Zákaz klecí se odkládá. Poslanec ANO zpochybnil hlasování, pak otočilo i 17 kolegů

Poslanci opět odložili hlasování o novele zákona o týrání zvířat, která má do několika let zakázat kritizovaný klecový chov slepic. Zařazení bodu sice nejprve prošlo, a to i 20 hlasy poslanců ANO, poté ale vystoupil poslanec hnutí Jiří Bláha a svůj hlas zpochybnil. V opakovaném hlasování změnilo názor hned 17 dalších poslanců ANO a návrh tak neprošel. Znovu se k němu dostanou nejdříve na podzim.

V prvním hlasování bylo předřazení projednávání novely schváleno. Potom se ale stal nečekaný zvrat - poslanec ANO Jiří Bláha prohlásil, že tlačítko stiskl omylem.

"Já se hrozně omlouvám, ale já jsem chtěl zmáčknout NE, a jak jsem to mačkal zvenku, protože mě kolegové nechtěli pustit do lavice, tak jsem zmáčkl ANO. Omlouvám se, je to moje chyba, ale chtěl jsem hlasovat jinak. Zpochybňuji hlasování," uvedl Bláha.

Kvůli tomu se vzápětí uskutečnilo nové opravné hlasování o stejném bodě. Svůj hlas ale kromě poslance Bláhy změnilo také dalších 17 poslanců klubu ANO i řada dalších poslanců. Návrh tak už neprošel.

"Po hlasování proběhla rychlá diskuse v rámci klubu a bylo domluveno, že se bod zařadí na schůzi po prázdninách, jelikož na dnešním programu jsou zákony, které mají rychlejší účinnost, a pokud by byl zařazen tento bod, již by se dnes nic jiného neprojednalo. Účinnost například zákazu klecových chovů bude nabíhat od roku 2027, takže projednání v zářijovém termínu nezpůsobí žádnou prodlevu v tomto zákazu," uvedl pro Aktuálně.cz poslanec Jan Kubík (ANO), který svůj hlas také vzal zpět.

Zatímco v prvním hlasování bylo pro projednávání novely 73 poslanců, sedm proti a 57 se zdrželo, v opravném hlasování bylo pro 70 poslanců, 11 proti a zdrželo se 84. Kromě zástupců ANO změnila názor během několika minut i řada dalších členů dolní komory.

"Velmi nás mrzí, že pan poslanec (Bláha) takto aktivně zmařil projednání důležitého zákona na ochranu zvířat. Pevně věříme, že se něco takového při dalším jednání Poslanecké sněmovny nebude opakovat," uvedl ke středečnímu hlasování Marek Voršilka, předseda spolku Obraz - Obránci zvířat, který zákaz klecových chovů prosazuje.

Dobrovolníci a příznivci organizace jsou již téměř měsíc zavřeni v kleci před sněmovnou, aby na týrání drůbeže v klecových chovech poslance upozornili. Šéf spolku nyní oznámil, že v tlaku nepoleví. Poslanci by se k novele o týrání zvířat měli vrátit na podzim po sněmovních prázdninách.

Nově pořízené záběry z klecových chovů slepic | Video: OBRAZ – Obránci zvířat

před 6 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 6 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 7 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.