Krok za krokem auditem Evropské komise. Proč je Babiš ve střetu zájmů a bude platit?

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 6. 2019 10:06
Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle návrhu auditní zprávy Evropské komise už přes dva roky ve střetu zájmů. Komise proto navrhuje vrácení dotací poskytnutých holdingu Agrofert ve výši několika stovek milionů korun. Deník Aktuálně.cz má plné znění textu k dispozici. Toto jsou jeho základní body.
Budova Evropské komise v Bruselu.
Budova Evropské komise v Bruselu. | Foto: Reuters

Kolik by mělo Česko vracet?

Česko by podle Evropské komise mělo vrátit celkem 17,49 milionu eur, tedy víc než 451 milionů korun. Stát by poté měl peníze vymáhat po Agrofertu.

Jak k této částce komise došla?

  • Na dotace poskytnuté Agrofertu po 9. únoru 2017 by se měla vztahovat stoprocentní korekce, tedy vrácení všech peněz poskytnutých z evropských fondů. Jedná se o 283 milionů.
  • U projektů poskytnutých Agrofertu byla také zjištěna velká chybovost. Částka k vrácení po navržené korekci by činila 303,7 milionu korun.
  • Aby se zamezilo dvojímu trestání stejných projektů za stejné pochybení, je celková částka k uhrazení do Evropských fondů snížena na 451,2 milionu korun. Představuje to 27,46 procenta dotací poskytnutých Agrofertu z ERDF, ESF a Kohezního fondu od roku 2012.
 

Právě se děje

Další zprávy