Zakázka pro mecenáše VV: za milion vyhnat bezdomovce

Markéta Chaloupská
13. 5. 2010 19:39
Aktuálně.cz se vydalo do ulic, aby zjistilo, jak funguje milionový projekt Prahy 10
Foto: Petr Protivánek

Praha - Spakuj se a koukej zmizet. Muž s visačkou bezpečnostní agentury mluví na padesátiletého bezdomovce sedícího v poklidu na lavičce v pražských Vršovicích.

Radnice v této části města, v Praze 10, si nepřeje, aby takoví jako on rušili spořádané občany. 

"Byl špinavý. Mám nakázáno, že můžu vyhazovat jen lidi, co by mohli budit veřejné pohoršení. Třeba špinavý bezdomovce," říká muž z agentury. "Anebo ty, kteří pijí alkohol, to je tady vyhláškou zakázaný," dodává.

Praha 10 tak za milión korun měsíčně z veřejného rozpočtu čistí své ulice. Starost o "klid" přenechala po dva měsíce  bezpečnostní agentuře ABL, vlastních strážníků má prý málo.

Jejím spolumajitelem je Vít Bárta, mecenáš a kandidát strany Věci veřejné. Té samé, která už do centra Prahy poslala své vlastní hlídky, aby "ochránila" Pražany před lidmi, kteří nežijí konvenčním životem, a po kritice je zrušila.

Že je postup Prahy 10 pochybný, potvrzují lidé, kteří bezdomovcům pomáhají. "Ti lidé potřebují, aby se o ně staral někdo se sociálním zázemím. Vyháněním z jednoho místa na jiné se nic nevyřeší," říká Pavla Vopeláková z mezinárodně uznávané Armády spásy.

Pořád ty samý 

Lidé z ABL jsou v Praze 10 nasazeni v jedenácti lokalitách, kde se podle radnice často perou bezdomovci a kde úřady registrují drobnou kriminalitu.

Příslušník agentury, říká si Radek, měl v již zmiňvaných Vršovicích klidný zásah, oslovený muž se zvedl a odešel. "Takhle jednoduše to vždycky nejde, v úterý byla u metra na Skalce potyčka," vykládá.

Ač jsou on a jeho kolegové vybaveni úřední moci a fyzickou přesilou, vyhnat bezdomovce z obvodu se nedaří. Přesouvají se z jedné části do druhé. U stanice metra Strašnická potkáváme muže vykázaného z Vršovic znovu. 

"Já o tom vím, že takhle cestujou. S tím nic nenadělám," krčí rameny další hlídač veřejného pokoje ve svítivě žluté vestě. Stejnou informaci potvrdil i další u metra Skalka.

"Jsou to pořád ty samý obličeje. Dávají si ale pozor, když nás vidí," říká.  "Lidi nám ale říkají, že jich celkově na Praze 10 ubylo," nachází přece jen naději, že práce k něčemu vede.

Hlídač agentury ABL v pražských Strašnicích
Hlídač agentury ABL v pražských Strašnicích | Foto: Domácí

Padesát na hodinu

Pracovníci agentury ABL celkem ochotně vypovídají, co jejich služba v ulicích Prahy 10 obnáší. "Dostávám za to padesát pět korun na hodinu, kolega osmdesát, protože je služebně starší," prozrazuje jeden z hlídačů.

Ukazuje se také, že mnohým by se líbilo být řádným policistou. "Šel bych rád k policii, ale mám flastr. Před rokem jsem zmlátil v baru chlapa," přiznává další z nich.

Během "své" služby se prý ale nikdy nepopral. "Máme u sebe jen pepřák a ten můžeme použít, jen když by nás někdo napadl."

Pepřák na ně

Že však i bezdomovci jsou terčem napadení, už policie eviduje. Svědek jí na jméno oznámil případ z poslední neděle, kdy po šesté večer vysoký holohlavý muž v černé uniformě zaútočil ve Strašnicích na bezdomovce pepřovým sprejem.

"Jen tak tam stáli, nebyli ozbrojeni, nikoho neobtěžovali," popisuje svědek, jehož totožnost Aktuálně.cz zná.

"Zrovna jsem venčil psa, když jsem viděl nakrátko ostříhaného muže v černém, jak se blíží k trojici mužů na protějším chodníku. Zarazil mě už jen jeho agresivní styl chůze, co mně ale vyrazilo dech, byl jeho čin. Přiblížil se k trojici a nečekaně jim nastříkal sprej přímo do obličeje. Ti lidé rozhodně nedělali nic, čím by jeho chování mohli vyprovokovat," líčí svědek.

Poté černooděnec nasedl do auta, a než odjel, stihl na bezdomovce ještě zařvat. "Táhněte z Prahy 10, už vás tady nechci nikdy vidět. Táhněte třeba na Žižkov," reprodukuje svědek.

Policie Aktuálně.cz potvrdila, že má případ nahlášen, ale více k němu nechce nic říct. Podle svědka pak policisté po sepsání protokolu přiznali, že nemohou dělat téměř nic, neboť napadení odmítli podat trestní oznámení. 

Zda šlo o zaměstnance agentury, již najala radnice, policisté sdělit nechtějí. Sama agentura ABL účast svých lidí v tomto incidentu popírá. 

"Chování, které svědek popisuje, by samozřejmě bylo pro zaměstnance profesionální bezpečnostní agentury naprosto nepřijatelné. Domníváme se, že celý incident mohl být pokusem o poškození dobrého jména společnosti ABL. Naše společnost se v posledních dnech stala terčem více podobných útoků, kdy je neoprávněně zatahována do předvolebního boje," uvedla mluvčí firmy Zuzana Fryaufová.

Vadí, nebo nevadí

Názory policie na zaměstnance ABL se různí. Mezi policisty, které oslovujeme, jsou někteří rádi, že jim "hlídači" ulehčují práci, někteří protestují s tím, že by na to stačili sami.

Všichni však mluví na zapřenou a také vedení policie v Praze 10 oficiálně mlčí. Na přímý dotaz přijde jen navýsost úředně formulovaná odpověď.

"O zapojení bezpečnostní agentury v rámci programu 'Bezpečná Praha 10' byla PČR informována vedením MČ Praha 10. Z pohledu PČR požívají pracovníci této bezpečnostní agentury stejných práv a povinností jako všichni občané - nejsou tudíž vybaveni zvláštními pravomocemi a podléhají standardnímu postihu v případě porušení zákonných norem," zní slova ředitele Obvodního ředitelství policie Praha IV Jaroslava Adamce.

Zatočíme s bezdomovci. Je před volbami

Celý projekt kritizují hlavně opoziční zastupitelé. Proti záměru radnice se postavil i senátor zvolený za Prahu 10 Jaromír Štětina.
"Nechápu, proč je z peněz daňových poplatníků placena soukromá firma, jejímž majitelem je kandidát do sněmovny za Věci veřejné. Navíc radnice spustila projekt tři týdny před volbami," řekl.

Vedení radnice nicméně hodlá v projektu pokračovat i po skončení dvouměsíčního zkušebního období, pokud se pomoc osvědčí. Argumentuje tím, že je tak potřeba nahradit chybějící strážníky.

"Sice máme tabulkově počet strážníků naplněný, nicméně máme 114 tisíc obyvatel, těch strážníků je 100 a mají spoustu administrativy, takže v ulicích je jich opravdu málo," uvedl k tomu nedávno starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský.

 

Právě se děje

Další zprávy