Zakladatel H-Systemu uspěl s žádostí o propuštění z vězení

ČTK ČTK
26. 5. 2015 11:40
Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, Petr Smetka zatím zůstává za mřížemi.
Petr Smetka
Petr Smetka | Foto: ČTK

Praha - Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka uspěl u soudu se žádostí o podmínečné propuštění z vězení. Informace České televize dnes potvrdila ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová.

Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, takže Smetka zatím zůstává za mřížemi. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 zájemců o byt či dům o více než 980 milionů korun. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné firmy, odsouzen byl na 12 let vězení.

Podle Jungové soud opět Smetkovi stanovil sedmiletou zkušební dobu a zaplacení škody poškozeným. Rozhodnutí o propuštění je však zatím nepravomocné, protože proti němu na místě podali stížnost státní zástupci. Definitivní rozhodnutí tak v příštích týdnech vynese pražský městský soud. Podobně již obvodní soud rozhodl před dvěma lety, a tehdy s propuštěním Smetky pražský městský soud nesouhlasil.

Dvanáctiletý trest za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru uložil Smetkovi Městský soud v Praze v roce 2004. O dva roky později, když rozsudek potvrdil i vrchní soud, nastoupil Smetka do vězení. Kauza kolem stavební firmy H-System ale začala mnohem dříve.

Společnost uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka totiž podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy