Zákaz kouření je politický akt, zavřou další hospody. Hoteliéři vyzývají senátory k vrácení návrhu

ČTK ČTK
9. 12. 2016 19:20
Asoiace hotelů a restaurací vyzývá senátory, aby protikuřácký zákon, který byl v pátek schválen, vrátili k přepracování. Podle hoteliérů je zákon o zákazu kouření spíše politický tah a nová nařízení budou likvidační zejména pro vesnické hospody. Podle asociace je absurdní i to, že hostinský může podat alkoholické nápoje jen tomu, kdo nemůže způsobit úraz nebo škodu sobě nebo někomu jinému.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Michal Štůsek

PrahaProtikuřácký zákon je dalším krokem k likvidaci živnostníků v pohostinství a snížení prodeje tabákových výrobků pravděpodobně nepřinese. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Zákon schválila sněmovna. Asociace vyzvala senátory, aby normu sněmovně vrátili k dopracování. AHR za absurdní považuje například požadavek zákona, aby hostinští nalévali alkohol pouze lidem, kteří nemohou způsobit úraz nebo škodu.

Zákaz kouření v restauracích považuje AHR spíše za politický akt některých stran, protože trh se postupně reguluje sám. Opatření bude zvláště u venkovských hospod znamenat další likvidaci drobných živnostníků, varuje asociace. "Pokud dosud odhadujeme počet uzavřených restaurací na 20 procent, pak můžeme očekávat další uzavření provozů nejpozději od května příštího roku," uvedla AHR.

Asociace uvítala, že ze zákona zmizel požadavek na regulaci cen nealkoholických nápojů. Stejně tak byla z normy vypuštěna odpovědnost hostinských za mladistvé, kteří se zdržují v provozovně, ale alkohol konzumovali někde jinde. "Sankce za porušení zákona v tomto bodě však v zákoně zůstaly," upozornila asociace.

Za absurditu sdružení považuje povinnost hostinských nalévat alkohol pouze tomu, kdo nemůže způsobit úraz nebo škodu sobě nebo někomu jinému. "Osobně bych za těchto podmínek restauraci neprovozoval, protože prodej, byť samotného piva, se za těchto podmínek stává velmi rizikovou záležitostí," uvedl prezident AHR Václav Stárek.

Takzvaný protikuřácký zákon, který schválili poslanci, přináší úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinských zařízeních. Hostinští nemají mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale neschválili úpravu, která by zavedla regulaci také pro restaurační zahrádky. Předloha nyní zamíří do Senátu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy