Zahraniční tisk: Kuřák, potetovaný, ale lepší než Klaus

ČTK ČTK
12. 1. 2013 10:30
Média se shodují: kandidáti jsou zvláštní, ale Evropa si odchodem Klause oddechne
Foto: Vojtěch Marek

Praha -  Zahraniční listy si nadále všímají českých prezidentských voleb. Shrnuto v kostce: Pozastavují se nad vulgaritou a kouřením Miloše Zemana, nad potetovaným tělem Vladimíra Franze, ale jedním dechem dodávají: pořád lepší než Klaus.

Na velký zájem českých voličů o možnost rozhodnout o příštím prezidentovi poukázala po zahájení voleb v ČR německá agentura DPA.

Agentura AFP podotkla, že volby se konají na pozadí všeobecné rozmrzelosti vyvolané ekonomickou recesí a více než devítiprocentní nezaměstnaností.

 

Lepší než Klaus

Srbský deník Blic na webu napsal, že Evropská unie se k volbám oficiálně nevyjadřuje, v kuloárech je ale možná patrná úleva, protože žádný z uchazečů o prezidentskou funkci nesdílí podobně euroskeptické názory jako Klaus.

České volby pravděpodobně vyberou prezidenta, který bude vstřícnější k EU, napsal americký ekonomický deník The Wall Street Journal. "V roce 2009 Václav Klaus držel Unii měsíce jako rukojmí, když odmítal podepsat lisabonskou smlouvu... Nakonec ji podepsal, ale jeho zdráhání mu vyneslo pověst - která ho stále těší - nejvíce protibruselského politika v celé EU," uvedl deník.

Klausův postoj potěšil některé, ale ne všechny Čechy, kteří jsou si vědomi těsných ekonomických vztahů se zbytkem Unie, tvrdí podle WSJ většina místních politických analytiků a ekonomů. Nicméně Klausova neustálá kritika měnové unie přispěla k tomu, že mnoho Čechů se postavilo proti výměně koruny za euro ještě před propuknutím úvěrové krize v eurozóně, dodal list. Podle něj všichni kandidáti tvrdí, že i když není potřeba spěchat s přijetím eura, země by neměla zůstávat stranou integračního procesu v EU.

Americký list se domnívá, že nový prezident přinese v tomto směru na Hrad změnu v tónu a symbolismu, když všichni favorizovaní kandidáti přislíbili vyvěsit evropskou vlajku.

Také francouzská agentura AFP podotkla, že volby by mohly po deseti letech s euroskeptickým Václavem Klausem na Pražském hradě do prezidentského křesla vynést proevropského politika.

Vulgární kuřák i guru body-artu

Britský The Daily Telegraph si v článku všímá hlavně Miloše Zemana, který "mluví drsně a kouří jednu za druhou". Miloš Zeman vede barvité pole kandidátů, z nichž nejosobitější je Vladimír Franz pokrytý tetováním od hlavy až k patě, dodal list.

Také blogerka amerického deníku The Washington Post zařadila Franze do přihrádky "tohle by se v Americe nikdy stát nemohlo". Cituje Franze, když při vhození hlasovacího lístku řekl, že neví, jestli se dostane do druhého kola, "ale nejdůležitější je, že se národ probouzí". I tak je to ale důležitý okamžik pro příznivce body-artu po celém světě, dodal blog.

Britský deník The Guardian se o Franzovi zmínil mimo jiné i v internetovém článku zveřejněném v sekci životní styl a móda, který se zabývá společenskou přijatelností tetování obličeje.

Tiskové agentury připomínají okolnosti, za kterých se hlasování odehrává. Americká AP mimo jiné připomněla, že rozhodování o příští hlavě státu se do rukou občanů dostalo po "hašteření", které provázelo dřívější volby hlavy státu českými zákonodárci.

 

Právě se děje

Další zprávy