K zákazu kouření v hospodách chyběl vládě jeden hlas

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2014 19:01
Ministři dali před normou z dílny poslanců ANO přednost novele, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.
Zakáz kouření v hospodách nezískal podporu od vlády.
Zakáz kouření v hospodách nezískal podporu od vlády. | Foto: Thinkstock

Praha - Vláda ve středu nepodpořila, ani neodmítla návrh poslanců z hnutí ANO na úplný zákaz kouření v restauracích. Při debatě o tomto bodu se totiž nedokázala shodnout na společném postoji.

V předběžném stanovisku kabinet uvedl, že se záměrem obecně souhlasí, dává ale přednost vlastní, širší verzi novely příslušného zákona, kterou by mělo ministerstvo zdravotnictví předložit do konce roku.

"My jsme se dohodli, že tady na tom návrhu nebudeme lámat koalici, ani jednotlivé strany," řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), podle níž se nenašel dostatek hlasů ani pro schválení návrhu, ani pro negativní, či neutrální stanovisko.

Kabinet tak výjimečně nepřijal žádné. I tak ale nyní půjde návrh do Sněmovny. Marksová také uvedla, že i když většinově podle ní vláda tíhne k úplnému zákazu kouření, zazněly i některé legislativně-technické výhrady k návrhu.

"Vláda zastává názor, že v této oblasti je nezbytné připravit komplexní návrh opatření před škodami působenými nejenom tabákovými výrobky, ale také alkoholem a jinými návykovými látkami," stálo již v předběžném stanovisku k dnešnímu jednání.

Návrh poslanců ANO neprošel

Předloha poslanců ANO zařazuje mezi místa, kde lidé nesmějí kouřit, vnitřní prostory veřejného stravování.

Veřejnost je podle předkladatelů na restrikci připravena a pro provozovatele restaurací nebude představovat žádné náklady. "Proto není vhodné čekat na schválení vládního návrhu," stojí v důvodové zprávě.

Proč budou poslanci hlasovat proti zákazu kouření?

Cigareta, cigarety, kouř, kouření, kuřák, ilustrační foto
  • Jiří Petrů (ČSSD): Jsem tolerantní ke skutečnosti, že někteří lidé kouří a chtějí být přitom ve společnosti. Samozřejmě je k tomu třeba vytvořit vhodné podmínky.
  • Jiří Dolejš (KSČM): Plošný zákaz je moc - jde o nabídku nekuřáckých prostor, aby odpůrci kouření měli kam chodit a zbytek ať vyřeší poptávka.
  • Stanislav Huml (ČSSD): V době, kdy pračky vzduchu vyčistí restauraci a nepoznáte, že vedle u stolu někdo kouří, je to holý nesmysl.
  • Marek Benda (ODS): Majitelé hospod si to mají určovat samostatně a trh si poradí.
  • Zbyněk Stanjura (ODS): Jsem proti zákazu kouření stanovenému zákonem, podporuji svobodné rozhodnutí majitele či provozovatele restaurace o povolení či zákazu kouření v jeho vlastním podniku.
  • Richard Dolejš (ČSSD): Plošný zákaz považuji za neadekvátní a v našich poměrech za nesmysl. Nemusíme papouškovat všechno, co se nám snaží vnucovat úředníci z Bruselu.

Vláda však nynější předloze v předběžném stanovisku vyčetla nejasnost výkladu některých termínů, k nimž v předběžném stanovisku řadí "vnitřní prostor", "kouření" a "zařízení společného stravování".

Není tak prý zřejmé například to, zda by se zákaz vztahoval jen na tabákové výrobky, nebo rovněž na elektronické cigarety.

Jeden nápoj levnější než alkohol

Norma chystaná na ministerstvu zdravotnictví by vedle zákazu kouření v restauracích zavedla například restrikci prodeje alkoholu a cigaret v automatech.

Restaurace by navíc musely nabízet jeden nápoj bez alkoholu levněji než alkoholický nápoj stejného objemu. Kouřit by se nesmělo ani ve venkovních areálech nemocnic.

Předlohu poslanců ANO by Sněmovna mohla projednávat na zářijové schůzi. Předkladatelé normy chtějí, aby ji dolní komora schválila zrychleně už v úvodním kole; dva sněmovní kluby nebo skupina nejméně pěti desítek poslanců ale můžou takovému postupu zabránit.

Na kouření 18 tisíc lidí

V Česku ročně zemře na následky kouření 18 tisíc lidí. Kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic a desetkrát zvyšuje u kuřáků riziko mrtvice či infarktu. V Česku kouří zhruba 30 procent lidí.

Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Průkopníkem se stalo Irsko, které před deseti lety zavedlo celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Česko patří k benevolentnějším zemím - od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě.

Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Snahy o zpřísnění tabákové legislativy nebyly dosud úspěšné.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy