Zakázat kouření obecní vyhláškou? Ne, říkají starostové

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 7. 2009 0:24
Kuřáky by mohli vyhláškami omezit i starostové, ale neplánují to
Požitek z dýmu si kuřáci znovu dopřejí v řadě restaurací bez omezení
Požitek z dýmu si kuřáci znovu dopřejí v řadě restaurací bez omezení | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Hrany malého stolku lemuje řada pivních půllitrů, kolem se mačká šest mladých lidí. Pět z nich pokuřuje. 

"Zákaz kouření? To tady nikdo neřeší," přiznává sedmadvacetiletá Lucie Janišová. Ona v ruce cigaretu nedrží, přestala kouřit před pár měsíci. V napajedelské restauraci Baltaci je spíš raritou.

Nezmění se to zřejmě ani s novým protikuřáckým zákonem, který v polovině června schválili zákonodárci. V platnost vejde příští rok.

Poslanci sice dali obcím možnost proti kouření zasáhnout - na veřejnosti ho může stopnout vyhláška. Starostka Napajedel Irena Brabcová ale přiznává: Nechce se mi to řešit něčím podobným, jako je závazná vyhláška. Na to jsou zákony.

Zákony proti kouření

Jaké "protikuřácké zákony" zažilo Česko?

1989

  • Právní úprava z roku 1989 obsahovala absolutní zákaz kouření v kavárnách, barech a restauracích v době podávání snídaní, obědů a večeří.

2005

  • Výslovný zákaz kouření v době jídla vypadl. 
  • V restauracích musí být zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky a nekuřáky.

2009

  • Majitelé restaurací se mohou od července 2010 libovolně rozhodnout, jestli se v jejich podniku bude kouřit, nebo ne.
  • Na každé restauraci musí být pouze nápis, jestli jde o lokál kuřácký, nebo nekuřácký.
  • Zákon zakazuje kouření v letadle a ve vlaku (zákaz už ale České dráhy i ČSA zavedly před 2 lety).
  • Zákon zpřísňuje tresty za alkohol a cigarety prodávané dětem. Obce budou moct udělit pokutu 50 tisíc až půl milionu korun.

"Já nejsem zastáncem nějakých městských vyhlášek, měly by být zákony. Je totiž lehké napsat papír, ale těžká je pak vymahatelnost. Pokud nejsem schopna zajistit vymahatelnost vyhlášky, nemá cenu ji vydávat," řekla Brabcová.

Možná na dětském hřišti

Podobně to vidí i starostové jinde. To, že zákonodárci přesunuli odpovědnost na majitele restaurací a na starosty, se jim nelíbí. Vyhlášky se příliš vydávat nechystají.

"Ne, žádnou vyhlášku vydávat nebudeme," potvrdil Petr Halfar, starosta Sudic na Opavsku. Pokud se ve vsi konají jakékoliv kulturní akce, kde by se mohly objevit také děti, kouřit se během nich nesmí. Všem je to obecně známo. Další omezení ale nikdo nechystá.

"Mohli bychom zakázat kouřit na dětském hřišti," připouští Michal Kurka, starosta v Dolní Ředici na Pardubicku. A dodává: "Ale snad jedině na tom hřišti. Protože na umělém kurtu, který je u hospody, se to nějak nehodí. Možná také v sále obecního hostince, ale tam už se teď normálně nekouří."

Přitom z průzkumů, které v loňském roce zpracovali sociologové z Centra pro výzkum veřejného mínění, vyplývá, že by lidé omezovat kouření chtěli.

Téměř všichni dotazovaní se například shodli, že by se měly cigarety zakázat v kinech, divadlech a veřejných prostředcích. Pro zákaz kouření se vyslovilo dokonce 95 procent lidí.

 

Tři čtvrtiny tazatelů by stoply kouření na pracovišti. A téměř šedesát procent lidí se pak vyslovilo i pro zákaz kouření v restauracích.

Záleží na majiteli

Poslanci schválili novou podobu takzvaného protikuřáckého zákona minulý měsíc. Odmítli původní novelu, která měla kouření v restauracích zakázat úplně.

Místo ní zvedli ruku pro takzvaný kompromisní návrh. Ten dává hostinským na výběr: Jejich restaurace může být kuřácká, nebo nekuřácká, záleží pouze na nich. Jediné, co musí udělat, je vylepit na dveře samolepku. Podle ní by se měl klient orientovat.

Ze 153 poslanců, kteří ve sněmovně hlasovali, bylo pro kouření v restauracích 96.

K tomuto tématu dále čtěte:

Jiří Paroubek rozbaluje dárek od Miroslava Kalouska. Aktuálně.cz zjistilo, že je to kniha od Betty MacDonald. A která? Přece Vejce a já...
Jiří Paroubek rozbaluje dárek od Miroslava Kalouska. Aktuálně.cz zjistilo, že je to kniha od Betty MacDonald. A která? Přece Vejce a já... | Foto: Jan Langer
Anketa ve sněmovně:
 Poslanci řekli, proč brání kuřáky. Svoboda je prý nad zdraví
Miroslav Zámečník, poradce ministra financí
Miroslav Zámečník, poradce ministra financí | Foto: Ludvík Hradilek
Co také bylo na stole:
 Ať kuřáci platí vyšší pojištění, navrhuje expert NERVu
Foto: Profimédia
Kolik stojí kuřák:
 Stát na kouření vydělává, ještě víc však tratí na léčbě - miliardy
Foto: Aktuálně.cz
Grafika:
 Kde v Evropě se najíte bez cigaretového dýmu?
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát
Online rozhovor:
 Zákaz kouření? O 5000 infarktů méně, tvrdí poslanec Boris Šťastný
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy