Zákaz zpěvu hymny na Hradě? Policistu nepotrestáme, nic špatného neudělal, brání ho Chovanec

ČTK ČTK
30. 5. 2016 14:38
Policista, který zakázal skautům zpívat českou státní hymnu, nebude potrestán. Podle ministra Chovance se policista nedopustil ničeho, za co by s ním mohlo být zahájeno řízení. Celý incident je podle Chovance velmi nešťastný. Příslušný policista podle něj skautům výslovně nezakázal hymnu zpívat ani je nevyzval k odchodu z hradního nádvoří. Organizátora skautské akce jen upozornil na to, že veřejná vystupování v sídle prezidenta musejí být povolena Správou Pražského hradu.
Policie na Pražském hradě
Policie na Pražském hradě | Foto: ČTK

Praha - Policista, který koncem dubna neumožnil skautům zazpívat si na Pražském hradě českou státní hymnu, se nedopustil ničeho, za co by s ním mohlo být zahájeno řízení. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v odpovědi na interpelaci místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Gazdíka (STAN), který ministrovu reakci zveřejnil na Facebooku. Chovanec označil incident za velice nešťastný a věří tomu, že v budoucnu se už podobné situace nebudou opakovat.

"Po detailním prošetření celé kauzy došly kontrolní orgány Policie ČR k závěru, že policista se nedopustil jednání, pro které by bylo možné zahájit řízení podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů," uvedl Chovanec.

Příslušný policista podle něj skautům výslovně nezakázal hymnu zpívat ani je nevyzval k rozchodu či odchodu z hradního nádvoří. Organizátora skautské akce upozornil na to, že hudební, pěvecká či jiná veřejná vystupování v sídle prezidenta musejí být povolena Správou Pražského hradu.

Několik desítek skautů poté z hradního nádvoří odešlo, hymnu pak zazpívali na Hradčanském náměstí. Policejní prezidium označilo policistovo jednání za neempatické a necitlivé, Hrad se skautům omluvil. Chovanec v první reakci uvedl, že dotyčný policista zřejmě ztratil zdravý rozum.

Chovanec v odpovědi na Gazdíkovu interpelaci poznamenal, že policisté mají za úkol hlídat Pražský hrad jako sídlo prezidenta, i při této činnosti by ale měli postupovat s mírou. "Policisté musí dodržovat pravidla přiměřenosti postupu a nezasahovat do práv a svobod občanů nad míru nezbytně nutnou," zdůraznil ministr vnitra.

Policisté už nyní v rámci přípravy absolvují výuku ústavních práv a svobod. "Do budoucna Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy počítá i s jejím dalším rozšířením," napsal Chovanec Gazdíkovi.

Policie je ovlivněna celkovým strachem ve společnosti, představitelé státu pěstují xenofobní nálady, místo aby lidi uklidňovali, říká Václav Malý. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 36 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy