Kupec Kokoschkova obrazu zaplatil 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 10. 2019 14:48
Neznámý kupec překonal dosavadní rekord v částce, kterou kdy někdo zaplatil za český obraz. Nejcennějším prodaným českým obrazem se nově stalo dílo Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha - Pohled z křížovnického kláštera.
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935 | Foto: Národní galerie Praha

Když malíř Oskar Kokoschka tvořil své obrazy, nesetkal se s velkým pochopením svých současníků. Nyní ale jeho obrazy patří na aukcích mezi nejdražší, tři z nich jsou v první desítce. A po nedělní dražbě v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery je jeho obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera úplně v čele.

"Obraz se prodal za 68,25 milionu korun. Včetně patnáctiprocentní aukční přirážky za něj nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord," říká Alena Havlíková z aukční síně.

Dosavadní rekord držel obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II. V květnu byl v Praze prodán za 65 milionů korun, s dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatil 78 milionů.

Kokoschka získal československé občanství

Oskar Kokoschka se narodil v roce 1886 v rakouském městečku Pöchlarn, ale rodina žila už od následujícího roku ve Vídni. V Praze se objevil v roce 1934, když utíkal před nacismem. To už měl za sebou například boje v první světové válce, ve které byl těžce zraněn. Při pobytu v Praze mimo jiné maloval obrazy na různých místech ve městě, například ze Strahovského kláštera, ze zahrady Kramářovy vily i z obou břehů Vltavy.

Jeho obrazy se nacházejí ve světových sbírkách, nejcennější je ale trojice, kterou namaloval během tří týdnů z malého balkonu v křížovnickém konventu na Starém Městě. Tady vznikla díla Praha - Pohled z křížovnického kláštera, Praha - Karlův most, který vlastní Národní galerie Praha, a Praha - Hradčany a Petřín. Kokoschka zpodobil také prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Obraz, který byl nyní vydražen za rekordní sumu, byl poprvé k vidění v pražském Mánesu v říjnu 1934. Dílo se tak přesně po 85 letech vrátilo zpět do slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej. Jeho vyvolávací cena byla 68 milionů korun.

Kvůli přicházejícímu nacismu nakonec Kokoschka nemohl zůstat ani v Československu, i když tady obdržel státní občanství. Po mnichovské dohodě v roce 1938 odešel do Anglie. Zemřel v 93 letech, roku 1980, v Montreux na jihozápadě Švýcarska. 

VIDEO: Autor knihy o Medě Mládkové. 

Setkání s Františkem Kupkou bylo pro Medu Mládkovou iniciačním zážitkem, říká autor knihy Ondřej Kundra. Najednou začala v obrazech, ve kterých předtím nic neviděla a nechápala je, něco objevovat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy