Kupec Kokoschkova obrazu zaplatil 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 10. 2019 14:48
Neznámý kupec překonal dosavadní rekord v částce, kterou kdy někdo zaplatil za český obraz. Nejcennějším prodaným českým obrazem se nově stalo dílo Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha - Pohled z křížovnického kláštera.
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935 | Foto: Národní galerie Praha

Když malíř Oskar Kokoschka tvořil své obrazy, nesetkal se s velkým pochopením svých současníků. Nyní ale jeho obrazy patří na aukcích mezi nejdražší, tři z nich jsou v první desítce. A po nedělní dražbě v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery je jeho obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera úplně v čele.

"Obraz se prodal za 68,25 milionu korun. Včetně patnáctiprocentní aukční přirážky za něj nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord," říká Alena Havlíková z aukční síně.

Dosavadní rekord držel obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II. V květnu byl v Praze prodán za 65 milionů korun, s dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatil 78 milionů.

Kokoschka získal československé občanství

Oskar Kokoschka se narodil v roce 1886 v rakouském městečku Pöchlarn, ale rodina žila už od následujícího roku ve Vídni. V Praze se objevil v roce 1934, když utíkal před nacismem. To už měl za sebou například boje v první světové válce, ve které byl těžce zraněn. Při pobytu v Praze mimo jiné maloval obrazy na různých místech ve městě, například ze Strahovského kláštera, ze zahrady Kramářovy vily i z obou břehů Vltavy.

Jeho obrazy se nacházejí ve světových sbírkách, nejcennější je ale trojice, kterou namaloval během tří týdnů z malého balkonu v křížovnickém konventu na Starém Městě. Tady vznikla díla Praha - Pohled z křížovnického kláštera, Praha - Karlův most, který vlastní Národní galerie Praha, a Praha - Hradčany a Petřín. Kokoschka zpodobil také prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Obraz, který byl nyní vydražen za rekordní sumu, byl poprvé k vidění v pražském Mánesu v říjnu 1934. Dílo se tak přesně po 85 letech vrátilo zpět do slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej. Jeho vyvolávací cena byla 68 milionů korun.

Kvůli přicházejícímu nacismu nakonec Kokoschka nemohl zůstat ani v Československu, i když tady obdržel státní občanství. Po mnichovské dohodě v roce 1938 odešel do Anglie. Zemřel v 93 letech, roku 1980, v Montreux na jihozápadě Švýcarska. 

VIDEO: Autor knihy o Medě Mládkové. 

Setkání s Františkem Kupkou bylo pro Medu Mládkovou iniciačním zážitkem, říká autor knihy Ondřej Kundra. Najednou začala v obrazech, ve kterých předtím nic neviděla a nechápala je, něco objevovat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy