reklama
 
 

Zakladatel H-Systemu uspěl s žádostí o propuštění z vězení

26. 5. 2015 11:40
Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, Petr Smetka zatím zůstává za mřížemi.

Praha - Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka uspěl u soudu se žádostí o podmínečné propuštění z vězení. Informace České televize dnes potvrdila ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová.

Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, takže Smetka zatím zůstává za mřížemi. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 zájemců o byt či dům o více než 980 milionů korun. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné firmy, odsouzen byl na 12 let vězení.

Podle Jungové soud opět Smetkovi stanovil sedmiletou zkušební dobu a zaplacení škody poškozeným. Rozhodnutí o propuštění je však zatím nepravomocné, protože proti němu na místě podali stížnost státní zástupci. Definitivní rozhodnutí tak v příštích týdnech vynese pražský městský soud. Podobně již obvodní soud rozhodl před dvěma lety, a tehdy s propuštěním Smetky pražský městský soud nesouhlasil.

Dvanáctiletý trest za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru uložil Smetkovi Městský soud v Praze v roce 2004. O dva roky později, když rozsudek potvrdil i vrchní soud, nastoupil Smetka do vězení. Kauza kolem stavební firmy H-System ale začala mnohem dříve.

Společnost uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka totiž podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

autor: ČTK | 26. 5. 2015 11:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama