Zákon: Kdo poškodí EU, má být potrestán. Vězením

Martina Macková
26. 10. 2007 13:25
Nové paragrafy o finančních podvodech
Foto: Blahoslav Hruška

Praha - Nový trestní zákoník, v jehož podobě se kromě odborných promítají také laické připomínky občanů, přináší i nové "evropské tresty".

Kodex bude zanedlouho schvalovat poslanecká sněmovna. Před rokem zákoník parlament odmítl kvůli sporné euthanasii a chybějícímu tunelářskému paragrafu.

Nyní je novinkou v kodexu paragraf o poškozování Evropské unie.

Čím poškodím unii?

Trestný čin nemusí spáchat jen ten, který jednoduše zpronevěří evropské peníze. Podle ministerstva se nový paragraf bude týkat i zadržování dotací či podpor z fondů a nebo neposkytnutí dotací.

Poškozováním EU bude také snížení cla a poplatků vybíraných z obchodu s třetími zeměmi v rámci zemědělské politiky. Či machinace s příspěvky a poplatky v rámci společné organizace trhů s cukrem.

Unii ale podle výkladu paragrafu způsobíte škodu i tím, že budete nesprávně vyplňovat listiny, které jsou potřeba k získání evropských peněz. Například čestné prohlášení o tom, že nic nedlužíte veřejné správě. Anebo manipulace s výpisem z obchodního nebo trestního rejstříku.

Trestat by soudy měly nově také toho, kdo takovému činu nezabránil. Tento přečin ministerstvo navrhlo zařadit mezi nejzávažnější.

Foto: Ludvík Hradilek

Za jeho spáchání bude moci soud vynést v nejhorším případě verdikt až dvanáct let vězení.

Nemusí to být úmysl

Proč by se podvody kolem dotací nemohly řešit jako dosud? Ministerstvo říká, že je potřeba činy upřesnit.

Stát se totiž zavázal k tomu, že bude chránit finanční zájmy spojené Evropy. Dosud platný trestný čin podvod nebo úvěrový podvod na to podle ministerstva nestačí.

"Jednání se spíš podobá porušení hospodářské disciplíny než podvodu v našem pojetí. Ve všech případech nemusel chtít pachatel někoho oklamat nebo využít jeho omylu. Také například nemusí způsobit větší škodu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Podle ministerstva je také problém stíhat lidi, kteří neoprávněně použijí dotace na jiné účely, než na jaké je získali. Paragraf o úvěrovém podvodu by se totiž nemohl použít například v případě, že je dotace vratná.

Dnešní právo také dle ministerských právníků neumí dobře postihnout ty, kteří neodvedou peníze do rozpočtů EU nebo jménem unie zkrátí příjmy. "Úmluva, ke které se chce Česko připojit, také požaduje, aby se postihovalo i pouhé vyhotovení, použití nebo předložení nepravdivých, nesprávných nebo neúplných dokladů. Takových, které umožňují nesprávně použít nebo zadržet peníze EU. A to i v případě, že se to nakonec nestane," dodává Kuncová.

Soudy už začaly

V Česku nyní začínají soudci řešit podvody kolem evropských dotací. Po dvou letech tento měsíc soud zahájil proces kolem dosud největšího podvodu, ze kterého je obviněno deset lidí, včetně bývalého náměstka ministra pro místní rozvoj.

Kauza se odehrála na ministerstvu, kterému tehdy velel Pavel Němec (US-DEU), po něm pak opoziční lídr a šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Případ začal už v polovině devadesátých let, kdy Evropská unie poskytla Česku 430 milionů na podporu podnikání v severních Čechách a na severní Moravě. Nadace ministerstva měla investovat peníze prostřednictvím vlastních firem. Pak se změnil systém rozdělování financí a nadace musela skončit.

Tento měsíc jde k soudu také starosta Pěnčína na Jablonecku, který je stíhaný kvůli padělání stavebního povolení k žádosti o dotaci EU. Za zneužití pravomoci veřejného činitele a úvěrový podvod mu hrozí až dvanáct let vězení.

Obec chtěla postavit koupaliště, kemp, pension a lyžařský areál. Žádala o 38 milionů, ty ale nakonec vůbec nedostala. Projekt musel být zastaven.

Paragraf na tuneláře v zákoníku bude - ČTĚTE ZDE

328. Číslo, které změnilo trestní zákoník - ČTĚTE ZDE




 

Právě se děje

Další zprávy