Zákaz kouření v restauracích? Odradit má hlavně děti

ČTK ČTK
29. 1. 2013 15:16
Zákaz prosazuje v chystaném zákoně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Zákaz kouření v restauracích, který prosazuje v chystaném zákoně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), uchrání 30 procent nezletilých kuřáků od závislosti.

Vyplynulo to z průzkumu studentů Fakulty sociálních věd a společnosti Ipsos. Odpovídalo v něm loni v září 1006 mladých od 18 do 22 let. Výsledky představil dnes novinářům vedoucí studentského projektu Miroslav Slíž.

Mladí kuřáci v průzkumu přiznali, že nejčastěji kouří v restauracích, barech, na diskotékách a v klubech (64 procent z nich), a příležitostní kuřáci dokonce kouří téměř jenom tam, konkrétně 73 procent.

Možnost zapálit si v těchto místech tak podle autorů průzkumu podporuje mladé v kouření. Zákaz kouření v restauracích si podle jarního studentského průzkumu přeje 78 procent obyvatel ČR. Restauratéři jsou proti, obávají se poklesu tržeb.

Kouří více než polovina Čechů ve věku 18 až 22 let

"Pokud by v restauracích platil zákaz kouření, podle vlastních slov by vůbec nezačala kouřit čtvrtina pravidelných kuřáků a polovina příležitostných kuřáků. Celkem 30 procent těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku, uvedlo, že kdyby tam platil zákaz kouření, s kouřením by vůbec nezačali," shrnul výsledky Slíž.

Heger při představení zákona uvedl, že chce chránit hlavně děti a mládež a také nekuřáky. Zákaz kouření doprovázejí další opatření, například by se nesměly prodávat cigarety v automatech a stouply by pokuty za jejich prodej mládeži do 18 let na milion a dětem do 15 let na dva miliony korun.

Podle průzkumu kouří 53 procent Češek a Čechů ve věku 18 až 22 let, z nich 27 procent kouří každý nebo téměř každý den, 11 procent kouří občas a 15 procent příležitostně. Zbylých 47 procent mladých jsou nekuřáci.

Většina pravidelných kuřáků začala kouřit, když jim bylo méně než 16 let. Podle odborníků platí, že čím dříve začne člověk kouřit, tím pravděpodobněji zůstane pravidelným kuřákem. "Z těch, kteří začali kouřit pravidelně před 16. rokem věku, dnes pravidelně kouří 78 procent, zatímco z těch, kteří začali pravidelně kouřit až mezi 16. a 18. rokem, kouří dnes pravidelně 63 procent," doplnil Slíž.

Průměrný věk zapálení první cigarety podle průzkumu je 14,1 roku, u pravidelných a silných kuřáků 13,8 roku. Kouření považuje za závislost 86 procent mladých, do budoucna s ním chtějí přestat dvě třetiny.

Mladí kuřáci jsou především z rodin, kde alespoň jeden z rodičů kouří, 38 procent z nich. Z rodin, kde alespoň jeden rodič dříve kouřil, je 22 procent. Nejvíce jich je mezi vyučenými, 66 procent, roli u nich hraje to, že mají vlastní příjem.

Polovina pravidelných mladých kuřáků utratí za cigarety měsíčně 300 až 1000 korun, čtvrtina až 2000 korun. Peníze si vydělají na brigádách či v zaměstnání, celá třetina ale utrácí za cigarety kapesné od rodičů.

 

Právě se děje

Další zprávy