Kupec Kokoschkova obrazu zaplatil 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 10. 2019 14:48
Neznámý kupec překonal dosavadní rekord v částce, kterou kdy někdo zaplatil za český obraz. Nejcennějším prodaným českým obrazem se nově stalo dílo Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha - Pohled z křížovnického kláštera.
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935
Oskar Kokoschka: Pohled na Hradčany a Karlův most, 1935 | Foto: Národní galerie Praha

Když malíř Oskar Kokoschka tvořil své obrazy, nesetkal se s velkým pochopením svých současníků. Nyní ale jeho obrazy patří na aukcích mezi nejdražší, tři z nich jsou v první desítce. A po nedělní dražbě v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery je jeho obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera úplně v čele.

"Obraz se prodal za 68,25 milionu korun. Včetně patnáctiprocentní aukční přirážky za něj nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu korun. Je to nový český aukční rekord," říká Alena Havlíková z aukční síně.

Dosavadní rekord držel obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II. V květnu byl v Praze prodán za 65 milionů korun, s dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatil 78 milionů.

Kokoschka získal československé občanství

Oskar Kokoschka se narodil v roce 1886 v rakouském městečku Pöchlarn, ale rodina žila už od následujícího roku ve Vídni. V Praze se objevil v roce 1934, když utíkal před nacismem. To už měl za sebou například boje v první světové válce, ve které byl těžce zraněn. Při pobytu v Praze mimo jiné maloval obrazy na různých místech ve městě, například ze Strahovského kláštera, ze zahrady Kramářovy vily i z obou břehů Vltavy.

Jeho obrazy se nacházejí ve světových sbírkách, nejcennější je ale trojice, kterou namaloval během tří týdnů z malého balkonu v křížovnickém konventu na Starém Městě. Tady vznikla díla Praha - Pohled z křížovnického kláštera, Praha - Karlův most, který vlastní Národní galerie Praha, a Praha - Hradčany a Petřín. Kokoschka zpodobil také prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Obraz, který byl nyní vydražen za rekordní sumu, byl poprvé k vidění v pražském Mánesu v říjnu 1934. Dílo se tak přesně po 85 letech vrátilo zpět do slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej. Jeho vyvolávací cena byla 68 milionů korun.

Kvůli přicházejícímu nacismu nakonec Kokoschka nemohl zůstat ani v Československu, i když tady obdržel státní občanství. Po mnichovské dohodě v roce 1938 odešel do Anglie. Zemřel v 93 letech, roku 1980, v Montreux na jihozápadě Švýcarska. 

VIDEO: Autor knihy o Medě Mládkové. 

Setkání s Františkem Kupkou bylo pro Medu Mládkovou iniciačním zážitkem, říká autor knihy Ondřej Kundra. Najednou začala v obrazech, ve kterých předtím nic neviděla a nechápala je, něco objevovat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 11 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy