Kupec Kokoschkova obrazu zaplatil 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 10. 2019 14:48
Neznámý kupec překonal dosavadní rekord v částce, kterou kdy někdo zaplatil za český obraz. Nejcennějším prodaným českým obrazem se nově stalo dílo Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha - Pohled z křížovnického kláštera.
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935 | Foto: Národní galerie Praha

Když malíř Oskar Kokoschka tvořil své obrazy, nesetkal se s velkým pochopením svých současníků. Nyní ale jeho obrazy patří na aukcích mezi nejdražší, tři z nich jsou v první desítce. A po nedělní dražbě v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery je jeho obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera úplně v čele.

"Obraz se prodal za 68,25 milionu korun. Včetně patnáctiprocentní aukční přirážky za něj nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord," říká Alena Havlíková z aukční síně.

Dosavadní rekord držel obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II. V květnu byl v Praze prodán za 65 milionů korun, s dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatil 78 milionů.

Kokoschka získal československé občanství

Oskar Kokoschka se narodil v roce 1886 v rakouském městečku Pöchlarn, ale rodina žila už od následujícího roku ve Vídni. V Praze se objevil v roce 1934, když utíkal před nacismem. To už měl za sebou například boje v první světové válce, ve které byl těžce zraněn. Při pobytu v Praze mimo jiné maloval obrazy na různých místech ve městě, například ze Strahovského kláštera, ze zahrady Kramářovy vily i z obou břehů Vltavy.

Jeho obrazy se nacházejí ve světových sbírkách, nejcennější je ale trojice, kterou namaloval během tří týdnů z malého balkonu v křížovnickém konventu na Starém Městě. Tady vznikla díla Praha - Pohled z křížovnického kláštera, Praha - Karlův most, který vlastní Národní galerie Praha, a Praha - Hradčany a Petřín. Kokoschka zpodobil také prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Obraz, který byl nyní vydražen za rekordní sumu, byl poprvé k vidění v pražském Mánesu v říjnu 1934. Dílo se tak přesně po 85 letech vrátilo zpět do slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej. Jeho vyvolávací cena byla 68 milionů korun.

Kvůli přicházejícímu nacismu nakonec Kokoschka nemohl zůstat ani v Československu, i když tady obdržel státní občanství. Po mnichovské dohodě v roce 1938 odešel do Anglie. Zemřel v 93 letech, roku 1980, v Montreux na jihozápadě Švýcarska. 

VIDEO: Autor knihy o Medě Mládkové. 

Setkání s Františkem Kupkou bylo pro Medu Mládkovou iniciačním zážitkem, říká autor knihy Ondřej Kundra. Najednou začala v obrazech, ve kterých předtím nic neviděla a nechápala je, něco objevovat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 26 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy