Zakázku VZP za 108 milionů dostal exministr Němec

ČTK Jan Němec (redaktor) Petr Holub, ČTK, Jan Němec (redaktor)
29. 8. 2011 16:45
Advokátní kancelář dodá software na dohledávání dlužníků
Exministr Pavel Němec.
Exministr Pavel Němec. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Spornou zakázku od Všeobecné zdravotní pojišťovny za 108 milionů korun na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků dostane advokátní kancelář, ve které má podíl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Rozhodla o tom dnes správní rada pojišťovny, napsal server iHned.cz. VZP si od nového programu slibuje, že ze 14 a půl miliard, které jí firmy i lidé dluží, vymůže alespoň několik miliard.

Software dodávají právníci

Tendr už dříve kritizovali nezávislí auditoři - především proto, že software dodá právnická firma, nikoliv počítačoví experti.

Toto výběrové řízení vyhrálo sdružení Němec, Bláha a Navrátilová, dále exekutor Juraj Podkonický a vymahačská firma BSP Lawyer Partner už před více než rokem. Tehdy mělo jít o zakázku nejen na software, ale i na samotné vymáhání pohledávek - celkem za 430 milionů korun.

Po kritice expertů, ale především pak i antimonopolního úřadu, nakonec VZP zakázku zúžila jen na dodávku počítačového programu za cenu více než čtyřikrát nižší.

VZP ho ale nezrušila a tendr opět vyhrála advokátní kancelář Pavla Němce. VZP si přitom nechala zpracovat audit u firmy PricewaterhouseCoopers, ze kterého vyplynulo, že by pojišťovna měla tendr zrušit.

Správní rada pojišťovny, ve které sedí řada poslanců sněmovny, ale rozhodla, že platí původní výsledek.

Podle ní nemá pojišťovna v ruce argumenty, proč tendr zrušit a vypsat nový a Němec by se prý mohl bránit a u soudu uspět. Jako druhý důvod správní rada uvádí, že by VZP utekly další desítky milionů korun od dlužníků, než by vybrala nového vítěze.

Část poslanců - členů správní rady VZP nadále tvrdí, že software je možné koupit až o třetinu levněji, pro některé je nepřijatelné i angažmá samotného Němce.

S jeho jménem i jménem bývalého šéfa tuzemské exekutorské komory Podkonického je totiž spojena řada kontroverzních kauz.

Lukrativní zakázky pro politiky i expolitiky

Jak už Aktuálně.cz psalo, Pavel Němec si dokázal udržet vliv i po odchodu z politiky poté, co Unie svobody - DEU, jejímž byl tehdy předsedou, v roce 2006 zcela ve volbách propadla.

Ještě v květnu 2006 uzavřelo ministerstvo spravedlnosti, které Němec tehdy vedl, smlouvu s advokátem Jaromírem Bláhou, která zaručovala Bláhově kanceláři minimální měsíční příjem 40 tisíc korun. Od roku 2009 Němcovi pak patří třetina Bláhovy kanceláře a další třetinu vlastní jeho sestra Jana Navrátilová.

V letech 2007 a 2008 Němec radil premiérovi Topolánkovi a Bláhova kancelář získala obdobnou zakázku od ministra zdravotnictví Julínka. Později uspěla v soutěži o právní služby na ministerstvu pro místní rozvoj.

Jeho právní kancelář tak pracovala hned pro tři ministerstva najednou.

Podobně si dokázal lukrativní zakázky získat i ministr dopravy za ODS v Topolánkově vládě Aleš Řebíček. Celkem šlo o 9 miliard korun, které během roku 2008 přidělil své bývalé firmě Viamont.

V roce 2006, kdy se stal ministrem dopravy, získal Viamont veřejné zakázky za 800 milionů, především od Ředitelství silnic a dálnic ČR i od dalších institucí, které Řebíček řídil. Šlo o pětkrát vyšší částku než rok předtím, kdy byl Viamont odkázán na zakázky z komunální sféry.

 

Právě se děje

Další zprávy