Zákaz heren nic neřeší, říkají provozovatelé. Závislým nepomůže, přibudou ilegální

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Marcela Trávníčková
27. 11. 2015 14:33
Místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ) si pochvaluje čtvrteční rozhodnutí o plošném zákazu heren v Praze a říká, že zastupitelé udělali maximum. Unie herního průmyslu však rozhodnutí kritizuje a varuje, že přibude nelegálních heren a takzvaných kvízomatů. Unie herního průmyslu si stěžuje, že při zákazu nikdo nezohlednil "kvalitu jednotlivých provozoven" a podle Hospodářské komory se rozmnoží černé herny, kam samozřejmě míří ty nejrizikovější skupiny hráčů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha Zastupitelé v Praze odhlasovali úplný zákaz heren na území hlavního města a zákaz hazardu včetně kasinPraze 4. Od Nového roku tak bude mít Praha pouze 101 legálních kasin, kde bude možné provozovat hazard. Herny navíc nemají možnost, aby dostaly status kasin.

Zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ) si čtvrteční rozhodnutí pochvaluje a říká, že zastupitelé udělali maximum. Unie herního průmyslu však rozhodnutí kritizuje a varuje, že přibude nelegálních heren a takzvaných kvízomatů.

Kvízomaty stát nezvládá

Mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek si stěžuje, že při čtvrtečním rozhodnutí nebyla nijak posuzována kvalita jednotlivých provozoven. „Jednalo se o čistě politické rozhodnutí, které má za následek, že v Praze výrazně ubudou daňové výnosy.“ Čírtek se také obává, že legální herny nahradí ty nelegální. „Nelegální herny nebo takzvané kvízomaty jsou v Praze na desítkách míst. Stát si s tímto jevem nedokáže poradit,“ tvrdí Čírtek.

S tím souhlasí i Stanislav Brunclík z Hospodářské komory. „Rozmnoží se černé provozovny, kam samozřejmě míří ty nejrizikovější skupiny hráčů, pro které jsme neudělali vůbec nic,“ říká Brunclík.

Mirovský podotýká, že je na každé městské části, aby to řešila a posílala úředníky na kontroly, které budou kvízomaty hlásit.

„Hazardní lobby vždycky vytáhne, že začnou vznikat nelegální herny. Něco málo vznikat může, ale musejí se také hledat místa, kde je provozovat. Není problém takové herny najít a zavřít a automaty jim odvážet. Policie se to už naučila řešit. A určitě tohle nemůže být argument,“ říká Mirovský.

Žádná nová kasina

V Praze už nemohou navíc vznikat nová kasina, protože nyní už existuje jejich finální seznam a ministerstvo financí ani hernám nepovolí, aby se přeorientovaly na kasina. To potvrzuje i Čírtek.

„Není to legálně možné. Musíte být povolená provozovna ve vyhlášce. A ministerstvo financí už další povolení nevydá,“ říká a kritizuje, že tím vznikne uzavřený trh, na který se už nikdo nedostane.

Lukáš Manhart z TOP 09, který ve čtvrtek návrh v Praze na zastupitelstvu přednesl, tvrdí, že zákaz heren eliminuje rizika spojená s hazardem. „Slibujeme si od toho jednoznačně kultivaci prostředí, eliminaci rizik spojených s hazardem, eliminaci negativních sociálních patologických jevů,“ říká Manhart.

Psychiatr Karel Nešpor Aktuálně.cz k zákazu heren řekl, že omezení hazardu vítá. Podle něj je jakékoliv omezení prospěšné. "Jako u všech návykových nemocí je významný faktor dostupnosti. Čím vyšší dostupnost, tím více problémů. Čím méně hazardu, tím lépe. Konečně si toho někdo z politiků povšiml," uzavřel Nešpor.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy