Psychologů je málo, divočáci jsou přemnožení. Senátoři řešili zákon o zbraních, nakonec ho schválili

Martin Ťopek Martin Ťopek
15. 6. 2016 11:58
Senátoři schválili zákon o držení zbraní. V debatě jim vadilo zejména nové právo policie vstupovat bez soudního povolení do bytů a zabavovat zbraně, ale také třeba to, že novela zákona ztěžuje noční lov. Nakonec ale většina senátorů zvedla ruku pro novelu zákona v tom stavu, v jakém přišla ze Sněmovny.
Podle ministra Chovance zákon už nyní obsahuje pro myslivce dostatečné výjimky (ilustrační snímek).
Podle ministra Chovance zákon už nyní obsahuje pro myslivce dostatečné výjimky (ilustrační snímek). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předkladatel novely zákona o držení zbraní ministr vnitra Milan Chovanec se snažil přesvědčit senátory, že jim dává ke schválení dobrý zákon. "Považuji návrh za vyvážený, aby dostatečně chránil životy a přitom umožnil policii dostatečnou kontrolu," řekl Chovanec. 

Většina senátorů nakonec zákon schválila většinou padesáti hlasů. Proti byli jen tři, ostatní členové se hlasování zdrželi. Podobně jako během schvalování ve Sněmovně se však strhla debata zejména na téma prolomení domovní svobody. Návrh zákona totiž umožní policistům už při pouhém podezření na to, že zbraň drží nebezpečný člověk, vniknout do jeho bytu a zbraň zabavit. 

"Sebepřísnější zákon nezabrání tomu, aby vražedný šílenec svůj záměr dokonal. Ani tato novela by nezabránila tomu, co se stalo v Uherském Brodě," řekl například Ivo Valenta. Podle něj změna dává do rukou mocný nástroj udavačů, kteří by mohli oznámením na policii o ozbrojeném člověku z ulice řešit sousedské spory. "Podpořím pozměňovací návrh, který prolomení domovní svobody neumožní," dodal senátor. 

"K regulaci je možné přistupovat dvěma způsoby. Buď být tvrdý hned na začátku a přísně zvažovat, komu zbraň povolit a komu ne. Nebo je druhý přístup, že zbraň svěříte každému, i když víte, že by ji mít neměl, ale o to více zpřísníte kontrolu," řekl senátor Václav Láska. 

Podle něj naopak nezabrání excesům plošné psychotesty. V zemi není dostatek psychologů a z povinných prohlídek by se staly rutinní záležitosti. "Policisté také všichni absolvují psychotesty a stále čteme, že páchají sebevraždy nebo trestné činy," řekl Láska. 

Souhlasil s tím, aby policisté mohli okamžitě konat ve chvíli, kdy zjistí, že zbraň drží někdo, kdo například vyhrožuje svému okolí nebo je jinak psychicky vyšinutý. Poukázal na to, že střelec v Uherském Brodě vraždil v den, kdy si vyzvedl příkaz k odevzdání zbraně, namísto toho, aby mu policie zbraně okamžitě zabavila. 

S divočáky si bez přístrojů neporadíme

Tématem debaty bylo zařazení laserových zaměřovačů mezi zakázané zbraně. "Jak víme, došlo k přemnožení černé zvěře, která způsobuje velké škody. Je to zvěř velmi inteligentní, za tmavých nocí je téměř nulová šance trefit zvíře na hlavu nebo ho bezpečně rozeznat," řekl senátor Jaroslav Doubrava. 

Na jeho pozměňovací návrh nakonec ale nedošlo. Podle ministra Chovance zákon už nyní obsahuje pro myslivce dostatečné výjimky, aby mohli zařízení pro střelbu v noci používat. 

Řeč přišla i na nedávno schválenou evropskou směrnici o zpřísnění držení zbraní. Unie si vymínila lepší kontrolu zbraní po loňských teroristických útocích v Paříži. Chovanec byl během debaty v Lucembursku osamělý s názorem, že omezení zbraní mezi lidmi nikam nepovede. "Nerozumím servilnímu postoji Evropské unie. Pokud chtějí dosáhnout bezbrannosti lidí před vrahy a lupiči, pak nezbývá než úředníkům blahopřát, že se jim to podařilo," uvedl senátor Petr Gawlas. 

"Nedělejme si iluze, že bychom mohli jakoukoliv směrnicí eliminovat šílence. Navíc už tady padlo, že jsou i jiné zbraně než střelné," dodal Jiří Oberfalzer.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy