Krok za krokem auditem Evropské komise. Proč je Babiš ve střetu zájmů a bude platit?

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 6. 2019 10:06
Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle návrhu auditní zprávy Evropské komise už přes dva roky ve střetu zájmů. Komise proto navrhuje vrácení dotací poskytnutých holdingu Agrofert ve výši několika stovek milionů korun. Deník Aktuálně.cz má plné znění textu k dispozici. Toto jsou jeho základní body.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Nálezy - Babišův vliv na vedení Agrofertu

Do roku 2017:

  • Andrej Babiš po vstupu do vlády v roce 2014 podle návrhu zprávy porušoval český zákon o střetu zájmů. Odešel sice z vedení Agrofertu, jako jediný akcionář, ale firmu ovlivňoval prostřednictvím hlasovacích práv. Zákon ale specificky nezakazoval veřejnou podporu firmám ovládaným politiky, tedy ani poskytování peněz z evropských fondů.

Od roku 2017:

  • V souvislosti s novelou zákona o střetu zájmů účinnou od 9. února 2017, která stanovuje, že firmy, v nichž má člen vlády více než čtvrtinový podíl, nesmí pobírat státní dotace, investiční pobídky a získávat státní zakázky, Babiš vložil Agrofert do svěřenských fondů.
  • Stanovy těchto svěřenských fondů podle Evropské komise Babiše usvědčují ze střetu zájmů. Premiér podle ní má coby zakladatel a jediný beneficient svěřenských fondů ekonomický zájem na úspěchu holdingu a nepřímo ho kontroluje.
  • Zisky ze zmíněného podnikání navíc patří Andreji Babišovi. Premiér si v momentě, kdy skončí ve vládní funkci, může majetek z fondů vzít zpět. Kromě toho může také vyměnit správce fondu. Správce fondů navíc kontrolují lidé, které si rovněž vybral přímo Babiš.

Citace ze zprávy:

  • "Stanovy ukazují, že jediným zřizovatelem a příjemcem těchto svěřenských fondů je pan Babiš."
  • "Pan Babiš ovládá dva svěřenské fondy, a skrze tyto svěřenské fondy také ovládá skupinu Agrofert," uvádí zpráva. Konstatuje tedy, že navzdory tomu, že premiér své firmy převedl do svěřenských fondů, reálně na ně stále má vliv, a také prospěch z jejich hospodaření.
 

Právě se děje

Další zprávy