Zákaz heren nic neřeší, říkají provozovatelé. Závislým nepomůže, přibudou ilegální

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Marcela Trávníčková
27. 11. 2015 14:33
Místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ) si pochvaluje čtvrteční rozhodnutí o plošném zákazu heren v Praze a říká, že zastupitelé udělali maximum. Unie herního průmyslu však rozhodnutí kritizuje a varuje, že přibude nelegálních heren a takzvaných kvízomatů. Unie herního průmyslu si stěžuje, že při zákazu nikdo nezohlednil "kvalitu jednotlivých provozoven" a podle Hospodářské komory se rozmnoží černé herny, kam samozřejmě míří ty nejrizikovější skupiny hráčů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha Zastupitelé v Praze odhlasovali úplný zákaz heren na území hlavního města a zákaz hazardu včetně kasinPraze 4. Od Nového roku tak bude mít Praha pouze 101 legálních kasin, kde bude možné provozovat hazard. Herny navíc nemají možnost, aby dostaly status kasin.

Zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ) si čtvrteční rozhodnutí pochvaluje a říká, že zastupitelé udělali maximum. Unie herního průmyslu však rozhodnutí kritizuje a varuje, že přibude nelegálních heren a takzvaných kvízomatů.

Kvízomaty stát nezvládá

Mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek si stěžuje, že při čtvrtečním rozhodnutí nebyla nijak posuzována kvalita jednotlivých provozoven. „Jednalo se o čistě politické rozhodnutí, které má za následek, že v Praze výrazně ubudou daňové výnosy.“ Čírtek se také obává, že legální herny nahradí ty nelegální. „Nelegální herny nebo takzvané kvízomaty jsou v Praze na desítkách míst. Stát si s tímto jevem nedokáže poradit,“ tvrdí Čírtek.

S tím souhlasí i Stanislav Brunclík z Hospodářské komory. „Rozmnoží se černé provozovny, kam samozřejmě míří ty nejrizikovější skupiny hráčů, pro které jsme neudělali vůbec nic,“ říká Brunclík.

Mirovský podotýká, že je na každé městské části, aby to řešila a posílala úředníky na kontroly, které budou kvízomaty hlásit.

„Hazardní lobby vždycky vytáhne, že začnou vznikat nelegální herny. Něco málo vznikat může, ale musejí se také hledat místa, kde je provozovat. Není problém takové herny najít a zavřít a automaty jim odvážet. Policie se to už naučila řešit. A určitě tohle nemůže být argument,“ říká Mirovský.

Žádná nová kasina

V Praze už nemohou navíc vznikat nová kasina, protože nyní už existuje jejich finální seznam a ministerstvo financí ani hernám nepovolí, aby se přeorientovaly na kasina. To potvrzuje i Čírtek.

„Není to legálně možné. Musíte být povolená provozovna ve vyhlášce. A ministerstvo financí už další povolení nevydá,“ říká a kritizuje, že tím vznikne uzavřený trh, na který se už nikdo nedostane.

Lukáš Manhart z TOP 09, který ve čtvrtek návrh v Praze na zastupitelstvu přednesl, tvrdí, že zákaz heren eliminuje rizika spojená s hazardem. „Slibujeme si od toho jednoznačně kultivaci prostředí, eliminaci rizik spojených s hazardem, eliminaci negativních sociálních patologických jevů,“ říká Manhart.

Psychiatr Karel Nešpor Aktuálně.cz k zákazu heren řekl, že omezení hazardu vítá. Podle něj je jakékoliv omezení prospěšné. "Jako u všech návykových nemocí je významný faktor dostupnosti. Čím vyšší dostupnost, tím více problémů. Čím méně hazardu, tím lépe. Konečně si toho někdo z politiků povšiml," uzavřel Nešpor.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy