Zákon mění akcie, ale firmy nikam nespěchají

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 12. 2013 19:00
S novým rokem sice zákon de facto zakáže anonymní akcie
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha -  S novým rokem sice zákon de facto zakáže anonymní akcie, ale při pohledu do obchodního rejstříku to vypadá, jako by se nic nedělo.

Ke změně akcií přikročila dosud jen hrstka společností. „Jsou to jednotky firem, které s tím něco dělají," potvrzuje Petra Štěpánová z agentury Bisnode. „Zbytek to udělá asi až ve chvíli, kdy jim to začne překážet v uplatňování vlastnických práv."

Firmy mají do konce roku možnost stávající akcie uložit v Centrálním depozitáři nebo u banky, aby byl identifikovatelný vlastník. Pokud tak neučiní, změní se s novým rokem anonymní akcie automaticky v akcie na jméno. Firma pak musí do poloviny roku zanést změnu do obchodního rejstříku.

„Spousta firem o tom vůbec neví, často jsou to také mrtvé schránky, nebo prostě mají moc práce a tohle je jeden z úkolů, který je ještě nepálí," vysvětluje Štěpánková možné příčiny toho, proč firmy akcie nemění.

Mezi společnosti, které mají anonymní akcie a dosud neprovedly jejich změnu, patří podle informací Aktuálně.cz například vlastník fotbalové Slavie, SK Slavia Praha - fotbal.

Naopak příkladem šla největší česká hutní firma Třinecké železárny, ta formu akcií změnila v předstihu již v říjnu.

Vymahači i velcí hráči

Až dosud mohly české firmy své skutečné vlastníky krýt za akciemi na majitele, které nejsou nikde registrovány a které lze převést předáním z ruky do ruky.

V Česku je tato forma vlastnictví velmi oblíbená, anonymní akcie má polovina všech akciových firem, zhruba 13 tisíc společností. Tato hojně využívaná forma akcií bývá označována za možný nástroj korupce a praní špinavých peněz.

Anonymními akciemi disponují často firmy vymáhající pohledávky. Například společnosti, které vymáhaly pohledávky pražského dopravního podniku - Tessile ditta, Tessile ditta services či Credit Management.

Akcií na majitele využívají i některé významné společnosti, jako například cestovní kancelář Čedok, bývalá Škoda Holding - Škoda Investment, investiční skupina Unimex Group nebo společnost spojená se solárním byznysem Amun.Re.

Ani jedna ze zmíněných firem dosud změny akcií - alespoň jak vyplývá z údajů v obchodním rejstříku - neprovedla.

Prohnat to valnou hromadou

Pod holding Unimex Group spadá uzavřený investiční fond a mimo jiné také spoluvlastní leteckého přepravce Travel Service, který se nyní chystá koupit 34 % akcií v Českých aeroliniích.

Společnost Unimex Group disponuje anonymními akciemi od roku 2002. Na valných hromadách se jimi prokazuje předseda představenstva Jiří Šimáně a místopředseda představenstva Jaromír Šmejkal.

Platnost nového zákona zakazujícího akcie na majitele však jednu z největších podnikatelských skupin neznepokojuje.

„Jak naložíme s akciemi? Nijak, od 1. ledna se stanou automaticky akciemi na jméno, tím je to hotové," řekl Aktuálně.cz ekonomický ředitel společnosti Ludvík Macháček. „Pak máme 6 měsíců na to, prohnat to valnou hromadu, stáhnout původní akcie, zlikvidovat je a dát akcionářům akcie nové."

Ani omezení, která z takto zvoleného postupu plynou, Unimex Group nijak neznepokojují. „Dividendy stejně do června vyplácet nebudeme, takže nás čas netlačí," dodává Macháček s tím, že na vlastnické struktuře se změna akcií neprojeví. „Zůstanou jimi původní akcionáři."

Fotbalové akcie

Majitel fotbalové Slávie Aleš Řebíček.
Majitel fotbalové Slávie Aleš Řebíček. | Foto: Aktuálně.cz

Obdobný vyčkávací přístup zvolili také vlastníci fotbalového klubu Slavia. Společnost SK Slavia Praha - fotbal, kde je majoritním vlastníkem bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, začala anonymní akcie používat teprve letos v lednu.

Za tento krok směrem k netransparentnosti si vysloužila kritiku Fotbalové asociace ČR, která vyžaduje, aby fotbalové kluby měly akcie na jméno.

K jejich změně však vedení Slavie přesto nepřistoupilo. „Společnost provede výměnu akcií na akcie na jméno v souladu s platnými právními předpisy nejpozději do 30. 6. 2014," uvedla mluvčí společnosti Soňa Nouzáková.

Sankcí se ve Slavii, která v současné době jedná o vstupu nových akcionářů, neobávají. „Stav omezení akcionářských práv nastane, teprve pokud se akcie nezmění do 30. 6. 2014," míní mluvčí.

Oceláři v předstihu

Tomáš Cherenek.
Tomáš Cherenek. | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco většina firem vyčkává, jedna z největších hutních firem, Třinecké železárny, se rozhodla konat s předstihem.

Akcie na majitele, kterými firma disponovala od roku 1993, byly změněny už v říjnu. O jejich převodu rozhodla valná hromada dokonce v červenci.

Ještě do poloviny prosince byli zároveň vypláceni minoritní akcionáři. Někteří z nich však plánují kvůli nízké ceně akcií podat na společnost žalobu.

V současné době Třinecké železárny disponují pouze akciemi na jméno, které vlastní společnost miliardáře Tomáše Chrenka Moravia Steel.

Odlišné výklady

Jaká situace nastane pro majitele anonymních akcií, kteří do konce roku formu nezměnili, je poměrně nejasné. Právní výklady zákona se totiž liší. Ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že s těmito akciemi (ač nemají potřebné formality) bude možné vlastnicky nakládat - prodávat je a čerpat dividendy.

„Akcie na majitele se považuje za akcii na jméno ze zákona od 1. ledna 2014, pokud valná hromada nerozhodne o jiném způsobu její transformace, a lze s ní tedy jako s akcií na jméno nakládat," říká mluvčí ministerstva Robert Schuster. „Akcionář má pak půl roku na to, aby předložil akcii k vyznačení této skutečnosti na akcii. Až po uplynutí této lhůty, tj. od 1. 7. 2014, je akcionář v prodlení a během doby, ve které je v prodlení, nastupuje sankce předpokládaná zákonem."

Někteří právníci a odborníci na akciové společnosti ale zastávají názor, že kdo akcie neuloží nebo řádně nepřevede, nebude s nimi moci nakládat už od Nového roku.

„Zákon říká, že akcie na majitele přestávají existovat. Pokud tedy na akciích nebude například dopsáno jméno, jsou podle našich závěrů v nesouladu se zákonem a nelze s nimi vykonávat vlastnická práva," míní Karel Pluhař z poradenské společnosti Akont. „To by znamenalo, že od 1. 1. 2014 si nebudou moci vyplatit dividendy a nemůžou takové akcie prodat v režimu akcií na majitele. Kdo uskuteční změnu akcií do konce roku, má jistotu, že akcie odpovídají novému zákonu."

Podle právního názoru této společnosti není možné, aby si akcionář vyplácel dividendy a obchodoval s nimi. „Doteď všechny výklady, které máme od spolupracujících advokátů, říkají to samé - tedy od 1. 1. nejsou akcie v souladu se zákonem, a tedy s nimi nelze nakládat," míní Pluhař. „Ministerstvo zákon vykládá ve prospěch akcionářů a dává jim delší lhůtu na to, aby se se změnou akcií vypořádali. Samozřejmě se nic nemění na skutečnosti, že anonymní akcie ke konci roku přestávají existovat a akcionáři je budou muset změnit."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy