Zákaz klecí se odkládá. Poslanec ANO zpochybnil hlasování, pak otočilo i 17 kolegů

Tereza Patočková Tereza Patočková
8. 7. 2020 18:35
Poslanci opět odložili hlasování o novele zákona o týrání zvířat, která má do několika let zakázat kritizovaný klecový chov slepic. Zařazení bodu sice nejprve prošlo, a to i 20 hlasy poslanců ANO, poté ale vystoupil poslanec hnutí Jiří Bláha a svůj hlas zpochybnil. V opakovaném hlasování změnilo názor hned 17 dalších poslanců ANO a návrh tak neprošel. Znovu se k němu dostanou nejdříve na podzim.
Poslanec ANO Jiří Bláha
Poslanec ANO Jiří Bláha | Foto: ČTK

V prvním hlasování bylo předřazení projednávání novely schváleno. Potom se ale stal nečekaný zvrat - poslanec ANO Jiří Bláha prohlásil, že tlačítko stiskl omylem.

"Já se hrozně omlouvám, ale já jsem chtěl zmáčknout NE, a jak jsem to mačkal zvenku, protože mě kolegové nechtěli pustit do lavice, tak jsem zmáčkl ANO. Omlouvám se, je to moje chyba, ale chtěl jsem hlasovat jinak. Zpochybňuji hlasování," uvedl Bláha. 

Kvůli tomu se vzápětí uskutečnilo nové opravné hlasování o stejném bodě. Svůj hlas ale kromě poslance Bláhy změnilo také dalších 17 poslanců klubu ANO i řada dalších poslanců. Návrh tak už neprošel.

"Po hlasování proběhla rychlá diskuse v rámci klubu a bylo domluveno, že se bod zařadí na schůzi po prázdninách, jelikož na dnešním programu jsou zákony, které mají rychlejší účinnost, a pokud by byl zařazen tento bod, již by se dnes nic jiného neprojednalo. Účinnost například zákazu klecových chovů bude nabíhat od roku 2027, takže projednání v zářijovém termínu nezpůsobí žádnou prodlevu v tomto zákazu," uvedl pro Aktuálně.cz poslanec Jan Kubík (ANO), který svůj hlas také vzal zpět. 

Zatímco v prvním hlasování bylo pro projednávání novely 73 poslanců, sedm proti a 57 se zdrželo, v opravném hlasování bylo pro 70 poslanců, 11 proti a zdrželo se 84. Kromě zástupců ANO změnila názor během několika minut i řada dalších členů dolní komory.

"Velmi nás mrzí, že pan poslanec (Bláha) takto aktivně zmařil projednání důležitého zákona na ochranu zvířat. Pevně věříme, že se něco takového při dalším jednání Poslanecké sněmovny nebude opakovat," uvedl ke středečnímu hlasování Marek Voršilka, předseda spolku Obraz - Obránci zvířat, který zákaz klecových chovů prosazuje.

Dobrovolníci a příznivci organizace jsou již téměř měsíc zavřeni v kleci před sněmovnou, aby na týrání drůbeže v klecových chovech poslance upozornili. Šéf spolku nyní oznámil, že v tlaku nepoleví. Poslanci by se k novele o týrání zvířat měli vrátit na podzim po sněmovních prázdninách. 

Nově pořízené záběry z klecových chovů slepic | Video: OBRAZ – Obránci zvířat
 

Právě se děje

před 26 minutami

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy