede seznam účtů, které vedou tuzemské banky lidem i firmám. V registru se nebude uvádět zůstatek na účtu. Opozice, která je proti zákonu, už ale dříve varovala, že by se tam v budoucnosti tento údaj mohl přidat.

Nová databáze zrychlí prolomení bankovního tajemství a ušetří čas policistům či tajným službám. Zákon začne reálně fungovat zřejmě až od ledna 2018. V závěrečném čtení, na které může dojít už na konci června, se zřejmě zpřísní dohled nad vstupováním do registru - poslanci navrhují, aby ho kontrolovala jejich komise, a ministr Babiš to podpořil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy