Zakázaný článek o Šumavě. Kritizoval vedení parku

Pavel Baroch
16. 7. 2012 8:41
Kvůli textu o "blokovaných" lesích u Ptačího potoka dostali pracovníci parku důtku
Kritický článek popisuje stav lesa u Ptačího potoka, kde se loni odehrála dramatická blokáda.
Kritický článek popisuje stav lesa u Ptačího potoka, kde se loni odehrála dramatická blokáda. | Foto: Ludvík Hradilek

Vimperk - Nového šéfa šumavského národního parku Jiřího Mánka dostihla událost, která podle jeho kritiků svědčí o tom, že ředitel umlčuje nepohodlné odborníky, kteří nesouhlasí s oficiálním kursem parku.

Mánek ještě jako náměstek nedávno odvolaného ředitele Jana Stráského nepovolil, aby v podzimním vydání odborného časopisu Šumava vyšel článek, v němž dva pracovníci parku kritizují kácení stromů u Ptačího potoka i své nadřízené.

Ačkoli kauza začala už bezmála před rokem, teď se znovu objevila poté, co se Mánek stal ředitelem parku. Loni byl ještě náměstkem pro komunikaci s veřejností a byl odpovědný za způsob prezentování parku, tedy i za obsah časopisu Šumava.

"Příspěvek nebyl zařazený z toho důvodu, že byl nevyvážený a nepravdivě napadal vedení Správy Národního parku Šumava, což je od zaměstnance správy zvláštní praktika," vzkázal Mánek přes svého mluvčího.

Výňatky ze zakázaného textu

  • Zásahy proti lýkožroutu smrkovému v oblasti Ptačího potoka jednoznačně narušují nastartovaný samovolný vývoj v částech lesních ekosystémů, které k tomu byly v národním parku před několika lety vymezeny. 
  • Oprávněnost těchto zásahů či míra jejich efektivity je diskutabilní především z toho důvodu, že dotčené porosty jsou doslova vklíněny do území, které je v současné době deklarováno jako část NP, kde se proti kůrovci nezasahuje.
  • Ponechání samovolnému vývoji v žádném případě nezpůsobí zánik lesa. Pouze odumře velká část současných úrovňových stromů a udělá místo generaci nové, která už nyní čeká v podrostu. Bohužel, když se kácí les, létají třísky a při asanaci kůrovcem napadených stromů jsou někdy káceni i jedinci rostoucí v podrostu, kteří s největší pravděpodobností kůrovcem napadení nebyli.
  • Správa národního parku ukázala na odiv svoji rozpolcenost a neschopnost. Chránit přírodu dokáže jen tehdy, když nehrozí "kalamita". Nemá tedy jasný cíl, nemá dlouhodobou strategii ani koncepci.

Pila není řešením, stojí v textu

Aktuálně.cz se po rozhovoru s několika lidmi, kteří o kauze vědí, pokusilo loňskou událost rekonstruovat. Oslovilo i Pavla Hubeného, který se svou šumavskou kolegyní Pavlou Čížkovou článek připravil. Hubený ovšem rozhovor odmítl.

Z dostupných údajů vyplývá, že na počátku loňského léta odlovil tehdejší šéfredaktor Šumavy Pavlu Čížkovou, zda by do podzimního čísla nenapsala článek o aktuálním stavu a hodnotě lesa Na ztraceném u Ptačího potoka.

Autoři - Čížková s Hubeným - v něm na základě několikaletého výzkumu uvádějí, že porosty u Ptačího potoka mají všechny základní charakteristiky přirozeného lesa a že poslat do této oblasti na kůrovce dřevorubce je nesmysl.

To je v rozporu se stanoviskem nového ředitele Mánka, který loni obhajoval kácení u Ptačího potoka i tím, že tamní porost je z větší části nepůvodním hospodářským lesem.

"Motorová pila a výsadby nejsou cestou vedoucí k přirozeným lesům," uvádí se v článku Čížkové a Hubeného.

"Pokud nenajdeme odvahu lesy ponechat sobě samým, nikdy nebudeme mít přirozené lesy. Mohlo by se nám stát, že zjistíme, že jsme les vylepšovali a pomáhali mu tak dlouho, že už nebude co chránit."

Mánkův zásah

Kritický článek pak schválila redakční rada časopisu, jenže v podzimním vydání se nakonec stejně neobjevil.

"Šéfredaktor mi vyprávěl, že to viděl Mánek, který řekl, že se to publikovat nebude," řekl Aktuálně.cz člověk obeznámený s pozadím "cenzurovaného" článku. V té době byla blokáda lesa u Ptačího potoka v plném proudu.

Ředitel paku Jiří Mánek uvedl, že postup autorů článku byl v rozporu se zákoníkem práce, s organizačním řádem a s pracovním řádem správy parku.

"Podle platného pracovního řádu vystupuje zaměstnanec jménem zaměstnavatele v hromadných sdělovacích prostředcích pouze na základě výslovného pověření ředitelem Správy Národního parku Šumava," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

"V ostatních případech musí veřejnost předem upozornit na to, že zaměstnanec vystupuje pouze jménem svým, a nikoliv jménem zaměstnavatele, což Pavel Hubený neudělal," dodal mluvčí.

Nový ředitel parku Jiří Mánek.
Nový ředitel parku Jiří Mánek. | Foto: NP Šumava

O Čížkové se už nezmiňuje, protože ta mezitím otěhotněla a je na mateřské. Ona i Hubený ale podle informací Aktuálně.cz dostali od vedení národního parku důtku.

Nechte les přírodě

Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha studie Pavly Čížkové a Pavla Hubeného, která nesměla vyjít v časopise Šumava, ukazuje, že u Ptačího potoka ještě žijí stromy z původní generace nedotčeného pralesa.

"Vlastní odborná analýza správy parku potvrdila vysokou přírodní hodnotu lesů, které by měly zůstat součástí území ponechaného přírodě," řekl Aktuálně.cz Bláha, který zároveň kritizoval vedení parku za to, že zakázalo výsledky průzkumu publikovat.

U Ptačího potoka se přitom porážejí smrky i letos. "Kácení nezabrání šíření kůrovce a zničí vzácnou přírodu," tvrdí Bláha.

Článek skončil na internetu

Poté, co článek nevyšel v časopise Šumava, ho autoři nabídli do jiného odborného periodika Naše příroda, ale nakonec se na otištění nedohodli.

Text nakonec vyšel na internetu, například na stránkách Ekolistu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy